| xDiiianne a întrebat:

Am o problemă mai "personală" și nu prea am de la cine să cer un sfat, așa că m-am gândit că mă puteți ajuta voi... nu voi scrie foarte detaliat problema mea, deoarece nu vreau să vă irosesc timpul de geaba... deci. mereu mă simt foarte singură, nimănui nu-i pasă de mine, și credeți-mă că știu ce vorbesc. Părinții mei sunt în divorț, iar tata și-a găsit pe altcineva. de fapt, eu i-am găsit pe cineva; în fine, e o poveste mai lungă. Și acum nici măcar nu-i mai pasă de mine. Are concediu 2 săptămani așa că s-a gândit să ne petrecem timpul împreuna ( el lucrează în străinătate). iar 5 zile cât am stat cu el, n-am vorbit niciodată despre ceea ce simt eu, despre mine. singurele discuții care au fost au fost doar certuri, care în nici un caz nu erau din vina mea. Și el vorbește non stop cu femeia aia, și sinceră să fiu nu spun că nu o plac, doar că. mă enervează că taică-miu își petrece timpul doar cu ea ( și vorbesc doar la telefon pentru că ea este din alt oraș ). și mă simt dată la o parte. Pe mine taică-meu mereu mă jignește dacă nu vorbesc cu aia cum trebuie, mă obligă să vb cu ea, pur și simplu, iar dacă greșesc un cuvânt, dă vina pe mine că-i stric eu relația. nici măcar nu-mi mai dă bani să-mi cumpăr ce-mi trebuie, că-s fată totuși și am și eu nevoie de un parfum sau de haine noi straight face. Dar lui îi pasă mai mult de aia, i-a luat chiar și tabletă de ziua ei, dar de ziua mea nu mi-a trimis nici 5 lei în plus. Și nu mai suport. măcar de-aș putea vorbi cu el, dar oricum nu înțelege, pentru că e un alcolic care bea mereu, în fiecare zi și cheltuie milioane pe țigări, alcool și haine pentru aia, iar mie nu-mi dă un leu, vorbesc serios. A, și "iubita" lui are 2 fiice, așa că taică-meu vorbește și cu ele mereu, le întreabă de școală, le ia cadouri. bine, cred că a-ți înțeles. și simt nevoia să vorbesc cu cineva, dar nu am nici o prietenă. mi-aș dori să îmi fac, dar e cam greu mai ales pentru că nu sunt prea sociabilă. iar dacă mă întrebați de maică-mea. ei bine, ea a uitat complet de mine, are alt copil acum, cu altcineva. și nu vreau să mai iau legătura cu ea, pentru că nici ea nu-i mai presus ca taică-meu. Și m-am săturat să mă simt așa. voi ce a-ți face în locul meu? Mulțumesc mult că a-ți avut răbdare să mă ascultați;

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Iti spun ce ar fi fost cel mai bine sa fac si nu am facut, iar acum a trecut timpul si poate fi prea tarziu.
Pe cat posibil incerca sa le spui ambilor tai parinti ca ai ceva important sa le spui si ca este nevoie de amandoi, treji, fara alte persoane de fata. Cand va veti strange toti trei spune-le exact ce ai scris aici, insa cu exceptia faptului ca nu ai nevoie de ei. Ba din contra, tu chiar ai nevoie de ei, ai nevoie de dragostea si atentia lor (insa ai grija sa nu intelegi ca ei iti apartin). Spunele doar ca te simti singura, ca le simti absenta, ca vrei sa mai si vorbesti din cand in cand problemele tale cu ei, ca ii iubesti (caci sunt sigura ca ii iubesti odata ce le simti lipsa), dar ca totusi te simti exclusa din viata lor desi esti constienta ca si alte persoane sunt importante pentru ei. Sunt sigura ca vor reactiona si lucrurile vor lua o intorsatura buna.
Cand vorbesti cu ei ai grija sa fii calma si sa iti dai seama ca atentia lor se va imparte intre tine si intre persoanele care le sunt dragi. Succes

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti inteleg frustrarea dar am o mare nelamurire: de ce nu stai cu mama ta? Nu ai fi silita sa te mai certi cu tatal si ai fi mult mai linistita.
Gandeste-te ca nu-l poti schimba pe tatal tau, mi se pare ca este total subjugat de noua cucerire si nu mai baga nimic in seama.

| AtateaConditii a răspuns:

Tatal tau incearca sa o apropie mai mult pe femeia aceea ca sa se insoare cu ea, poate dupa ce se va insura nu va mai fi asa. Nasoala treaba, cati ani ai nu te poti angaja undeva? Prieten ai care sa te inteleaga sa te sprijine? Trebuie sa iti faci niste prieteni cu care sa te simti bine daca acasa nu e bine. Si spune-i la taicatu ca esti fata lui si are responsabilitati fata de tine si ameninta-l putin cu protectia copilului sa vedem ce reactie are.

| pietrean a răspuns:

Majoritatea barbatilor, asa sunt facuti:egoisti, le place sa li se dea atentie, importanta.De asta este"mai apropiat"de noua cucerire.Iar,mama, probabil, daca are un bebe, este acaparata mai mult de el, pentru ca are mai multa nevoie.Nu stiu ce varsta ai,nu am inteles cu cine stai(cu mama?),dar daca tatal tau dispune de bani,dupa cum spui,de cate ori ai nevoie,CERE-I(nu s-a stabilit si pensie alimentara?),iar cu mama,stai de vorba cu ea, dar undeva intr-un parc, pe o banca, la o cofetarie. Daca vrei, poti sa dai un telefon la 116 111, este gratuit, unde iti v-a raspunde un psiholog si poti sa-i povestesti tot ce te apasa, dar iti v-a dat si un sfat. Sau poti sa folosesti www.asociatiatelefonulcopilului.ro sau www.telefonulcopilului.ro si te vor ajuta NU TE COSTA NUMIC SA INCERCI, asa iti mai usurezi si sufletul, dar capeti si raspunsuri.Curaj!

| InnocentSίn a răspuns:

Sunt momente si momente in viata peste care dai chiar daca vrei sau nu.Incearca sa vorbesti cu mama ta, e totusi MAMA ta si nu cred ca nu te va asculta.Fa-ti un/o prietena.Mergi la scoala, nu? Incearca sa vb. cu un coleg sau o colega cu care te intelegi mai bine, probabil sfaturile lui/ei pot fi utile.
Nimeni nu te poate intelege mai bine decat un bun prieten, sau mai bine spus decat propria ta mama.
Bafta! kiss

| B3ntea a răspuns:

Incearca sa iti inlaturi suferinta prin alte persoane, sunt sigur ca ai un prieten bun, petrece timpul cu el/ea si spune-i probleme tale. daca chiar iti este prieten/prietena te va ajuta cu siguranta. daca nu ii va pasa..pai nu este prieten/a cu tine