| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si am nevoie de un sfat! Azi am avut o cearta cu tatal meu si a iesit totul de sub control.Ma jucam in timp ce aud la interfon ca suna cineva, ma ridic de pe scaun, ma duc si raspund, intre timp imi cautam cheile dar mi-a fost foarte greu sa le gasesc asa ca tatal meu a trebuit sa astepte 5 secunde pana cand le-am gasit si cand m-am dus la usa am intrebat cine este ca sa ma asigur.Cand am intrebat a lovit foarte tare usa cu piciorul sau cu pumnul si am deschis imediat, era tatal meu care a strigat la mine,, oare cine este,,.Tin sa mentionez ca am avut in trecut intamplari cand am mai tinut la usa un timp parintii deoarece ma jucam si nu auzeam cand e cineva la usa, dar de data asta au fost max 10 secunde.Venea de la treaba si avea multe lucruri in mana asa ca nu am stat sa ma cert cu el si am plecat in camera mea. Dupa 10 minute ajunge mama la mine acasa si vine in camera mea ca sa ma intrebe de ce l-am tinut pe tata la usa ca era spart vizorul usii.Am incercat sa ii explic, iar fix atunci intra taica-miu in casa si maica-mea il intreaba de ce a spart vizorul la care el se uita la mine si striga ca eu il tin la usa (cum am zis l-am tinut max 10 sec).Nu am zis-o pe un ton urat dar am spus ca nu sunt deschizator de usi si a venit spre mine foarte amenintator.Am incercat sa il imping dar nu mi-a reusit asa ca a inceput sa dea in mine dupa care am inceput sa ne batem, fratele meu mai mic se uita la noi, iar mama mea a inceput sa strige la noi, dupa cateva secunde a reusit mama sa ne desparta si l-am amenintat pe taica-miu ca daca va mai face asa o sa sun la politie.M-am dus in camera, eu sincer nu sunt foarte afectat deoarece am avut intamplari de astea acum 2/3 ani dar acum sunt destul de mare si m-am mirat cum se mai ia de mine tinand cont ca sunt cat el.A venit mama la mine in camera dupa un timp si a incercat sa imi explice ca am gresit si sunt constient ca poate nici eu nu am procedat corect dar el a inceput sa dea in mine.Am vorbit cu mama si ideea e ca tata e un tip introvertit, mutalau si nu stie sa vorbeasca cu oamenii de aceea cred ca apeleaza la violenta dar chiar nu stiu ce ar trebui sa fac deoarece mami m-a rugat sa ma duc sa vorbesc cu el despre ce s-a intamplat ca sa ii explic ca nu e bine.Imi este foarte greu sa fac acest lucru ptc pana acum nu am fost apropiat de tatal meu.Mama mea imi este foarte draga si o respect din tot sufletul si acum am aflat ca tatal meu a amenintat-o ca nu mai plateste facturile, ce naiba sa fac, puteti sa imi dati un sfat ca chiar nu am idee, trec si printr-o perioada mai naspa cu alte persoane in afara de parinti dar acum sunt foarte confuz.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca-n realitate cele 5-10 secunde au fost de fapt multe minute, fiindca este specific voua, copiilor sa nu realizati cand va jucati pe computer, notiunea timpului.
Nu ti-ar strica o pedeapsa ca sa te inveti minte, ceva de interzis joaca pe computer 1 saptamana sau 1 luna, ca data viitoare cand suna la usa, in secunda 2 sa fii acolo, sa deschizi.
Ma rog, ai creat destul neplaceri intre parinti si esti raspunzator pentru ignoranta de care ai dat dovada.
Ar fii trebuit sa-ti ceri iertare tataului si sa-i promiti ca nu se va repeta asta, niciodata in viitor.
Nu sunt de acord cu violenta in familie, dar cu siguranta te-as pedepsii prin luarea computerului, pentru cateva saptamani.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Forneticugem a răspuns:

Cred ca el a scos cerată dinadins sa nu plătească facturile ori nu-i sănătoasă la cap Findca nu poți scoate certa din așa ceva nu-i normlă sate scoli săți bati copilul din nimic toată fără supărae dar nu-i sănătos la minte nu-i deloc bine cum sa comportat cu tine pentru niște doamne nu-mi vine sa cred pentru niște 10 secunde a ieșit ditamai ceartă in familie ori este motiv sa nu plătească facturile ori nu este sănătoasă întreg la minte nu mai pune la inima nici la suflet Lasă-l pe mâna lui Dumnezeu el nu doarme niciodată stai liniștit el dacă continua își va face rău cu mâna lui Findca la brănețe el doar pe tine și pe fratele tău al are dacă va face așa și va scoate certa din nimic mereu in familie el apa multă nu va bea pentru ca Dumnezeu nu doarme niciodată și frica și certa pe care le trăiți voi din cauza lui din apucăturile lui anormale asta nu va fi bine pentru el ai grija de tine și de mama ta și de frățiorul tău Lasă-l sa spună ce vrea el tu evital Lasă-l in soarta lui fi băiat deștept cu capul pe umeri și evital

| skianf8saob a răspuns (pentru Forneticugem):

Astazi a facut foarte multa munca si cred ca era stresat dar tot nu stiu cum a scapat situatia asa de sub control si am reusit sa ne batem.

| Forneticugem a răspuns (pentru skianf8saob):

Problemele de la muncă rămâne la muncă. Problemele din familie rămân in familie.

Nu se aduce stresul dela munca in familie.
Nu se aduce probleme dim familie la munca.

Astea singur le-am învață absolut nimeni nu milea spus vreodată am văzut cum sunt alți cu familiile lor cu ochi mei ce le făceau și mi-am deschis ochi am văzut ca nu-i normlă ce se întâmpla si ce făceau și mi-am dat seama de multe atunci