| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Am o problema destul de nasoala care numa cand imi reamintesc de ea ma ia frica.
Nu as vrea sa fiu judecata gresit, sunt inca tanara si teama e mai mare decat orice.Am nevfoie de un sfat, de un gand bun nu de cuvintele rele cum unii sunt obisnuiti sa faca asta.

Am o verisoara in varsta de 12 ani, adevarul e ca n-a crescut deloc cu mine desi stateam in aceelas oras, eu de felul meu fiind o persoana mai respingatoare, eram cu anturajul meu de prieteni de aceeasi varsta etc.Si nu-i dadeam importanta la fel cum nu dau de felul meu importanta verisorilor mei mai mici.
Faza e ca in urma cu cateva saptamani s-a constatat ca e foarte bolnava si are mare nevoie de un trasplant de rinichi ca sa duca o viata cat de cat normala pana mai creste si i gaseste un tratament stabil.
De un an s-a mutat si ea in Germania alaturi de unchiul si matusa mea.iar eu locuiesc in Austria.Iar de cand aflasem ca e bolnava am mai mers in vizita pe la ea distanta fiind nu foarte mare din orasele unde stam acum, in 2 ore cu masina eram acolo.
Ea ma iubeste foarte mult, de cand era micuta ma admira dar eu cum spuneam eram genul de fata respingatoare cu nasu pe sus.
Iar de aici incepe povestea cu adevarat...
Cand am fost ultima data la ea am mers sa-mi fac si eu analizele bineinteles si ea trebuia sa le faca din nou si cu ocazia asta am vrut sa vad daca am vreo problema ceva de sanatate etc.
iar din acele analize s-a descoperit ca doar eu sunt compatibila cu ea sa-i donez un rinichi.
Am ramas socata,deoarece credeam ca parintii trebuie sa fie nici pe departe eu,care cu toate astea e sange din sangele meu.
Acum de cateva zile ma gandesc serios sa-i donez un rinichi, deoarece ar avea poate un nou inceput.
Eu din cate stiu un om poate trai doar cu un singur rinichi, nu?
Faza e ca doar cand ma gandesc la ideea aia ma ia o frica imensa si incep sa tremur, dar ceva in adancul meu spune DA FA ASTA!
Mama plange numai cand se uita la mine si incerc cat pot sa-i arat ca nu mi-e frica dar de fapt numai eu si sufletul meu stim cat de tare ne este teama.
ce ma doare cel mai tare? seamana leit cu mine cand aveam varsta ei, doar ca eu la acea varsta eram sanatoasa, si vreau sa fie la fel si ea.Cand o vad pe ea ma vad pe mine cea din trecut.
Nu vreau sa dau inapoi dar imi este atat de frica sa merg si inainte
In ce consta acesta operatie? si care vor fi reactiile cand voi avea un singur rinichi? voi avea o viata normala ca pana acum?

Va multumesc celor care mi-au oferit putin timp sa citeasca, astept un sfat o parere, oricat de mica ar fi m-ar ajuita in aceste momente.

33 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Operatia este una grea, si pentru tine si pentru ea. Ea nu va fi sanatoasa cu un rinichi transplantat, va lua tratament toata viata, va fi mereu foarte bolnava, dar va supravietui 10-15-17 ani (pana se distruge rinichiul). Speranta este ca in acesti ani se va descoperi un tratament bun pentru ea, fiindca daca nu, va avea nevoie de un alt transplant atunci. Trebuie sa discuti cu un psiholog, fiindca este o decizie greu de luat.
Cand vei avea un singur rinichi, poti duce o viata reativ normala. Nu vei putea lua pastile ca toti oamenii, va trebui sa iei cat mai putine pastile, si numai sub supraveghere medicala. Nu vei putea face sport de performanta si, in conditiile actuale, nu est e recomandat sa ramai insarcinata si sa nasti. In rest vei duce o viata relativ normala.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
este de admirat gestul si taria ta de caracter, inainte de a face acest pas, cred ca toate informatiile le vei gasi la medic, el va sti sa iti raspunda la orice ezitare/intrebare de a ta..informeaza-te ori sa te informeze medicul care vor fi urmarile in urma donarii si in ce fel va fi afectata starea ta si ciclul vietii..nu am inteles ce varsta ai tu, tot 12 ani? parintii tai ce zic? daca ei nu isi dau acordul, singura nu poti face nimic..gandeste-te bine inainte sa faci acest gest, gandeste-te ca pe mai tarziu vei dori sa iti intemeiezi o familie.e demn de urmat al tau gest, dar gandeste-te si la riscurile sanatatii tale, pana la urma esti o copila... poate se va gasi un donator.
multa sanatate verisoarei tale si tu analizeaza toate posibilitatile.
O zi frumoasa sa aihappy

| SchiZz20CMrecords explică (pentru caramela):

Multumesc frumos
si referit la ce m-ati intrebat eu sunt mai mare ca ea, am 19 ani

| Wehrmacht a răspuns:

Ai zis ca nu i-ai prea acordat atentie.Deci nu o prea cunosti.De ce faci asta? Daca tu pateste ceva mai incolo? O sa iti fie macar recunoscatoare sau peste cativa ani o sa te uite? O arzi cu donatia acum dar cand o sa te trezesti fara un rinichi s-ar putea sa regreti si sa apara semne de indoiala.Nu ti s-a intamplat niciodata sa iei o decizie doar ca sa afli ca e gresit doar cand nu mai poti face nimic? E naspa.
Si daca se intampla ceva si merge prost ce faci? Pierzi 1 rinichi degeaba.Si trebuie sa fi batuta in cap sa o bagi pe aia cu "macar am incercat".
Nu poti sa astepti? Poate pica unu cu motoru'.Sau cineva moare din alta cauza si este compatibil(a) cu ea.
Vorbeste cu mai multi medici si intreaba-i pe ei.Fiecare detaliu, orice, fara sa evite ceva ce te-ar speria.Nu asta conteaza.Degeaba te calmeaza cineva acum daca mai incolo o sa vezi ca ai facut o greseala.
Citeste si pe net de la persoane care nu au un rinichi.Si nu fi o falsa.Nu te opri cand ai vazut pe cineva ca e spune cat de bine ii este.
Mai bine calmeaza-te putin, reia-ti viata normala cateva zile si gandeste-te dupa aia daca chiar vrei sa faci asta.Nu acum cand estei emotionata sau cum esti.In momentele astea faci cele mai mari tampenii.Nu lua o decizie cand iti este frica, cand esti suparata sau prea fericita.

| lo a răspuns:

Din explicatia ta,inteleg ca tu deja ai luat o decizie,acea de a-i dona un rinichi, ce te opreste, de fapt, este frica.
Este normal sa iti fie frica si sa te gandesti la aceasta interventie. Daca vorbesti cu orice persoana inainte de a se supune unei operatii, indiferent de gradul de dificultate vei vedea ca, tuturor le este frica.Frica,face parte din curaj insa un trebuie sa te lasi coplesita de ea, astfel un te va lasa sa privesti lucrurile cu ratiune(valabil in orice domeniu). Incerca, sa le ceri alor tai, sa te sustina pentru a trece mai usor peste acest hop.Succes si informeaza-te la un specialist despre tot ce te intereseaza cu privire la aceasta interventie.Roagate si fi optimista.

| Kaℓi a răspuns:

Daca o sa faci asta sau nu, trebuie sa hotarasti singura... e un gest de om mare, la suflet si la minte.
Operatia in sine nu e periculoasa pentru donator, insa trebuie sa ai mare grija de tine dupa asta. Trebuie sa iti menajezi cat poti de mult rinichiul ramas, sa te feresti de raceli si sa duci o viata cat mai sanatoasa... sunt sigura ca medicul o sa-ti dea toate amanuntele si indicatiile in sensul asta. O sa faci controale si analize mai dese, dar sunt sigura ca totul o sa fie bine happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea stiu exact ce sa iti spun. Nu cred ca ar trebui sa ii oferi un rinichi doar pentru ca te simti vinovata de faptul ca nu ti-ai petrecut destul timp cu ea. Insa daca tii foarte mult la ea si iti doresti sa fie sanatoasa poti sa o faci. Decizia tine de tine, tu stii cel mai bine ce iti doresti. Insa daca o faci, fa-o din motivele care trebuie, nu din vina sau pentru a-ti rascumpara greseala. Poti trai si cu un singur rinichi insa este riscant, insa asa cum ai spus si tu, ei ai putea sa ii oferi o noua viata. Nu te grabi, intre timp poate vor gasi un alt donator, insa dupa cum spuneam tu esti singura care poate decide.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Să nu îi dai niciun rinichi. Să mori tu pentru ea. Mă rog nu mori, dar e greu cu un rinichi.
Se v-a găsi un donator pentru ea.
Dacă e să moară asta e.
Ştiu sunt rea.
*râde sadic.*
Pe curând!

| SchiZz20CMrecords explică (pentru PedoBarbie):

Nu toti suntem rai, imi pare rau happy

| PedoBarbie a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Mare prostie faci. Tu eşti sănătos-ă şi vrei să te îmbolnăveşti scoţându-ţi un organ. De ce nu îţi donezi şi ale organe, doar sunt în plus. Nu-i aşa? Uite de exemplu: creierul că aşa nu îl prea foloseşti.

| SchiZz20CMrecords explică (pentru PedoBarbie):

Draguto eu nu te-am jignit. Eventual cumparati tu un creier ca ai mai mare nevoie decat mine, eu ma multumesc cu cat am.
Ok ti-ai spus parerea, fiecare poate sa spuna ce vrea, la fel cum si eu la randu meu nu dau 2 bani pe raspunsu tau si gata.
Toata lumea multumita.
Nu m-a deranjat raspunsu, dar verisoara mea nu-i un caine de pe stradawinking nici cu ala n-as face asa draga mea.

| Orsi a răspuns (pentru PedoBarbie):

Tu nu esti normala! doar pentru ca tu esti RAUTACIOASA si EGOISTA asta nu inseamna ca trebuie sa fie si altcineva ca tine :p

| PedoBarbie a răspuns (pentru Orsi):

Asta e dacă nu sunt normală. Soarta! Ce vrei?:...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru PedoBarbie):

Degeaba foloseşti diacritice că tot greşit tastezi şi gramatical şi intelectual. Gramatical n-am chef să te corectez, însa raţional sau pe partea cu " creierul " despre care vorbeşti am să-ţi spun câte ceva. Gestul pe care vrea să-l facă domnişoara, e lăudabil din aşa de multe puncte de vedere încât mi-e teamă ca n-ai sta să citeşti tot mesajul. Omenie/empatie/ajutorare/iubire/afecţiune/raţiune. Să nu te poţi pune în situatia părinţilor fetiţei cu probleme, să nu te poţi pune în locul subsemnatei, să nu poţi înţelege legătura de sânge, şi multe altele, te transformă într-o persoană DE TOT RAHATUL, ceea ce în mod eviden eşti. Sper să treci printr-o situaţie similară, în care TU să ai nevoie de un rinichi şi cineva din familie să ofere să te ajute, să zici atunci " Tu gândeşti? cum să mă ajuţi? lasă-mă să mor, dacă se găseşte bine, dacă nu... nu", n-am extins exemplul în cazul în care ar fi vorba de copilul tău, că ar fi prea cinic din partea mea. Oricum, eşti o persoană de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naspa situatia. Pe de o parte ii poti salva viata verisoarei, pe de alta parte orice operatie sub anestezie implica niste riscuri.
Viata unui donator nu se schiba prea mult dupa perioada de covalescenta care este de 3-4 saptamani. Totusi nu vei mai putea sa faci sport de performanta sau sa te angajezi in politie, armata sau la pompieri.
Desi multi vor zice ca nu-i greu de decis si vor fi pareri si pro si contra, eu consider ca nu-i o alegere usoara si ca trebuie s-o iei singura si nu s-o ia familia pentru tine.
Bafta si sanatate multa tie si verisoarei tale.

| SchiZz20CMrecords explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, dar sa stii ca eu singura am decis nici pedeoparte familia.Ei din contra au fost contra dar le-am aratat ca pot sa fiu si un om puternic.Doar ca imi este frica...atata tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti sugerez sa nu faci asta, nimeni nu o sa te invinuiasca vreodata ca nu i-ai dat rinichiul tau.
Si inteleg ca vrei sa o ajuti, dar nu uita ca dupa ce o sa o ajuti pe ea tu o sa fi in situatia sigur nu o sa mai gasesti un om care sa te ajute.
Ce faci tu e ca si cum ai gasi un Iphone 5 si gandindu-te ca faci un bine te uiti in agenda si chemi proprietarul sa il inapoiezi. Apoi constati ca omul ala ti-a furat si telefonul tau de vreo 26 de milioane.Crezi ca daca ti-ai pierde ceva de valoarea o sa ti-l mai inapoieze cineva cum ai facut tu? Niciodata.Doar ca in cazul tau nu e vorba de un telefon e vorba ca o sa traiesti fara un organ si dupa ce o sa faci operatia 100% o sa-ti para rau ca ai renuntat la el.
Totusi sper din toata inima ca intrebarea asta sa fie pusa doar pentru misto.

| SchiZz20CMrecords explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca m-as fi obosit sa scriu atat doar sa pun o intrebare la misto.Am alte lucruri mult mai bune de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, ai suflet si iti multumesc ca existi kiss ma sa te rog sa pui intrebarea su userului Brigaela, este medic si cred ca un sfat din partea ei o sa fie multumitor, sa-ti traiasca parintii si sa le dea Dumnezeu sanatatea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca spui ca esti si compatibila si verisoara ta seamana foarte mult cu tine, atunci mama ta plange din alte motive. Din aceleasi motive din care unul dintre parintii respectivei nu este compatibil cu ea. Oamenii pot trai cu un singur rinichi fara mari probleme, dar probabil tatal tau ar fi mai indicat sa-i ofere un rinichi veriosoarei tale, fiind o ruda mai apropiata... Daca ce spui e adevarat atunci tatal tau este compatibil cu ea in acelasi procent in care este compatibil si cu tine.

| MisFit20 a răspuns:

E o decizie serioasa gandeste-te ca daca ti se imbolnaveste singurul rinichi ce te faci, il ceri inapoi. E o decizie serioasa, si sunt sanse sa nu fiti compatibile.

| SchiZz20CMrecords explică (pentru MisFit20):

Inseamna ca nu ai citit toata intrebarea.
Din familia mea doar EU sunt conpatibila cu ea, chestie ce ma socat si pe mine dar asta e.

| MisFit20 a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Compatibilitatea dupa operatie, atunci cand corpul ei accepta sau nu acel organ, chiar daca sunteti compatibile exista sansa ca organismul sa-l respinga.

| Cristina27061999 a răspuns:

Vei avea o viata normala si cu un rinichi gandeste-te ce ar fi facut ea daca ar fi fost in locul tau

| CorNNeL a răspuns:

Daca esti compatibila cu ea, nu ai avea de ce sa nu o ajuti, daca era alta persoana din afara familiei tale da, atunci puteai sa zici nu, o peratia asta nu e asa de complicata, n-are de ce sa-ti fie frica, ca doar iti scoate un plaman, plamanul daca nu fumezi nu prea are ce pati, in afara de boli raceli din astea, eu te sfatuiesc sa faci operatia si ai sa vezi ca dumnezeu o sati intoarca fapta de 10 ori mai mult BFT!

| ale28bz a răspuns:

Decizia ta e una de, mamă" pentru că donându-i un Rinichi îi vei da viaţa e normal să îţi fie frică pentru că te avânţi în necunoscut, însă în măsură să îţi expună riscurile sunt medici şi poate unii pacienţi care au trecut prin această operaţie, Ştiu că după operaţie vei ţine un regim însă nu ştiu ce perioadă şi da Există Riscul să ţi se îmbolnăvească şi celălalt rinichi cum spunea Mişcător in seamă pentru un tricou. Însă l-aş întreba eu pe acesta care gând e mai uşor de suportat acela că a murit iar tu nu ai făcut nimic să o ajuţi deşi puteai, său gândul că poţi muri încercând să ajuţi pe cineva. Dacă decizia e luată îţi recomand să mergi la un psiholog câteva şedinţe. Şi încă ceva te asigur că văzând-o pe verişoara ta zâmbind din nou. Te va face să uiţi de toate riscurile la care te-ai supus şi să îţi spui că merită.

| narog93 a răspuns:

Daca poti darui viata de ce sa nu o faci? O poti ajuta extrem de mult si cred ca daca faci asta te vei simti foarte bine ca ai putut ajuta pe cineva intr-un moment foarte delicat din viata acelei persoane.Incearca sa te pui in locul ei, cum este nu tocmai confortabil. Daca in familia mea ar fi ceva de genul nu as ezita sincer, dar fiecare cu ale lui. Tine-ma la curent cu decizia ta

| SchiZz20CMrecords explică (pentru narog93):

Decizia mea deja e luata si e da, vreau sa o ajut e verisoara mea e sange din sangele meu.
Doar ca imi este enorm de frica, nu stiu o frica interioara care no pot descrie atata tot.Nu prea am la cine sa cer ajutorul toti din familia mea ma vad "puternica", din pacate nu stiu daca intaradevar e asa

| narog93 a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Este normal sa iti fie frica este ceva natural dar tehnologia a evoluat foarte mult,este foarte bine ca ceri sa vorbesti cu cineva te face sa te simti mai bine si esti demna de respectat pentru ce vrei sa faci, nu multa lume are curajul pe care il ai tu, nu pot sa iti cer sa nu iti fie frica ca este ceva imposibil dar trebuie sa incerci sa fi puternica pentru verisoara ta, daca iti este frica nu inseamna ca nu esti puternica, eu cred ca tu chiar esti o fata puternica deoarece ai acceptat sa faci un lucru atat de mare pentru a o ajuta sa duca o viata normala.RESPECT

| VladCepeș a răspuns:

Http://www.tpu.ro/sanatate/se-poate-sa-traiesti-cu-un-singur-rinichi/

http://www.sfatulmedicului.ro/......ichii_9255

Dă-i-l... De ce? Dacă are boală pe ambii, ea nu o să supraviețuiască fără. În schimb tu supraviețuiești cu 1, și ea cu unul. Nu știu de ce complicații ar putea să apară, n-am auzit de oameni morți din așa ceva. E o chestie serioasă. Oricum, nu cred că ai de ce să îți fie frică, odată ce te-ai hotărât. E operație cu anestezie, blah blah, nu ți-l scoate nimeni pe viu, și după cum ai citit, dacă ai citit pe link-urile alea, poți duce o viață normală. Acum, ai și tu grijă, nu deveni o alcoolică și mai ușor cu tot ce afectează grav rinichii (Alcool, sucurile cu coloranți, etc. Tot ce trebuie filtrat, poți consuma, dar ar fi bine să nu exagerezi... Na, nu-s medic sau ceva, dar e o chestie logică, că 1 rinichi face față în timp mai îndelungat). Oricum o să te simțit bine sufletește după. Baftă.

| CrisaCriss a răspuns:

Buna
greu de raspuns... eu nu am trecut prin asa ceva si nici nu am vreun apropiat care sa fi trecut, dar stiu ca poti trai cu un singur rinichi (astfel de intrebari poti sa-i pui medicului, el este cel mai in masura sa iti raspunda), iar daca inima iti spune sa faci asta, atunci fa-o, daca iti dorersti asta vei gasi puterea in interiorul tau pentru a o face... acum depinde ce iti spune inima, ascult-o

| Vizitiu09 a răspuns:

Cum te va durea mai tare? Cu aman2 rinichi si cu ea bolnava ca poate prea tarziu se va gasi o alta persoana compatibila cu ea in afara de tine sau cu un rinichi in minus dar tot timpul feriita ca ai ajutat pe verisoara ta si ai facuuto tu cu sufleut tau si u ce ti-a dat Dumnezeu si ai ajutat-o si o sa fie fericita poate cine stie veti avea parte de multe fericiri impreuna.