| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Avem din nou probleme cu matusa si imi pare extrem de rau ca v-am batut atata la cap,dar acum cred ca e mult mai grav. Mai nou are ceva cu toti,inclusiv cu unchiul meu,sora mea si iubitul ei.
Deci sa va povestesc ce se intampla:
Matusa mea adora barfa(asta am observat recent la ea). Cateodata sora mea si cu iubitul ei mai pleaca in oras,dar eu mai raman acasa,pentru ca mai vreau sa ii las singuri,ca doar sunt iubiti si nu as vrea sa ii deranjez intr-un fel. Si matusa mea se apuca sa imi zica ca sora mea sta numai cu baiatul respectiv,ca in loc sa o ajute la mancare,vase etc.,sta numai cu acel baiat si ca sta cu botul pe labe toate ziua. Mi-a zis ca nu ii mai primeste la anul,ca nu ii place de el si ei i se pare ca sora mea a devenit rautacioasa si ce a mai zis. Imi zice ca nu ii place de iubitul ei,ca sta si se joaca toata ziua pe telefon si se uita la "chinezarii"(anime-uri) si ca mananca mult. Dupa cum bine stiti,eu m-am tot certat cu ea si mi-a zis si mie ca cica:"ce draga,dar du-te la Costinesti daca nu iti place mancarea,ca eu nu iti gatesc separat si stai nemancata daca nu iti place". Mi-a zis ca daca stiam ca fac asa nu trebuia sa mai vin. M-am simtit rau atunci,dar pana atunci crezusem ca e doar vina mea.
V-am mai spus ca nu suporta sa ma vada ca stau pe telefon,dar acum ne spune la toti trei. Spre exemplu,seara trecuta,ne uitam toti la ceva pe Netflix de pe telefoane,ei doi la un serial,iar eu la un anime si ne-a spus ca cica:"ce,dar stati toata noaptea pe telefoane pana la 3, 4?" in conditiile in care era abia 12 si jumatate. Ea nu prea se intelege nici cu unchiul meu pentru ca are si el niste apucaturi,e si bipolar si ne spune noua sa inchidem telefoanele ca de aia are atatia nervi pe el. Aseara se tot foia pe o saltea si ea cand l-a auzit a inceput sa tipe la el ca de ce nu doarme si au facut schimb de saltele si ne-a pus sa ne culcam(el sta pe hol si nici nu ne vede ca stam pe telefoane, dar matusa mea da vina pe noi pentru ca crede ca din cauza noastra face asa). Sora mea e la fel de sensibila ca si mine(20 de ani),iar cand ne-am culcat am vazut ca plange. Eu initial credeam ca s-a certat cu iubitul ei sau ceva,dar era din cauza ca ne-a pus sa stingem telefoanele si eu i-am mai spus ca i-a barfit si cu cateva zile in urma si mi-a spus ca vrea acasa(pe buna dreptate,ne certam cu matusa non stop si se comporta cu noi de zici ca suntem copii mici). Inclusiv de ai mei mi-a zis ca mama a stat toata viata cu fundul in sus si tata s-a chinuit pe la munca si ca ne-a crescut intr-un mediu cu medicamente si boli si de asta suntem ipohondre si ca mama e proasta,batuta in cap etc.
Azi cand am iesit pe afara,le-am spus tot ce mi-a spus si ce nu stiau si amandoi au ramas surprinsi. Au crezut ca mint,dar jur ca nu minteam si au crezut pana la urma. Sora mea s-a suparat pe ea foarte tare si iubitul ei se simtea prost,dar m-am rugat de ei sa se faca ca nu stiu nimic ca o dau de belea dupa. M-au luat asa niste nervi si pe mine,de imi venea sa dau cu pumnul in ceva,dar m-am gandit ca o sa ma doara dupa si m-am oprit. Sora mea a spus ca nu mai rezista,ca ii vine si ei sa isi taie venele si ca trebuia sa plecam acasa mai devreme(am stat asa de mult pentru ca am zis sa stam mai mult,dar sincer nu o mai suportam si ne vine sa ne dam cu capul de pereti,dar mai e cam o saptamana si ne intoarcem). Initial trebuia sa plecam maine,dar biletele de avion erau prea scumpe si am mai amanat o saptamana. Sora mea voia sa plecam maime,dar daca ii ziceam matusii mele ca vrem mai devreme sigur ne zicea ca a cheltuit banii cu noi si ca nu ne mai convine. Inclusiv de iubitul surorii mele a zis ca taman el ne mai lipsea,ca a cheltuit banii cu el si m-a rugat mai de mult sa ma bag intre ei si sa ii despart(nu as face asta,imi place cum sunt impreuna). Mi-a mai spus ca pe mine nu se supara,dar de sora mea e foarte dezamagita si ca s-a suparat pe ea.Le-am spus si alor mei de situatie si pana si ei au zis ca sunt nebuni,mai ales matusa mea. Ma simt ciudat ca am spus tot,dar oricum se afla la un moment dat. Gresim noi cu ceva, sau ea are probleme? Ce am putea sa ii spunem sa nu mai faca asa?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

De ce mai stati la matusa daca pana si parintii isi dau seama ca nu e un mediu ok? Sa stii ca nu ai cum sa umpli golul in ce priveste mentalitatea si comportamentul dintre generatii.

Incearca data viitoare sa desparti postarea in paragrafe.Ai un stil de a scrie cam aiurea, cu greu poti urmari firul logic.

Plus, ce traiti voi nu e motiv de taiat venele.Imi pare rau, sunteti doar rasfatate si nu cred ca va tine matusa acolo cu forta.Vara viitoare ramaneti cu parintii vostri acasa? De ce trebuie sa mergeti la alte rude?

| Animeforlifee9921 explică (pentru dullcat):

Eu inteleg ca suntem rasfatate, dar ti pare normal sa barfeasca atata pe la spate?

| Skarr a răspuns:

In primul rand da.
Da, da ai probleme daca ai stat sa scrii atatea cct uri.
Pe langa faptul ca nu inteleg mai nimic si schimbi subiectul, dai detalii random si nu ai spus clar idea principala si problema pe care o ai.
Nu inteleg de ce ai venit aici sa te plangi.

Nu e vina voastra si nu ai ce sa Ii faci, ce sa Ii spui si mai ales nu o sa se schimbe nimeni doar fiindca Ii zici tu sa o faca.
Cel mai bine e sa nu mai intri in conflicte cu acea persoana pentru ca e inutil si sa mai suporti un pic pana pleci de acolo.