| iosif333 a întrebat:

in primul rand sa ma prezint, sunt iosif am 23 de ani si sunt un baiat simplu..sa incep cu inceputul.
am o relatie cu o fata de 2 ani si nu stiu daca este fata potrivita pentru mine.
adica sunt multe chestii intre noi care vad si eu ca nu merg dar parca sunt prea prost sa imi deschid ochii, mi-e frica de suferinta, adica nu stiu ce se va intampla daca ne despartim..in fine,intelegeti voi.
asa,sa va spun de relatia noastra.
ea e o fata care ii place sa iasa mai mereu, adica daca as puytea sa iesim in fiecare seara ar fi perfect pentru ea, ceea ce pentru mine e greu deoarece muncesf 15 ore pe zi si seara sunt obosit.
asa,nici nu stiu ce sa scriu,sunt foarte multe.
nu stiu daca ma respecta indeajuns de mult pe cat o respect eu pe ea. Ea reprosandu-mi la randul ei ca nu e destul de respecta,dar nu e asa,asta e doar in capul ei,o respect de la cer la pamant dupa parerea mea,cateodata vin seara de la munca si in loc sa gasesc eu mancare facuta,trebuie sa gatesc eu pentru amandoi si se intampla destyul de des,in fine,intelegeti voi unde bat.
cu banii tot la fel. locuim impreuna si eu sunt singurul care aduce bani in casa si care isi bate capul sa avem de toate, ea nu face nimic de cat sa ii cheltuie si sa vorbeasca si sa dea vorbe aiurea cand dam de o problema, adica ce problema.ex: eu iau un salariu in jur la 2000 de euro, nici mai mult nici mai putin specific ca locuim in italia..intrebarea mea e, cu 2000 de euro nu pot trai doi oameni o luna de zile? asta ca asta, dar e alta..de ce zici probleme,pentru ca banii la noi se termina in maxim doua saptamani jumatate, apoi eu trebuie sa ma imprumut de bani ca fraierul ca sa o ducem bine, ceea ce pe ea nu o intereseaza.nu zic ca eu nu cheltui, dar zic ca sunt influentat de ea sa facem chestii ca sa se cheltuie bani in loc sa ii strangem..asa. si de aici incep ate problme.ex: haa,ca iar avem datorii,ca iar ne-am imprumutat, ca iar nu stiu ce, etc..cacaturi de astea din partea ei.dar in rest de asta nu face nimic ca sa iesim din situatiile astea,doar ma streseaza pe mine toata ziua cu chestii."eu m-am saturat,eu nu mai pot,nu mai vreau sa traiesc asa,etc" si iar zic,NU FACE NIMIC SA IESIM DIN SITUATIILE ASTEA,doar vorbeste.
vorbind doar astea,ma streseaza pe mine si nici eu nu ma mai pot gandi limpede,sincer va spun simt ca disper,nu stiu ce sa mai fac,nici nu stiu ce sa va mai zic,asa de multe sunt intre noi...
ea are impresia, de fapt asa a crescut, ca banii pe care ii aduc eu in casa trebuie sa fie toti la ea si eu sa nu am nimic. sa fiu pe 0 sa fiu ca un **** pe romaneste...
nu vreau sa vorfbesc de rau, desi merita..asa e taica-su ca din casa a invatat ea asta. tatal ei nu are nimic frate,e unratat,n-are bani de o cafea, dar mama ei in schimb, are toti banii pe mana ei si ii cheltuie cum vrea..in fine sa nu intram in detalii..plus ca parintii ei o influenteaza pe ea sa faca cu mine tot la fel..si plus ca m-au jignit pe mine de n ori, ca nu sunt de acord sa fie asa cu bani..imi jigneste familia,imi vorbeste urat,orice ar fi e vina mea,orice le zicea prietena mea,ei trebuie sa se lege de mine, adica eu sunt mascota familiei dansei.
si sunt constient de asta, dar sunt prea prost sa ma despart de ea..sunt foarte multe chestii si nu stiu daca le citeste cineva..de exemplu acum, am ramas fara bani ca de obieci si culmea ne-au taiat si apa pentru ca nu am platit boletele, dar acum cine trage greul? eu ca sunt prost si am lasat banii pe mana ei si nu am fost destul de barbat....acum ea sta bine mersi la maica-sa si eu stau aici ca fraierul si indur greul,,nu doresc la nimeni sa ajunga asa, fara apa, fara bani si imedit fara mancare...si a avut ocazia sa faca si ea rost de niste bani si fiti atenti ce a facut, desi i-am zis ca nu e bine ce face, dar nu m-a ascultat ca de obicei. a gasit pe strada o bratara de aur si am fost cu ea la amanet, era in valoare de 169 de euro daca lua banii,sau daca isi lua o alta bratara, latisor de acolo, era in valoare de 489 de euro..si ghici ce a ales? sa isi ia o alta bratara in schimb sa ia banii,avand in vedere ca nu aveam un cent in buzunar,nici macar de paine.voi ce ziceti,de mine nu mai are rost sa vorbim ca ma consider,adica in momentil de fata,un mare fraier.v-as mai scrie, as scrie o carte, dar cred ca e de ajuns sa va dati seama ce fel de relatie avem..si nu zic ca nu trage greul,sta cu mine,dar nu mereu, de cele mai multe ori pleaca la mama ei cand da-m de probleme.dar chetiia e ca, nu intelege si nu ma asculta ca toate iesirile si toate cacaturile pe care le facem costa bani..si uite asa am eu o viata de rahat, m-am facut de ras in fata la toti si tot degeaba, povestea continua si din rau merg in mai rau..nu stiu ce sa mai zic. daca as putea sa inregistrez sa ma ascultati ar fi mult mai bine, v-as povestii tot tot in detaliu. sper ca ati inteles ceva din ce am scris si sper sa imi scuzati greselile gramaticale dar m=am cam grabit si nu am dat prea mare importanta.
va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi si va rog sa ma ajutati sa iau o decizie in viata mea.o seara frumoasa va doresc!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banuiesc ca esti autista (sofer profesionist) si eu practic meseria asta doar cunosc programu de 15h si 13h in fine daca ma insel si nu esti sofer na. acum aia e o curva altfel daca era simtita facea mancare si se angaja oriunde ca sa faca un ban indiferent cat castiga la salariu. Fai bagajul aruncal pe geam si spune-i sa se duca naibii de pramatie, eu am ajuns sa cred ca toate sant la fel desi am 26 de ani si la serviciu care il am nu ma risc si nici nu ma mai bazez pe vreuna

| iosif333 explică (pentru mgtow):

Lucrez pe santier, doar ca e mai diferit, adica mnah, sunt nevoit sa fac atatea ore..multumesc mult de sfat.

| RAY a răspuns:

Dar o iubesti?

| iosif333 explică (pentru RAY):

Da

| iosif333 explică (pentru RAY):

Imi poti da un sfat te rog mult, tu ce ai fi facut in locul meu?

| RAY a răspuns (pentru iosif333):

Eu mereu am spus ca unde incredere nu e nimic nu e, mai bine acum decat mai tarziu

| mihai69 a răspuns:

Frate, i0 de mult eram cu alta...
Dă-i urgent papucii - clar NU te merită!

| OldSoul a răspuns:

Salut,

Esti constient de ceea ce se intampla si ca nu-ti face bine si totusi tolerezi. De ce?
E clar ca asa nu va merge situatia, si mai devreme sau mai tarziu tot se va ajunge la despartire, daca e sa suferi tot vei suferii, si stii si tu ca mai bine mai devreme decat prea tarziu. Sa nu mai spun ca din cate se vede, daca gaseste pe altul se desparte ea de tine si tot tu vei fii luat de fraier, inca o data.
Fa tu primul pas, desparte-te de ea, macar asa poate vei reusii sa-ti strangi si tu ceva bani si macar stii ca-i ai, ea oricum pare o oportunista care o sa te paraseasca cand da de altul mai instarit.

Recomandarea mea e cand iti mai spune ceva de genul "eu m-am saturat, eu nu mai pot, nu mai vreau sa traiesc asa, etc" e sa-i spui" "Foarte bine, ne despartim! Nici eu nu mai pot sa intretin un parazit!"
Fara alte scuze penibile, fara explicatii, scurt si la obiect, mai apoi o pui sa-si faca bagajul si sa plece la ma-sa, eventual pleci si tu in timpul ala la o bere sa nu-i auzi mofturile, sau plansetul menit sa te sensibilizeze.
Deci repet! Scurt si la obiect! Cat mai asemanator cu ce am spus mai sus. Fara explicatii, fara scuze! Explicatiile si scuzele lasa loc de interpretari.
Nu stiu, din ce ai spus tu, ea e un parazit, deci nu ai de ce sa ai mila fata de ea, inteleg, o placi, dar frate, cand vezi ca nu merge, nu o mai lungesti aiurea ca tot tie iti faci rau.

In concluzie cel mai bine te desparti de ea, asa poti sa duci si tu o viata normala si corecta, fara altii paraziti care sa traiasca pe spatele tau si sa-ti fie alaturi doar la bine.

| iosif333 explică (pentru OldSoul):

Doamne cata dreptate ai.
iti multumesc din suflet pentru sfat..nu te cunosc dar esti extraordinat.
multumesc mult..cu cat mai multe sfaturi, cu atat mai mult imi deschid eu ochii..va multumesc la toti

| Necunoscut112 a răspuns:

E timpul pe pentru o schimbare în viaţa ta. Da-o afară. Nu ai nimic de pierdut, doar de câştigat. Să vezi cum o să descopere fata munca după o lună-două...

| iosif333 explică (pentru Necunoscut112):

Buna!
sincer tin la ea, am uitat sa zic ca m-am mai despartit o data de ea.dar a facut ce a facut si uite ca suntem iar impreuna, daca as putea sa o fac sa inteleaga as fi foarte fericit, dar vad ca nu pot, ai dreptate in ceea ce spui..si eui sunt un fraier..atunci cand m-am despartit de ea multa lumea mi-0a zis ca am facut bine, ca nu ma merita, etc..si culmea ca asta mi-au zis-o niste persoane din familia ei.

| OMFGConrad a răspuns:

Eu in locul tau la primul "eu m-am saturat, eu nu mai pot, nu mai vreau sa traiesc asa, etc" i-as fi facut bagajele. Pare a fi o scorpie, o sugatoarea (si nu in sensul bun). Pa si la revedere. N-ai nevoie de astfel de oameni in viata ta.

| NRazvan a răspuns:

Salut, o sa incerc sa fiu cat sepoate de scurt si la obiect. N-o sa-ti spun ca e gresit ce se intampla in viata ta pentru ca stii deja asta. Inteleg ce ti se intampla. Deschide ochii si priveste puricele pe care il tii in casa(ea). Suge, suge, suge sicand da de greu se mutala ma-sa si il lasa pe fraier sa se descurce pana face rost de bani iar. Nu mi se pare normal ca ea care nu are nicio ocupatie cat timp sta acasa sa nu fac macar o mancare. Din punctul meu de vedere relatia dintre voi doi nu mai are niciun rost. Am fost pus in situatia in care sa aleg intre fericirea MEA si fericirea unei foste iubite, am ales fericirea mea si m-am despartit de ea. Am suferit pentru ca o iubeam mai rau decat se iubesc pinguinii, dar mi-am vazut de viata si am fost foarte fericit in continuare. Cand o use se inchide alta se deschide, asa functioneaza viata. Gaseste-ti o fata care sa-ti placa, care sa te iubeasca si cu care sa treci prin bune si rele impreuna. N-o s-o gasesti in 2 saptamani dar poate in maxim 2-3 ani o sa ai deja un copil si o sa fii fericit. Ai doar o alegere de facut: Fericirea si linistea TA sau fericirea si linistea doar a ei.

| iosif333 explică (pentru NRazvan):

Salut razvan!
iti multumesc din suflet pentru sfat.
mie mi-e teama de suferinta, n-am iubit niciodata si nu stiu cum e.
sunt constient ca o sa-mi fie bine dupa ceva timp.
si sunt constient ca aveti dreptate toti, dar parca sunt eu fraier sa pot face pasul asta..si promit ca o sa va scriu iar cand o sa reusesc sa ma despart de ea! multumesc inca o data

| Sarina a răspuns:

Despartitiva si gata ea nu te apreciaza pentru ceea ce esti ea vrea doar banii tai