| curiozitățikakannsbuc a întrebat:

Buna, am și eu o întrebare. O prietena de a mea m-a rugat sa am grija de hamserii ei(avea 3) cât timp ea este plecată. Le-am lăsat mâncare de dimineață și am fost plecata toată ziua, iar când m-am întors, doi dintre ei erau morți. Ma afectat foarte mult, dar nu știu dacă și pe cel rămas la afectat. Sa nu uit, ea a cumpărat un hamser- mama care a născut doi pui, și fiindcă au crescut mari nu mai știi care este mama și care sunt copii. Îl afectează cu ceva pe cel rămas? Acum e singur la el în cușcă și aleargă puternic în roata lui. A mâncat aproape jumătate din mâncarea pe care i-am pus-o, adică foarte mult de unul singur. Îmi poate spune cineva daca hamsterul rămas e afectat? Le simte lipsa? Pare foarte agitat și trist dar nu sunt sigură că e din cauza asta

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sper ca nu le-ai dat si apa, langa mancare! Ar putea fi cauza mortii lor.
Animalele obisnuite cu companie pot deveni agitati o vreme, daca raman singuri. La fel si oamenii.

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

De ce sa moara daca le-a dat apa? E normal sa mai bea si apa.

| Bula a răspuns (pentru Mosotti):

Unele animale (cum sunt hamsterii, iepurii etc.) se umfla la stomac daca beau apa si pot muri. Acele animale isi iau apa din legume si verdeturi proaspete.

| Mosotti a răspuns (pentru Bula):

Am inteles, mersi de informatie, nu stiam ca nu beau apa unele animale, de urs stiu sigur ca nu bea apa, cel putin ursu polar, am vazut in documentar.

| Mosotti a răspuns:

Asta e, se mai intampla, isi ia altii doi, nu e mare lucru. O fi afectat ala, ce sa-i faci, ce-ti faci atatea griji? Da-l naiba. Lasa-l sa alerge, ca, cand oboseste se opreste.
Sau iei tu alti doi si ii pui acolo.

| relian a răspuns:

Nu mai chinuti animalele, ocupativa timpul cu chestii omenesti.Cum ar fi sa te tina si pe tine cineva intr-o cusca, dar sa nu mai vezi nici un om toata viata?
Cei care tin animale inchise, in special un singur exemplar, i-as bate in gura ca pe coasa laughing
Cum naiba sa tii o spepcie, un singur individ dintr-o specie de unu singur?
Iti dai seama, sa nu mai vada ala niciodata un individ ca si el.Groaznic,dar multi nu realizeaza, ei cred ca animalu ala o duce super bine.
Eu pe aiai carei vind, care ii inmultesc ce i-as inmulti eu pe ei laughing luati trimisi pe planeta Marte sa stea singuri acolo sa vada cum este.

| curiozitățikakannsbuc explică (pentru relian):

Nu sunt ai mei, nu-mi plac animalele, dar a trebuit să accept sa am grija de ei

| relian a răspuns (pentru curiozitățikakannsbuc):

Ce mesaj ti-a dat Bula, exact mesaj de bulangiu laughing doara sa se afkle si el in treaba.Auzi si tu nu le da apa, daca leai dat apa, cauza mortii alora este apa laughing ca sa vezi si tu cit ii pot duce pe unia mintea laughing Deci dupa bula soarecii nu beau apa, e bun, aia traiesc doara cu aerlaughing Ce le mai plac unora sa se bage in ciorba, fara sa stie cei aia

| Hammurabi a răspuns:

Poate se simte singur acum.
Mai cumpără doi și înlocuiește-i pe cei morți.

| Mopmop a răspuns:

Normal ca e afectat.
Pastrand proportiile pune-te in locul lui...
Pasul urmator este sa ii spui prietenei tale cele intamplate.
Zii usor cele petrecute.

| euphoric a răspuns:

Hamsterii sunt animale solitare, nu traiesc in grup, ba chiar când ajung la maturitate se lupta agresiv intre ei pentru teritoriu dacă sunt mai mulți in cusca. Asa ca sigur cel rămas nu le simte lipsa. Faptul ca aleargă in roata nu e deloc semn ca ar fi trist, e firesc sa facă asta fiindcă au multa energie si le place enorm sa alerge. Mancarea nu o consuma pe toată, ci o cara in obrăjori având tendința de a o strânge pentru a-și face depozite intr-un loc ascuns. Cel rămas eu zic ca e in regula, adică nu stiu din ce cauza au murit si ceilalti. Sa nu uiți sa ii pui la dispoziție și apa.

| relian a răspuns (pentru euphoric):

Nu stii despre ce vorbesti,hamsterii is animale sociabile,. stau in grupuri,dorm bagati unu in altul,nu stiu ce informatii ai tu sau ce ai vazut, dar ce stii este gresit. Daqca sunt de mici pusi impreuna nu se intampla absolut nimic rau.
Dca bagi impreuna maturi cu pui, da atunci se bat, sau maturi care au stat singuri, se bat.
Deci nu-s animale solitare deloc. Unde ai vazut tu sobolani solitori laughing stau in gramezi de sute, uneori mii de indivizi.

| euphoric a răspuns (pentru relian):

Am avut 4 hamsteri pui, ii tineam impreuna si pentru o perioada a fost totul bine și frumos, apoi după un timp ii vedeam deseori ca se băteau. Inițial am zis ca se joaca, dar am văzut ca încep sa își lase răni. Depinde și de specie. happy Și comparația cu șobolanii nu are sens, pentru ca chiar dacă sunt rozătoare ambele, au multe particularități fiecare.

| relian a răspuns (pentru euphoric):

Asa le zic eu sobolani si la hamsteri. Acolo la magazin de ce nu se bat? De ce nu se omoara?
Normal ca de tu tii intr-o cusculita f mica o gramada de soricei se vor bate, nu au patiu suficient.

| euphoric a răspuns (pentru relian):

Cusca in care au fost ținuți in magazin era mult mai mica decât cea in care ii tineam eu. Explicația mea ar fi ca au simțit loc nou, nemarcat, spre deosebire de cel din magazin in care au stat impreuna de când s-au nascut si voia fiecare sa îl marcheze ca teritoriul lui. De regula sunt animale solitare, asculta-ma ce îți zic, dar intr-adevăr dacă stau de mici impreuna in grupuri mici nu au probleme, doar dacă ii muți in alta cusca. Acolo nu mai au istoric impreuna si se bat pentru teritoriu.

| relian a răspuns (pentru euphoric):

O fi, oricum nu-s curios de soricei, mie imi plac pisicile.Am spus cas sociabili soriceii,pentru ca ii vad la magazine,is pusi toti la un loc,se joaca,stau uneori unu in altii,uni peste alti si dorm,nu am vazut niciodata sa se bata.
Intr-un timp era un magaqzin si la mall,era lume balamuc,copii se uitau mai mult,altii cumparau,deci eu zic ce am vazut.
Cum zic doremeau uni peste altii, nu ca nu aveau loc, aveau cum sa zic o cusca cam cit jumate de camera laughing dar ei se bagau uni in altii cand dormeau, ori motaiau.
Am vazut si pe Youtube video unde is mai multi in cusca, se dau si impreuna pe farfurie sau rotite.
Asa nu am cautat sa citesc despre ei, dar uite ca o sa caut sa vad daca is soloitari sau traiesc in grupuri.