| DrageanElena a întrebat:

am si eu o intrebare. daca in ultimele 12 luni un barbat a avut 10 zile de concediu fara plata, si vrea sa intre in concediu pentru cresterea copilului. poate sa intre? sau acele zile il impiedica sa intre? rog seriozitate.multumesc.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nicio problemă, poate să intre în concediu postnatal.
Pa, pa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca e vorba de alea 10 zile impuse de Boc cel mic, nu il impiedica. Alea au un fel de regim special.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Concediul nu il afecteaza. Singurul caz in care nu ar putea sa isi ia concediul de cresterea copilului este (chiar si) o zi in care sa aiba vechimea intrerupta pe ultimul an. In cazul concediului nu se intampla asa, deci stati fara grija.
Sa intrebe la job daca se ocupa ei de acte sau nu. La mine la servici au depus cei de la resurse umane dosarul. Asa scapati de un drum in pluswinking

| calubalan a răspuns:

Cele doua concedii sunt lucruri diferite oricare ar fi situatia bugetar sau particular! in momentul cand el se decide sa intre in concediu de crestere a copilului trebuie sa anunte la locul de munca si sa mearga cu actele necesare la primarie!

Atentie: la loculde munca daca seful/patronul este "incuiat" la cap ca incerca sa-ti faca probleme atat imediat cat si pe termen lung (eventual cand se intoarce la munca)! Incercati mai intai metoda diplomatica si anuntati cat mai tarziu cu putinta!

| DrageanElena explică:

Multumesc celor caree mi-ati raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii impiedica nimica are dreptul sa isi ia concediu pentru cresterea copilului. o sa aiba inspectii si daca nu are grija de copil poate sa-si dea demisia pentru ca il trimite in somaj pentru faptul ca a mintit

| gnand_ildiko a răspuns:

Eu asa stiu ca daca nu are stagiu de cotizare atunci nu va primi. Dar sa te interesezi la primarie sau la AJPS din judetul tau