| ionelaa17 a întrebat:

Buna,am si eu o nelamurile.sunt in plasament la bunicii mei de 7 luni.dar nu avem o relatie tocmai stralucita.mi-am spus povestea intr'o intrebare recenta.mai am aproximativ 4 luni pana fac 18 ani.dar as vrea sa ma mut cu iubitul meu impreuna cu familia lui.si as vrea sa stiu daca cei de la centrul de plasament ar putea avea ceva impotriva acestui lucru deoarece eu nu am inca 18 ani impliniti.sau as putea sa ii creez lui ceva probleme deoarece el este major

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Daca esti tratata rau acasa, poti merge la centru sa le spui problemele, vine unul de acolo sa faca "cercetari", si daca constata ca asa e te muta la un centru pentru minori, dar posibil ca asta sa dureze aproape alea 4 luni pana devii tu majora.
Solutia simpla este sa mai rabzi 4 luni si apoi daca crezi ca e bine sa-ti iei lumea in cap decat sa ramai la ei, o poti face linistita.Problema e ca daca faci asta si lucrurile se strica cu iubitul tau probabil bunicii nu te vor mai primi la ei, si nici la centru nu mai poti merge fiind majora, deci practic ramai pe strazi.

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Si, si. Mai stai cuminte 4 luni, mai te scarpini, rezolvi tu.

| danay72 a răspuns:

Ai putea sa creezi probleme pentru ca tu esti inca considerata minora.Mai bine asteapta, asa ai si ocazia sa iti dai seama si sa il cunost mai bine pe prietenul tau si familia lui.Pe situl jw.org sectiunea adolescent, poti gasi unele articole utile.

| cristimihailov a răspuns:

El este major ar putea avea probleme daca nu demonstrati ca relatia era si inainte de majoratul lui.

| Radu284 a răspuns:

Din cate am citit eu, de la 16 ani poti sa pleci de acasa fara sa te poata lua politia cu forta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ionela,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Blamely a răspuns:

Așteaptă 4 luni și poți merge după, nu mori în 4 luni dacă ai rezistat deja 7.

| ionelaa17 explică:

Cum sum luata in plasament ma gandeam daca exista posibilitatea ca cei de la centru sa ma ia la centru chiar si pentru 3 luni.stiu ca de la 16 ani ai discernamant, dar voiam sa ma asigur sa ma interesez..sa nu ii fac nici lui probleme.nu cred ca pentru 3 luni cat mai e si-ar bate cineva capul cu mine.

| Holiday a răspuns (pentru ionelaa17):

Daca esti tratata rau acasa, poti merge la centru sa le spui problemele, vine unul de acolo sa faca "cercetari", si daca constata ca asa e te muta la un centru pentru minori, dar posibil ca asta sa dureze aproape alea 4 luni pana devii tu majora.
Solutia simpla este sa mai rabzi 4 luni si apoi daca crezi ca e bine sa-ti iei lumea in cap decat sa ramai la ei, o poti face linistita.Problema e ca daca faci asta si lucrurile se strica cu iubitul tau probabil bunicii nu te vor mai primi la ei, si nici la centru nu mai poti merge fiind majora, deci practic ramai pe strazi.

| ionelaa17 explică:

Pai bunicii mei au spus ca ii vor informa pe cei de la centru ca nu mai locuiesc cu ei, si ca m-am mutat impreuna cu prietenul meu si parintii sai.dar nu cred ca pentru 3 luni isi vor mai bate cei de la centru capul cu mine... avand in vedere ca sunt altii care chiar au nevoie de ajutor.adica sunt ca si majora, mentalitatea nu mi se va schimba in 3 luni