| Biancasata a întrebat:

Buna, anul trecut a fost un an tare greu pentru mine. M-am despărțit de fostul, iar mi s-a depistat o hernie hiatală mică și o gastrita. La fel și locul de munca era unul stresant lucram la cinema. Sâmbăta trecută pe 30 mi-a fost rău iar și m-am dus la spital mi-au făcut perfuzie iar de atunci eu nu am mai ieșit din casa, parca am căzut intr-o depresie, as dormi foarte mult, as sta numai in pat nefăcând nimic. Imi voi da și demisia fiindcă vreau sa încep un nou capitol, sa plec la moașa mea in Spania dar as vrea sa iau o pauza sa ma preocup de sănătate, însă simt ca nu mai pot lupta, parca nu mai am putere, nu știu ce sa fac cu viața mea, ma simt foarte îngândurată. Am și pastile de la doctor dar nici alea parca nu ma ajuta… voi ce credeți, as apela la un psiholog dar acum nu stau nici bine cu banii … ma gândesc dacă voi pleca poate încep alta viața alt capitol și mentalitate … mi-e tare greu :,(

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai depresie ce sa faci in Spania? Crezi ca acolo e bine? Vezi sa nu ai diabet starile de somn sunt de la fluctuatiile glicemiei fa ti analizele si mai gîndeste te daca este bine sa pleci in Spania, tu aici nu poti face nimc, acolo nu te va tine nimeni in pat sa dormi, trebuie sa muncesti si daca nu vei fi capabila vei fi data afara si trimisa acasa ca persoana la care pleci nu te intretine, trebuie sa muncesti.Ce varsta ai? Si ce ai vrea sa faci in Spania?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este recomandabil să pleci până nu revii la o stare de sănătatea acceptabilă.

| gabicoo a răspuns:

Sănătate.

| Sophieka a răspuns:

Clar vei avea un nou inceput daca pleci si iti va fi mult mai bine.

Aici o sa continui sa bati pasul pe loc... Poti cauta grupuri de psihologi pe Facebook sau videoclipuri motivationale de la oameni trecuti prin situatiile tale pe Youtube.

Nu mai sta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Mai ai si parte de surprize neplacute in viata, asta-i clar ca buna ziua pentru toata lumea. Important este sa nu te afunzi prea mult in necaz si sa treci peste. Ar fi ok pentru tine sa te gandesti cum sa rezolvi problema, in loc sa te plangi de ea, si in timp ce faci asta sa te plimbi prin parc sau printr-un loc mai retras unde sa ai parte de liniste, gen doar tu cu natura. Eu asa imi mentin emotiile in parametri optimi, atunci cand ma aflu intr-o problema. Este si o vorba : " A gandi la rece".
In casa daca stai, e sufocant cand ai parte de probleme, si daca ai o viata mai galagioasa in jurul tau, devine la fel de sufocant si de aglomerat. De asta e optim sa fi doar tu cu natura atunci cand lucrurile se "imput".

| carevaescu a răspuns:

Ai nevoie sa te inconjori de oameni. Nu te izola

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu cred ca ai nevoie de o schimbare! Mergi în străinătate și îți vei schimba dispoziția! Acolo în Spania este mai cald, oamenii sunt mai sociabil! Gândește pozitiv!

| Miruna333 a răspuns:

Apeleaza la un psihoterapeut, ast iti va schimba viata. Poti sa schimbi cate tari vrei, iti va fi si mai greu, schimbarea nu vine peste noapte, totul vine din interior! Previne ca sa nu tratezi lucruri mai grele dupa.

| Xox0 a răspuns:

Trebuie sa te ocupi de sanatate mai intai. Cu hernia nu te joci. Vindeca-te, asculta ce-ti spune medicul si apoi iti incepi noul capitol.
Poate ai cazut in depresie din cauza jobului?

| AdeLeu a răspuns:

Problemele vin cu tine la pachet oriunde te-ai duce.
Daca te duci in alta tara nu e ca in filme.
Mentalitatea ti-o schimbi foarte greu si e nevoie de terapeut pentru asta.
Totul are un pret.Mai bine sa am gaura in portofel decat sa am probleme de genul.

| Cavaler001 a răspuns:

Trebuie să gândești pozitiv: te.ai despărțit de fostul - poate așa e mai bine că vei găsi pe cineva care te va face fericitawinking. Ai depistat acea problema de sănătate - bine că ai depistat.o la timp. Gândește.te că e o problema minora și trecewinking
Cat despre job și Spania tu trebuie sa te gândești la ce.ti doresti. Poți încerca să vezi cum e că într.un concediu. Daca.ti place ramai, daca nu revii. Totul e simplu. Trebuie sa te gândești la tine, sa faci tot ce.ti place ție.

| painecuzahar a răspuns:

Mi se pare o miscare proasta sa pleci in alta tara daca nu te duci la parintii tai. De unde atata incredere in persoana aia, oricine ar fi? Problemele le iei cu tine oriunde te duci. De ce lucrai la cinema? Nu ai scoala? Mai ales cu hernie, ce loc de munca o sa ai in Spania daca munca fizica nu poti face, iar scoala nu ai ca sa ai un job intelectual... probabil nici limba nu o vorbesti. Deci ce crezi ca o sa se intample acolo? Trebuie sa te axezi pe sanatate si sa inveti o meserie. Incearca joburi remote, care ofera traininguri, nu ai nevoie mereu de experienta pentru ele.