| iulianaiilli a întrebat:

Bună
Am și eu o mica problema
Sunt plecata în afara de ceva timp, împreună cu iubitul meu, am plecat de acasă cu acord și toate cele de la tatăl meu. Acum, ca sunt independenta și ca oarecum din afara nu se mai are nici un control asupra mea a devenit deranjant. Sunt foarte bine aici din moment ce suntem împreună, numai ca i s-a pus tatălui meu sa ma amenințe ca pune interpolul și ca nu știu ce. Sunt majora, nu am fugit de acasă și relația lui cu iubitul meu era destul de bună, acum tata e cel cu 2786 fețe. De fiecare data când sună nu știe sa vorbească bine, și nu ii convine ca nu sunt bine, ca l am lăsat singur și etc, trebuia sa mi fac viata ca nu ma căsătoresc cu tata. Acum întrebarea mea e, nu are ce sa mi facă cu nici un interpol, nu sunt luată cu forța și nimic de genul, doar sunt aici pentru a-mi întemeia o familie cu omul pe care îl iubesc. Tata nu încetează cu lucrurile astea și da dovada ca nu știe cum sa vorbească cu un copil, alegerea mea ar fi sa mi schimb numărul și sa nu mai stau într-un continuu stres, ca părinte ar trebui sa vrea binele dar se pare ca nimeni nu îmi face rău, ci doar el. Mulțumesc mult, dacă aveți vreo părere.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Interpolul poate intervenii doar in situata in care tu ori iubitul tau, faceti afaceri ilegale internationale, de care tatal tau stie si se duce sa toarne la Politie.
Dar, pentru simplu fapt ca ai fugit de acasa, iar acum esti majora, nu are ce sa-ti faca!

| relian a răspuns:

Asa si ai venit pe aici sa ce anume sal denunti pe tatal tau ca te ameninta sau sa arti ca te casatoresti si nu stia nimeni si vrei sa stie lumea ce barbat tare ai tu ca esti plecata pe afara si bla bla.Chestiile astea du-te si posteazale pe Facebook acolo se fac chestii de genul asta, acolo te poti lauda cu de toate zic eu laughing
Sincer vii cu niste chestii de sta mata in coada.Vad ca tot tu singura iti dai raspunsuri

| Freya1 a răspuns:

Daca esti majora nu are ce sa iti faca deci asa ca stai linistita.
Probabil se simte singur iar atunci cand ai plecat s-a gandit ca te vei intoarce repede sau vei merge sa ii faci lui una alta.Ar trebui sa se gandeasca sa te ajute sa iti faci viitorul nu sa aiba pretenti sa il ajuti tot tu ca vorba aia copilul lui vei fi si cand vei avea 50 de ani

| Sn4k3 a răspuns:

N-are ce sa-ti faca.

| venividivici2017 a răspuns:

Nu e bine nici daca o sa iti schimbi numarul, o sa se panicheze si mai rau, ii faci mai mult rau apoi.Intelege ca tot ce face, nu face sa te raneasca, el asa vede, la varsta lui.Iti vrea binele, dar putin cam exagerat.Probabil te cunoaste mai bine, stie ce este in capul tau si se ingrijoreaza.Acel baiat cu care ai plecat de cat timp il cunosti de esti asa sigura de el ca va fi alesul vietii tale? Studiaza-ti partenerul, testeaza-l, nu iti convine, simti ca nu e bine, asculta de tatal tau.Viata ta nu se regaseste numai cu acest baiat!

| iulianaiilli explică (pentru venividivici2017):

Nu se mai pune problema ca nu se rezuma viața cu acest băiat, acest băiat m-a cerut în căsătorie și în vara am programat sa ne cesatorim ceea ce tatăl meu știe. Concret este ca, tata nu are motive sa se poarte astfel. Fiind despărțit de mama mea, și având ceva cu ea, mi-a spus ca eu sunt cauza pentru care nu a avut o viata bună și ca asa cum eu 'i am distrus viata' un copil nu are cum sa facă asta, asa face și el. Deci, crede-mă știe ca îmi e prea bine și nu știu cum poate un părinte dar se pare ca tata da, sa si urască copilul mai mult ca pe orice. Și doare, maxim, chiar dacă am un om care ma înțelege și ma iubește. Nu asa trebuie sa fie tata, de asta spun, nu știu cum sa mai fac, mereu numai amenințări și nici o vorba buna.

| venividivici2017 a răspuns (pentru iulianaiilli):

Nu stiu,in cazul asta ar trebui sa inteleaga. Daca nu mai depinzi financiar de el,poti sa te descurci in viata de una singura,poate ar trebui sa ii confirmi ferm inca o data punctul tau de vedere, decizia luata, cu urmarile aferente. Poti sa iti schimbi numarul de tel si sa il lasi unei persoane apropiate lui. Spune-i ca este ultimul tau cuvant, daca te iubeste, trebuie sa accepte.Mult noroc in viata!

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Ce e asta doamne? Accept ca parinti au unele drepturi dar nu ne-au facut ca sa le fim sclavi. Vine un moment in care trebuie sa fim independenti. Si cu amenintari din acestea iti zic ca mai bine ai o discutie serioasa cu tatal tau. Ii spui ca faptele lui te indeparteaza si mai mult si ca daca va ramane singur la batranete sa nu se mire.