| Annaaaa123 a întrebat:

Heii TPU. am o problema imensa.e in legatura cu familia mea,.eu am o sora cu care nu ma inteleg deloc bine.ea e mai mica decat mine ..are 12 ani..sii am avut o mica cearta cu ea.ea a inceput sa planga ..adica chiar nu stiu de ce a inceput sa planga..nu i-am facut nimic..si apoi mama cand a vazut ca soramea plange, a inceput sa dea in mine ca disperata si sa tipe. dupa toata chestia aia nu mai aveam chef de nimic. dupa un timp vine si tata si tipa la mine...PUR SI SIMPLU NU MA INTELEG CU NIMENI DIN FAMILIE.va rog ajutati-ma! sad

Răspuns Câştigător
| 000iasmina000 a răspuns:

In situatia asta eram si eu acum un an. Nu ma intelegeam deloc cu fratele me mai mic si mereu cand facea el prostii e vina mea. Gen: "acum faci si tu la fel...ai invatat de la sorta", "nu conteaza cine a spart-o, tu de ce nu ai avut grija sa nu faca prostii".Iar cu mama ma certam in fiecare zi din alte mici chesti care deveneau scandaluri mari. Oricum, am incercat in acest an sa ma schimb EU radical. Cred ca m-au influentat texturile filozofice citite de pe net laughing.Am privit lumea cu alti ochi, m-am gandit ca in alte famiilii situatie e mai rea (am simtit in sinea mea ca sunt o persona mai buna laughing ) si in legatura cu fratemiu, am incercat o perioada sa-l inghit dupa care a inceput sa inceteze. Daca el/ea vede ca cica "nu te afecteaza" o sa renunte cu siguranta.

Pe scurt cu timpul situatia o sa se imbunatateasca daca incrci sa iei situatia cu binisorul.winking

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dar de ce trebyia sa o certi cu vorba buna nu se poate?

| Annaaaa123 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

B i-am vbit cu vorba buna.dar ea nu stiu ce a inteles.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Annaaaa123):

Totdeauna nu odata.

| altrix a răspuns:

Asa se intampla cu fratii mai mici. si verisorii mei sunt la fel. au diferenta de 7 ani intre ei. si cand cel mare face ceva ce vrea si cel mic si nu i se ofera, unchimiu tot la ala mare tipa cand ala mic e de vina...
asta e, incearca sa vorbesti dimineata cu mama ta sau cu tatal tau, in timp ce isi beau cafeaua sa le spui ca nu e normal, ca tu nu ai facut nimic si ca nu esti tu cea care trebuie sa fi pedepsita pentru gargaunii surorii tale

| IsAbElLaSwEeT a răspuns:

Si eu sunt cam in aceiasi situatie, dar nu cu soramea ci cu o verisoara. De fiecare data cand ne certam, mama imi spune mie sa tac, de parca ea ar fi fata ei nu eu. Cred ca ar trebui sa vb cu ei si sa ii faci sa isi dea seama ca atitudinea lor te raneste. Succes!