| Simonasimi a întrebat:

Am si eu o problema foarte grava. Acum vreo ora eram in camera mea si cand de odata am auzit ca parintii mei se cearta. M-am dus in camera la ei sa vad ce se intampla cand am intrat m-am asezat pe scaun si dupa vreo 2 minute incepe tata sa tipe la mine si sa ma "injure" si etc ca sa ies afara cica " ce caut eu acolo". A inceput sa ma oblige sa ies afara din camera lor iar eu i-am spus ca nu vreau si sa nu ma ameninte si etc. Apoi el a strigat si mai tare sa ies afara. M-am uitat la mama si am vazut ca plange. Apoi de frica tatalui am iesit afara, lasando pe mama mea plangand. Dupa ce am iesit afara si m-am dus in camera mea tot se auzeau tipete si etc...
Acum nu stiu ce sa ma fac imi este foarte frica. Mami mea plange si eu stau ca o prosta in camera la mine de frica lui prostul de tata. Va rog spuneti-mi ce sa fac. cryingcryingcryingsad

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

In primul rand nu incerca sa te interpui intre ei,uneori adulti sunt violenti (cazul tatalui tau) din diverse motive,bani,infidelitate, bautura, necazuri etc.Lasa-l sa se linisteasca si du-te apoi la mama ta si linisteste-o,apoi incearca sa afli daca poti motivul, si daca poti ajutati mama sa nu mai aiba motiv tatal tau sa o certe,intreab-o motivul certii poate este si ea de vina,a lipsit de acasa,umbla aiurea, cheltuie banii aiurea,mancarea este proasta ori deloc,nu al spala,motive casnice sunt cu duiumul in care si femeia este vina etc. Daca problema se repeta cu violente, cu batai nu lasa mama sa fie batuta, du-te la vecini apropiati si spune-le despre ce este vorba si ei sigur vor interveni si de va deveni agresiv si cu ei sigur vor chema politia si al vor linisti intr-un mod sau altul.NU te lasa maltratata si chinuita din cauza parintilor,si a certurilor dintre ei. Oameni se mai impung,se ciondanesc insa nu devine o regula si nu recurg la violenta extrema si se potolesc in prezenta copiilor si a strainilor, daca au bun simt, insa violentele pot deveni fatale si se pot termina tragic deseori daca devin"obisnuinte". Desigur ti se va reprosa ca nu trebuia sa chemi ajutoare insa tu spune-le ca pentru binele tuturora ai facut-o chiar de te vor crede sau nu, conteaza doar ca ai incheiat cearta.Si umbla pe la biserica,inchinate la icoane,roaga-te pentru ambii parinti, Cel de sus asculta in primul rand copii ca sunt fapturi nevinovate, indeamna-ti si mama daca a calcat stramb si cu ajutorul Celui de Sus pacea se va asterne in casa voastra.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita. Ai facut o mare greseala, care s-ar putea sa distruga multe in relatia parintilor tai. facand altceva vei agrava si mai mult prostia majora pe care ai comis-o.
Oamenii au dreptul al intimitate si nimeni nu are voie sa le-o distruga. Un cuplu se mai cearta, altfel nu ar putea exista. Daca cineva se baga, asa cum ai facut tu in cearta unui cuplu, face ca un conflict rezolvabil sa devina nerezolvabil. Sunt sigura ca in absenta ta parintii tai si-ar fi rezolvat problema; cateva tipete, cateva reprosuri, mai multe lacrimi si gata. Dar te-ai dus tu si asta a agravata-o de o mie de ori si a transformat o banala cearta in scandal. Fiindca le-ai incalcat intimitatea si fiecare s-a simtit agresat si a reactionat mult mai urat decat avea sa o faca intre 4 ochi.
Stai in camera ta pana esti chemata si lasa-i sa-si rezolve problema. daca nu te bagai, poate se impacau chiar azi. In conditiile actuale, ar putea dura mai multe zile sau saptamani. Stai linistita, niste tipete si niste lacrimi nu au omorat pe nimeni.

| DakotaRoyse a răspuns:

Părinţii, dacă îi interesează, nu vor ca certurile dintre ei să-i afecteze pe copii. Problema e că majoritatea nu realizează că odrasla lor are dreptul de a şti ce se întâmplă în familie.
Tu, cu dreptul ăsta al tău, mergi, la mama sau la tata, şi ceri în mod diplomat, explicaţii. Nu ridici tonul, nu înjuri, întrebi frumos ce s-a întâmplat, de ce s-au certat.
Nu te învinovăţi, nu e vina ta că ei se ceartă.

| stejara2 a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu bunicii,poate vor sti sa intervina ei cu tact,sa domoleasca lucrurile,si cand vezi pe cineva de care tatal tau se teme, pe care il respecta, zi-i atunci tatalui tau ca te-ai saturat de tipetele si violenta lui fata de tine si mama ta! Mai exista si protectia copilului care poate interveni in ultima istanta

| elenyss a răspuns:

Du-te peste el in camera si spune-i sa nu te trateze ca pe un strain, ca meriti o explicatie pentru ce se intampla si ca te afecteaza! Poate il trezesti putin.

| FollowTheLight a răspuns:

Du-te la mama ta si ajut-o.Consoleaz-o.Intreab-o.Si apoi du-te la tatal tau si vorbeste cu el despre mama ta, sau despre ce s-a intamplat.
Si cel mai important, daca nimic nu merge, roaga-te.
Numai asa va fi liniste si pace din nou!

| Simonasimi explică:

Nu pot sa ma duc pentru ca el este un om foarte agresiv si imi este foarte frica de el. crying

| Simonasimi explică:

Este mai putin interesant de ce se cearta. Conteza ca nu stiu ce sa fac.
Sa se potoleasca crying

| Simonasimi explică:

Din pacate Brigaela tu nu prea sti despre ce este vorba in ''mica cearta'' mereu tata obisnuieste sa caute lucruri de cearta si scandal si de aia se transforma in ''marea cearta''. Oricum iti mutumes mut pentru sfarturi dar din pacate nu ai spus ceea ce este cu totul adevarat. Nu te acuz dar stiu cum este tata si tu chiar nu sti si de aia ai spus chiestile alea.Si intimitatea nu este de ajuns trebuia sa il las sa o faca pe mama mea sa planga? Trebuia sa il las sa o bata doar pentru ca ii trebuie intimitate? NU.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in camera lor si ia-o pe mama ta de acolo. Du-o la tine in camera si incercati sa va linistiti amandoua. Mama ta trebuie sa stie ca nu este singura. Daca tatal tau incearca sa te loveasca, apara-te. Am scris apara-te, nu loveste! Ii vei ridica un semn de intrebare, sper. Imi pare rau de situatia conflictuala pe care trebuie sa o suportati.