Întrebare recomandată | laviniabeluska11 a întrebat:

Am o relație de un an cu un băiat pe care îl iubesc foarte mult. El e mai mare decât mine, cu 8 ani, și are gânduri foarte serioase. Vrea sa ne căsătorim. Ma susține și ma sprijină în tot ceea ce fac și ma așteapta cat e nevoie. Ne întelegem minunat. Mai exista și certuri, ca în orice relație, dar cu iubire le-am rezolvat mereu. Sunt prima fata pe care a prezentat-o familiei și ma simt apreciata și iubita și de familia lui. Problema este ca părinții mei nu îl accepta, în special tata. Iubitul meu e un om bun, are un job cu mult mai bun decât al meu, ma iubește și ii iubește și pe ei. Ai mei pun mare accent pe partea materială și tot timpul îmi spun ca se poate mai bine pentru mine și sa ma despart de el. Eu nu vreau sa fac asta vreodată, tocmai pentru ca ma face fericită. Uneori se comporta urat cu el și este foarte afectat de asta. Cum as putea rezolva?

Răspuns Câştigător
| Anabela777 a răspuns:

E viata ta, nu a lor. Explica-le ca doar pentru ca te-au nascut nu le da dreptul de a incerca sa ti-o controleze, pana la urma nu tu le-ai cerut-o. Tu faci ce crezi ca-i mai bine pentru tine.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vrea sa te domine,sa te faca sclava lui,inca nu se comporta urat, sa vezi dupa nunta, isi va spune sa renunti la scoala, cariera si sa faci copii si sa te domine, ce porci sunt barbati astia

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RAY):

Tu nu ai inteles ce spune fata. Nu mai este eleva, este angajata. Deci are o varsta de persoana adulta. Baiatul nu se comporta urat cu ea.

| RAY a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am inteles altceva, ai dreptate, parinti ei se comporta urat cu el

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RAY):

Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata.big grin

| RAY a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Numele tau imi este aminte de un Youtuber popular ghici care?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca am fost pe acolo.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RAY):

Nu am gasit numele meu pe acolo. Sau te refereai la altceva? Aaaa! Iti aminteste de acel site? Fiecare isi aminteste in ce crede.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca varsta de peste 18 ani incat sa fii majora si de asemenea daca ai un jobb al tau si nu mai depinzi financiar de parintii tai, in acel caz discuta cu el in mod foarte serios problema casniciei si daca amandoi sunteti decisi sa va uniti destinele, atunci urmeaza-ti visul si convingerile tale. Poate ca in viitor un nepotel sau mai multi vor schimba parerile... bunicilor. Succes in viata!

| sofisis a răspuns:

Si de ce te afecteaza atat de tare? E viata ta, e alegerea ta. Ai tai vor accepta intr-un final. Vezi-ti de treaba ta si gata.

| Necunoscut112 a răspuns:

Atât timp cât lucrezi şi tu şi el nu are nicio importanţă că nu le convine alor tăi.

| aimullah123 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa ai varsta legala ca sa te poti casatori. Insa la 18 ani nu e bine sa faci asta. Daca ai minim 25 zic eu ca ai mintea destul de capabila sa alegi ce este bine pentru tine. In al doilea rand diferenta de varsta dintre tine si el este mare. E posibil ca peste 30 de ani sa astepti ceva din partea lui si el sa nu prea mai poata sa iti ofere. Datorita diferentei de varsta mai pot aparea si alte certuri. Dar daca tu consideri ca este ok pentru tine, ce sa zic... este alegerea ta. Zice Ion Dolanescu intr-o melodie "la-nsurat si maritat nu e bine de-ntrebat'. Si da partea materiala este foarte importanta. Pentru ca vei face un copil sau poate mai multi si au nevoie de bani, va va fi greu daca are un salariu de 1200 lei spre exemplu. Poate se rezolva daca muncesti si tu o perioada si strangeti ceva.
Deci concluzie: Te gandesti de 100 de ori si daca tu consideri ca este bine pentru tine, faci cum crezi. E viata ta pana la urma, nu te poate influenta nimeni daca tu nu accepti asta. Dar e bine sa te gandesti inainte.

| andreeabobo a răspuns:

Banuiesc ca ai peste 18 ani... eu nu vad 8 ani a fii o diferenta mare mai ales ca ai 18 ani sau peste. Incearca sa ii explici tatalui tau si sa incerci sa il faci sa vada partea buna

| vjr1979 a răspuns:

Eu nu am fost niciodata de acord cu parintii care se amesteca in viata copiilor lor, dupa ce au implinit 18 ani. Sfatul meu e sa-ti urmezi inima. Daca te face fericita, ramai cu el! Parintii tai ar trebui sa stie ca nu banii aduc fericirea!

| Aurel15 a răspuns:

Ai dreptate