| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Am o problema legata de familia mea. La noi mereu se intampla numai rele si e o atmosfera tensionata si proasta. Mama se lamenteaza mereu,ca ii creste tensiunea,ca o doare dupa cap,ca ii vine sa vomite etc. si ca e foarte obosita ca merge la lucru(nu vreau a fiu rea,dar nicio colega de a ei nu se plange atata). Are ceva probleme de sanatate,dar nu e ceva grav si cred ca ar putea sa isi mentina starea si sa nu se mai planga de la orice(bineinteles,daca o doare rau ceva sau ii e foarte rau,mai inteleg,dar de la orice durere cat de mica,incepe sa se planga ca moare). Chiar in momentul asta se vaita ca ii e rau.
Tata e si el obosit cu munca,abia asteptam sa iasa la pensie.
Ne-au mai spus cunostinte ca atragem negativism si avem numai ghinion. Daca se intampla ceva rau,atata se plange toata familia si spun la tot orasul ce ni s-a intamplat. Si pe mine ma cearta toti,nu am voie sa zic ceva sau sa fac ceva ca ma trag la raspundere toata viata,cand am o problema,ei nu o iau in serios si ma ameninta ca daca mai zic ceva ma duc la spitalul de nebuni si toata ziua mi-l dau exemplu pe colegul meu,ca el nu zice ceva in fata la ai lui,ca se comporta frumos,ca nu stiu ce. Mi-l dau exemplu de parca ar fi vreun sfant(si el se mai comporta urat,suntem cam la fel,dar mereu ma bat la cap cu el). Eu inteleg ca mai am apucaturi si ca ii bat la cap cu toate prostiile mele,dar mai bine nu mai spui,ca mai rau e. Si pe sora mea au amenintat-o cu chestia asta,ca daca mai continua cu bolile o ia razna si se duce la nebuni. Si cu cumparaturile fac asa,nu pot sa imi iau ceva care chiar e util,ca imi reproseaza ca arunc banii,ca n-am ce face cu chestia respectiva si altele.
Eu nici cu sora mea nu ma inteleg foarte bine,ne certam mereu si imi striga din orice. Cand renuntasem la balet,atata s-a luat de mine:"ce,inainte ziceai ca baletul e visul tau,acum nu mai vrei" si pun pariu ca daca ii zic ca as vrea sa ma apuc din nou,mi-ar mai striga.
Eu nu le vreau raul sau ceva,doamne fereste,e familia mea,dar simt ca mai avem un pic de lucrat.
Ce as putea face? Cum as putea sa destind atmosfera? Nu cu glume si chestii complicate, ca ei nu au chef si cu glumele as da-o in bara.

7 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Ce sa lucrezi cu ei? Sunt adormiti bine de tot in prostia lor.

La 18 ani trebuie sa zbori din mediul acela. La balet ai renuntat tot din cauza lor, sper sa te reapuci dupa 18 ani.
Iti recomand sa fi cat mai invisibila si sa zici ca ei si pe deascuns sa faci ca tine...

Asculta afirmatii pozitive, fa meditatii pentru protectie energetica si stima de sine... Ca sa nu mai poti fi vulnerabila in fata influentelor si vorbelor rau facatoare.
Gasesti o gramada gratuit pe Youtube.

O fi familia ta, dar in viata trebuie sa faci alegeri si sa renunti de multe ori ca sa-ti fie tie bine. Stiu ca e greu, dar nu merita sa continui cu ei pentru ca arunca pe tine mizeria lor.

| Sophieka a răspuns:

Si rugaciunile catre Dumnezeu sunt puternice, cu persistenta, roaga -te pentru linistirea si limpezirea mintilor lor.

De asemenea poti aprinde lumanari la biserica pentru asta.

Cam astea sunt sfaturile mele... Tu altfel, nu ii poti schimba, dar te pot schimba ei pe tine...

| Elena9328 a răspuns:

Un consult la pshio

| Drake21 a răspuns:

Un gratar in familie la 2 saptamani sau la o luna cu tot familionul laughing

| Smmo a răspuns:

Mama ta ar putea avea niste tulburari de la menopauza sau pre-menopauza. Daca durerea ei de cap este din cauza circulatiei sangvine, mai ales ca spui ca are si tensiune mare, se poate remedia cu un tratament - a fost la vreun cardiolog?

Ce poti sa faci, nu le sta in drum, nu le raspunde, daca tot ti-l dau exemplu pe colegul ca nu deschide gura. Incearca sa ii ajuti prin casa sau la cumparaturi, poate au nevoie si in felul asta se mai imblanzesc.

| Anitta97 a răspuns:

Hei drăguța, nu ai ce sa faci din păcate in legătura cu familia, singurul lucru pe care îl poți face este sa te protejezi pe tine și sa înțelegi ca ei au nefericirile și neîmplinirile lor, din aceasta cauza sunt așa …daca nu realizezi lucrul asta ai sa rămâi cu traume, îți recomand sa vizualizezi pe YouTube despre traumele copilăriei și ai sa înțelegi câte ceva, nu știu vârsta ta ….dar asta se numește abuz din partea părinților, trebuie sa ii iubești și sa ignori cat de mult posibil. Poți încerca cu siguranța sa le explici probleme tale dar daca vezi ca nu te asculta și îți reproșează atunci este degeaba, comportamentul acesta nu este sănătos …vorbește cu sora ta, ea cu siguranța te va înțelege. Nu știu nici comportamentul tău, dar sper sa fi respectuoasa cu ei și cei din jurul tău.

| cnv2829 a răspuns:

Ai putea încerca o vreme sa stai cuminte și dacă poți sa ii lași în pace, sa nu te mai iei la cearta. Daca nu ai cu cine nici nu mai are rost sa te chinui