| Xana12345 a întrebat:

Bună, TPU! Am o problemă! Părinții mei s-au despărțit de aproape 2 ani si amandoi si-au refacut viata. Eu si fratii mei stam la tata. S-a recasatorit cu o femeie cinstita(dupa cum spune el), dar saraca. Are 4 copii, 2 fiind cu ea, adica cu noi. Un baiat de 12 si o fata de 5 ani. Nici nu stiu cum sa-ncep.
amandoi copii sunt lipsiti de educatie! Mentionez ca-s cu noi de 5 luni. Eu i-am invatat foarte multe pe acesti copii! De la bune maniere, pana la scris, citit etc. Mama lor nu se ocupa mai deloc de ei, iar tata considera ca eu sunt obligata sa am grija de ei! Nu! De cand au venit ei, ma cert permanent cu tata! Cu copii astia. nu se poate nici cu vorba buna, cu nimic! Doar cand au nevoie de tine se comporta frumos! Intr-o seara. il ajutam pe baiat sa rezolve un exercitiu la franceza, iar cea mica facea zgomot. Tipa, alerga. arunca cu papusi. Cand am cunoscut-o, parea un copil cuminte si s-a dovedit asa, insa dupa o luna si-a schimbat total comportamentul.
Si. sa continui, am rugat-o frumos sa taca. Nu m-a ascultat! Am strigat la ea de vreo 4-5 ori pana am pierdut sirul..ca era prea mult! Apoi, tatal meu si mama lor au venit de la o petrecere. Sincer, m-am enervat destul de tare si i-am spus mamei ei sa-i explice care-i situatia ca eu nu o sa stau sa-mi consum nervii pentru ea. Tatal meu s-a enervat si a inceput sa tipe la mine : "ii dai tu sa mananci?", "ea are grija de voi si tu tipi la copilul ei" si i-am spus "asta nu inseamna ca eu sunt obligata sa-i tolerez comportamentul si nici nu sunt obligata sa o educ. Meseria ei e sa fie casnica, asta implicand sa faca curatenie si toate cele". Mama ei a inceput sa planga, la fel si acel mic specimen! Am trantit un pahar si am fugit in camera. Tatal meu a venit dupa mine si mi-a dat tare in cap. El nu a mai dat niciodata in mine pana atunci. Bla bla. vine si ea dupa mine."ca eu va iubesc pe voi, stiu fata mea e rea, ai voie sa tipi la ea". cata falsitate! Apoi am intrebat-o "si atunci de ce plangeai?". Ea " pai. plangeam ca stiu ca e fata mea rea". Poftim?!?!?! Dupa cateva ore, s-au calmat spiritele. Ma deranjeaza pentru ca ei nu tin cont ca eu am invatat-o foarte multe pe fata. O spal, ii dau sa mananc, ma joc cu ea, o invat sa scriu, sa se poarte si din cauza ei, ca nu baga nimic la cap. sa fiu eu certata?! In seara asta mi-a zis tata ceva si dupa mi-a zis ca imi bat joc de copilul ei. Aa. poftimm?! Copilul asta nu stia ce inseamna "multumesc" si " te rog". Eu nu mai suport asemenea situatie! Din cauza ei, eu sunt certata foarte des, pentru ca e paracioasa, cand ii explic anumite lucruri spune da si nu face nimic din ce-i spun. Ajung la capatul rabdarilor! De en mii de ori am fost certata din cauza ei! Imi vine sa o batttt, nu o mai suport! Va rog ajutati-maaaaa! Nu mai poooot! Ce pot sa faac? Mie ca intr-o zi nu o sa ma pot abtine si o sa-i trag o palma mare. cam asta ar merita!
Ajutoor! Sunt disperata!

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu esti obligata sa ii hranesti, inveti si ingrijesti si nu pentru ca nu sunt frati tai ci pentru ca si tu esti copil iar daca tu nu ai fi vrut si nu te-ai fi simtit responsabila ca esti mai mare nu faceai asta si nimeni nu te obliga.
Sunteti multi si cred ca stati la gramada daca va faceti temele si va jucati in acelasi loc.Trebuia sa te iei sa pleci cu el altundeva departe de hlizelile celei mici sau sa o chemi pe maicasa dar si tie ti-am placut sa tipi sau sa ii dai o lectie deoarece esti mai mare si te simti superioara.Eu consider ca puteai sa vorbesti cu ai tai frumos si civilizat mai de mult sa spui ca nu esti si nu vei fi responsabila de nazdravani ei si ca daca te vei simti neandreptatita vei pleca la mama ta si atunci tatal tau se gandea de zece ori inainte sa ii lase pe toti sa faca ce vor.
Poate ea o fi cinstita sau nu asta doar tatal tau stie si lui trebuie sa ii convina iar daca pe tine nu te deranjaza cu nimic nu vad care ar fi problema ...ca are copii? si tatal tau are si cum ei sunt mai neastamparati sau needucati (avand in vedere ca unul are 12 si una 5) asa puteati fi si voi si cum v-ar fi picat daca venea unu mai mare al dansei si va comanda, striga etc la voi aiurea nu....Lasa sa ii educe a tai nu tu deoarece repet nu e datoria ta si apropo nu e datoria ei sa fie caznica sa spele si sa faca de mancare are si ea dreptul la relaxare, sa munceasca altceva sa aiba si alte ocupati iar daca tatal tau s-a suparat si tipat la tine (cum nu a facut niciodata deoarece toate au fost cum ai vrut tu) a fost pentru ca s-a simtit rusinat de situatia in sine ea fiind femeie straina in casa voastra iar tu ii luai copii la picioare in fund si o acuzai ca nu ia eudcat si ca trebuie sa stea la cratita

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de situatia in care esti, nu e ușor să apară o nouă mama și noi frați. Ar trebui să petreci timp cu tatăl tău și când e bine dispus să ii explici tot ce tu simți. Dar nu acuza pe nimeni, ci spune-i ce simți tu în acele momente. Un raspuns blând îndepărtează furia, de aceea vorbește cu calm. Vei reusi, fii convinsă.

| aumih16 a răspuns:

Nu mi se pare normal! sa iti puna in carca toate problemele!

| M7Seven a răspuns:

Daca femeia respectiva ( sotia tatalui tau ) nu s-a ocupat de ei este normal sa aiba o asa educatie, sau mai bine zis lipsa de educatie.Nu cunosc cine este respectiva, dar sa vii cu 2 copii ( din ce 4 ) si sa se comporte asa nu este destul de ok.Am vazut ca ai zis femei saraca ( dar cinsitita ), nu stiu de ce am ramas putin fixat pe partea asta cand am citit eu intrebarea ta.Aceasta femeie saraca dar cinstita poate sa fie pur si simplu o femeie care a fost cu mai multi barbati, facand mai multi copii si care cauta cu totul altceva(din moment ce nu se ocupa de ei).Ar trebui sa vorbesti cu tatal tau, sa incerci cumva sa ii deschizi ochii si sa ii explici ca pur si simplu faceti parte din lumi cumva diferite ( tu avand o educatie si ei spre deloc). Banuiesc ca tatal tau are o situatie mai buna materiala si atunci femeia respectiva a facut tot posibilul sa il atraga, sa isi formeze o alta idee despre ea si cumva sa il faca sa ii fie frica de o despartire ( asa s-ar explica faptul ca le ia apararea in fata ta desi respectivii trebuiau sa fie pedepsiti ). Desi multa lume poate nu recomanda asta eu as zice ca ai putea sa mergi la un psiholog ( bineinteles impreuna si cu tatal tau ) si poate asa o sa isi dea si el seama si o sa renunte la ideea de a intemeia o familie cu personana respectiva.
Intre timp linisteste-te, incearca sa ignori putin ce se intampla, petrece timpul cumva departe de toate evenimentele respective eventual iesi mai mult cu prietenii ( dar ai grija sa nu cazi in cine stie ce anturaj ) sau ocupa-te mai mult de tine si nu mai ii baga in seama. Exista si varianta de a te muta singura dar asta implica mai multe si bineinteles trebuie sa ai si varsta si puterea de a te descurca singura. Sper sa auzim de bine