| AnneM123 a întrebat:

Poate mai are cineva probleme cu stomacul si poate sa si dea cu parerea. Am facut endoscopie si la diagnostic scrie gastrita cronica, iar la concluzii scrie gastrita antrala hiperemica, hernie hiatala, mi-au zis acolo ca nu e nimic waw si mi-au dat regim si nexium... dar cand citesc despre ele ma apuca groaza. nu este de vindecat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă ești tânără în principiu aproape orice se poate vindeca, dacă urmezi strict un regim alimentar bine pus la punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de gastrita, la mine e de la consumul excesiv de bere, doar daca stopez complet consumul trece.
Daca e de la alimentatie e musai regim, daca e de la stres...aici avem o problema.

| neprihanitul a răspuns:

Se vindeca. Trebuie schimbat stilul de viata (in special cel ce tine de alimentatie). Mananca la mese fixe, evita cat se poate de mult bauturile acidulate si alcoolul, alimentele picante si prajite, grasimile in exces si tigarile daca este cazul. Trebuie de asemenea sa dormi suficient (noaptea) si sa eviti cat se poate de mult stresul. Este un proces de durata dar este complet vinecabil.