| toldo a întrebat:

Daca sunt in concediu pentru cresterea copilului pot beneficia la sfarsitul celor doi ani de somaj? daca peste 5 luni nasc iar pot beneficia din nou de concediu pentru cresterea copilului?

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti beneficia de indemnizatia de somaj doar daca, contractul individual de munca inceteaza din motive neimputabile tie si daca indeplinesti si celelate cerinte pentru acordarea indemnizatiei. Totodata, trebuie sa fi lucrat minim 12 luni din ultimele 24 de luni inainte de a incepe concediul pentru cresterea copilului.
Pentru al doilea copil vei putea beneficia de concediu, respectiv indemnizatie pentru cresterea copilului, aceasta va fi calculata ca 85% din media veniturilor obtinute in ultimele 12 luni anterioare nasterii.

| cristi27 a răspuns:

Stiu sigur ca de somaj nu poti beneficia, am un prieten f bun care a stat in concediu de maternitate pana in august si a vrut sa isi bage somajul in aprilie si nu a putut.in 2 ani de zile trebuie sa ai un an lucrat sa beneficiezi de somaj