| vivianaroxana a întrebat:

am un prieten de 10 luni, el mi-a spus o data caar trebui sa facem si noi dragoste ca el ma iubeste si eu il iubesc si i-am spus atunci ca nu e momentul si a mai durat ceva timp si iar mi-a spus si inca odata si l-am refuzat de fiecare data dupa atatea refuzuri am inceput sa ne certam, de fiecare data cand vine vorba despre asta el se supara ca nu vreau spune ca ma intelege ca nu pot dar nu cred ca e chiar asa..nu ma simt pregatita pentru asta + ca am 15 ani..si cand mai vine la mine acasa si suntem numai noi doi el mai incearca sa-mi puna mana pe la sani,pe la pisicuta, dar nu prea il las. si uneori ma mai urc pe el..nustiu ce sa fac, ajutati-ma va rog.

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

De fapt, în multe părţi ale lumii, un tânăr care-şi păstrează virginitatea e considerat o ciudăţenie, o curiozitate. Nu e de mirare că mulţi îşi încep viaţa sexuală încă din adolescenţă!
De pildă, uneori, colegii ţi-ar putea spune că nu eşti bărbat sau nu eşti femeie dacă nu ţi-ai început viaţa sexuală. „Colegii prezintă relaţiile sexuale ca pe o aventură pasionantă şi absolut normală", spune Ellen. „Dacă nu te culci cu toată lumea, eşti considerat un ciudat."
Există însă o latură a relaţiilor sexuale preconjugale despre care colegii tăi nu vorbesc. Maria, de pildă, care s-a culcat cu prietenul ei, mărturiseşte: „După aceea mi-a fost tare jenă! Îmi venea să mor de ruşine. Mă uram pe mine şi-l uram şi pe el". Experienţe de acest fel sunt mult mai frecvente decât îşi închipuie tinerii. În realitate, relaţiile sexuale înainte de căsătorie constituie adesea o experienţă dureroasă, cu urmări foarte amare. (Ca să nu mai vorbim despre o posibilă sarcină, boală...) Adevărul este că virginitatea nu e ceva ciudat şi nici anormal. Imoralitatea sexuală în schimb este degradantă, umilitoare, iar consecinţele ei sunt dureroase. Aşadar, nu te lăsa amăgit de propaganda acestei lumi potrivit căreia e anormal să respecţi normele biblice. Păstrându-ţi virginitatea, îţi ocroteşti sănătatea fizică şi afectivă şi, mai presus de toate, îţi ocroteşti relaţiile cu Dumnezeu.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta minima la care o femeie isi poate incepe viata sexuala, din punct de vedere medical, este 17 ani si jumatate. Reaminteste-i asta partenerului tau si spune-i ca veti face dragoste, dar, bineinteles, dupa ce implinesti tu aceasta varsta. daca te iubeste macar un gram, va intelege si nu va mai aduce vorba despre asta pana atunci. Si evitati sa ramaneti singuri undeva, pentru a scadea tentatia. El n-are de ce sa vina acasa la tine in absenta parintilor tai, asta este lipsa de respect la adresa ta. daca tu nu te respecti si nici nu pretinzi respect de la partenerul tau, atunci sa stii ca o sa fie de rau.

| Weider a răspuns (pentru Brigaela):

Ai spus bine Brigaela, el poate fi un baiat nerabdator si pervers?

| Brigaela a răspuns (pentru Weider):

Sau doar needucat si mai prostut

| iurii75 a răspuns:

. În adâncul sufletului, multe fete îşi doresc să fie ocrotite, nu folosite. Şi mulţi băieţi recunosc că nu mai sunt atât de atraşi de o fată care a cedat avansurilor lor.
De asemenea, mulţi băieţi au spus că nu s-ar căsători niciodată cu o fată cu care au avut relaţii sexuale. De ce? Pentru că preferă o fată castă!
nu fi naivă! Cei ce încearcă să te convingă să ai relaţii sexuale îşi caută doar propriile interese. La urma urmei, ţi-ar periclita cineva care te iubeşte cu adevărat bunăstarea fizică şi afectivă? Când cineva încearcă să te convingă să faci sex spunându-ţi: „Dacă m-ai iubi, ai face asta!", răspunde-i cu fermitate: „Dacă tu m-ai iubi, nu mi-ai cere aşa ceva!".

| olivert1310 a răspuns (pentru iurii75):

Bine spus. Cat mai multe sfaturi din astea sunt necesare pe aici. Nu este un caz unic, ca ea patesc multe. Sa le ajutam sa inteleaga cum stau lucrurile astea ca sa poata lua deciziile drepte si care aduc binecuvantari. Numai bine iti doresc.

| iurii75 a răspuns (pentru olivert1310):

Mulțumesc, totuși meritul nu este al meu ci al Bibliei, sînt niște principii Biblice. O seară bună

| olivert1310 a răspuns (pentru iurii75):

Stiu ca nu este meritul dvs si nici al meu sau al altcuiva, meritul este al Celui care ne-a dat Biblia.

| Neo12 a răspuns:

Multe fete din ziua de azi nu mai sunt virginie deoarece pica in plasa tuturor obsedatilor sexuali.
Ei daca intretin relatii sexuale de la o varsta cat mai frageda parca cine stie cine ar fi.
Ei nu merita respect, doar pentru ca sta cu niste fete sa ceara asa ceva.

| Weider a răspuns:

Iubirea nu inseamna numai sex, daca el chiar te iubeste normal ar trebui sa nu se gandeasca numai la asta. Doar sa te aiba langa el.

| Andreea9923 a răspuns:

Spune-i ca daca te iubeste va astepta macar pana faci tu 17 ani happy. daca nu accepta... eu zic sa-l uiti happy