| AkaVR1 a întrebat:

Am o problemă gravă.
Părinții mei se ceartă mai mereu.
Deci,să vă spun cum stă toată treaba.
Acum un an,din vara tata banuia ca mama il inseala si tot o certa,dar apoi se calma,pana intr-o zi de iarna cand a prins-o ca vorbea pe facebook,de pe un cont fals,cu niste barbati.
Tata,cum se enerveaza repede,s-a enervat asa de tare! Mi-a aratat si mie si m-a intrebat daca e cont de fb pt ca el nu prea se pricepe la astea si i-am zis ca da,apoi a inceput sa-mi bata inima foarte tare si am fugit sus,in camera la fratele meu. I-am spus toate astea,dar a zis ca nu o crede pe mami in stare de asa ceva. Eu n-o judec pe mama mea pt ca consider ca lumea virtuala a fascinat-o atat de tare incat a facut asta. Si eu simteam ceva,pt ca numai avea timp de mine si de fratii mei,de scoala mea...
Noi toti credeam ca ea se joaca jocuri,dar defapt.
In fine.
In momentul acela tata s-a enervat foarte tare si a jignit-o pe mama si a dat in ea. Asta durat cam toata iarna. Cine a trecut prin asta,intelege.
Defapt a tinut pana in primavara. apoi din vara s-au calmat lucrurile. in toamna la fel,iar acum a inceput iar. In seara asta a iesit o cearta. total...
Camera mea este langa a lor si aud tot ce vorbesc ei.
Numai suport. in primul an imi venea sa mor,dar cu timpul am invatat sa fiu puternica.
Ce sa fac? Va rog, ajutati-maaaa!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O mama care si-a facut un cont cu un nume fals! Nu-ti pare cam ciudat? Imi pare rau, e mama ta dar nu-i lua aprarea. Un om curat nu face asta. Si eu si sotia mea avem conturi de Facebook si ne putem uita oricand pe contul celuilalt.

| Divy a răspuns:

Mama ta ar trebui să se lase de lumea virtuală și sã fie alături de copii ei :3
Dar e cam complicată treaba deoarece mama voastră caută să pună paie pe foc, iar tatăl esrecam iimpulsiv.

Ar fi bine să eviți a mai sta în casă când se întâmplă astfel de certuri, datorită palpitațiilor la inimă și ar fi bine să ieși cu frați tăi undeva mai liniștit, până se calmează spiritele.

Sper să se rezolve această situație a ta big grin fi tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa faci tu daca el vrea sa fie cocosu are si maicata ceva crezi ca el a fost vreun sfant stai ma cuminte tu nai ce sa faci ca daca ai spui ceva lui taicatu spune maicata ca te ai dat de partea lui daca ai spui ceva lui maicata spune taicatu ca te-ai dat de partea ei cum so dai ca sa fie bine habar n-am dar lasa-i in pace asi revine ei daca nu cred ca vrea sasi ia o pauza amandoi a inceput monotonia, certurile, gelozia...

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Eu nu cred ca tu potj face ceva în această privința, mai bine sfătuiește-i să divorțeze, decit să trăiești mereu sub această atmosferă.De multe ori este bine și să nu te implici căci poate fi mai rău, deci chiar daca găsești un moment spune-le exact ceea ce crezi tu despre această situație, dar nu cred ca vor ține cont tare de părerea ta. Succes

| 4psiho a răspuns:

Cel mai bine este să nu te bagi în certurile lor. Nici măcar să nu cauți să iei partea vreunuia dintre ei. Chiar dacă se vor despărți sau vor rămâne împreună ei tot părinții tăi vor fi.
Imaginează-ți că îl convingi pe unul din ei să divorțeze, apoi se răzgândește și nu divorțează. Cum te vei simți când îi vei privi în ochi?
Dacă situația devine tensionată, atunci este posibil ca să încerce să vă atragă de partea lor (indiferent de care) și să vă folosească ca și monedă de schimb. Evitați (am înțeles că sunteți mai mulți) să luați partea unuia dintre ei.
Dacă situația e întradevăr foarte grea încearcă să vorbești cu unul din bunici, în general părinți își respectă părinții.

| Mic_Pufulet_1996 a răspuns:

Sincer nu stiu cu ce pot sa te ajut sad dar imi pare rau de ce se intampla in familia ta, sper ca sa se inteleaga intre ei, ai putea sa vorbesti cu fratele tau si cand ei sunt calmi sa vorbiti toti acolo in familie sa vedeti care este problema si s-o inlaturati.