| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Revin aici tot cu problemele de sănătate.
După ce am fost diagnosticat de un medic generalist​ cu gastrită, m-a trimis la endoscopie ca diagnosticul să fie sigur.
La endoscopie s-a demonstrat că nu am gastrită ci am BRGE (boala de reflux gastroesofagian) + hernie hiatală.
Aș vrea să știu cât mai multe despre hernia hiatală. Ceva mai mult decât găsesc pe net. Medicul mi-a explicat în mare, nu a intrat în detalii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Sa nu faci prostia sa te operezi de hernie hiatala.
Operatia e periculoasa. In timpul operatiei îți este taiat sternul și nu mai esti om toata viata.
De hernie hiatala nu a murit nimeni până acum. Stai linstit ca nu e grav.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru Weitzer):

Un unchi de-al meu trebuia sa se opereze acum 15 ani
S-a internat in spital si a dat spaga la doctor. Dar când a aflat ca trebuie sa-i taie sternul a motivat o problema de familie și s-a externat.
Acum are 69 ani, e activ, nu fumeaza dar mai bea cate un paharel și munceste la gradina.
Singurul incovenient: are respiratie urât mirositoare.
Pentru reflux ia tratament dar nu stiu exact ce.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru Weitzer):

Da dar in timp. E vorba de ani buni pentru refacere - indiferent de varsta.
Zici ca esti tânăr si te refaci repede dar nu poti sa stii niciodata dinainte cum va fi și ce-ți rezerva viitorul.
Oricum munci fizice grele nu vei putea presta niciodata.
Tu faci cum crezi ca e mai bine pentru tine. Eu nu sunt specialist. Am o vârsta si am vazut multe.
Tu trebuie sa te informezi bine inainte de a face pasul cu operatia, sa cunosti persoane care au aceeasi problema, sa discuti cu familia ta.
Tu hotarasti.

| CuriousStuff a răspuns:

Si ce detalii ai vrea mai exact? Hernia hiatala inseamna ca intestinele tale urca prin diagfragm si incet, incet iau locul plamanului stang (de obicei e pe stanga). La inceput nu e nicio problema insa cu timpul apar complicatiile oricarei hernii si pe deasupra complicatii respirtorii. Daca nu tratezi o hernie, evolutia fireasca a unei hernii e spre incarcerare si strangulare, adica intestinele sunt stranse de peretele prin care intra in torace si nu mai sunt vascularizate si necrozeaza (mor) si daca se intampla asta operatia e obligatorie si e in regim de urgenta, asa ca riscurile si complicatiile intra si postoperatorii sunt mult mai mari decat daca te operezi acum cat inca nu ai complicatii, in plus, acum doar o sa-ti rezolve gaura din diafragm si o sa-ti bage intestinele inapoi in stomac, daca se stranguleaza o sa trebuiasca sa-ti taie bucata aia din intestin, si apar alte probleme. Astea sunt doar complicatiile gastrice care pot sa apara, mai sunt si respiratorii, iti dai seama ca daca intestinele iau locul plamanului plamanul ala nu o sa mai poata functiona cum trebuie, si in timp apar probleme cu respiratia, obosesti extrem de repede si iar esti intr-o strare proasta pentru operatie. Daca ai recomandare de operatie fa-o acum cat inca nu ai nicio complicatie.
Daca te iei dupa domnul gabicoo care poate chiar are o cunostinta care a patit asta si a trait mult si bine insa ma indoiesc (daca are si niste documente care sa confirme ce zice sunt bucuros sa le vad), nu poti sa fii sigur ca nici tu nu o sa dezvolti o complicatie, si cand dezvolti complicatii operatie e mai riscanta, complicatiile operatiei sunt mai multe, iti si scoate o bucata mare de intestin si recuperarea e mai anevoioasa. In plus pentru hernie hiatala nu se taie sternul, operatia poate sa se faca chiar si laparoscopic "cu laser" prin burta, fara sa-ti deschida toracele, asta daca e in faza incipienta, daca e avansata va trebui intervenit mai agresiv, dar mai degraba iti intra pe-o parte si iti taie niste coaste decat sternul, pentru ca problema nu e pe mijlocul pieptului, ci in lateral. Sternul in general se taie pentru operatiile pe cord si nu pentru altceva. Daca ai intrebari mai tintite esti invitatul meu sa le pui, daca ma lasi sa-ti povestesc TOTUL despre hernia hiatala si operatie o sa ne apuce Craciunul aici si pana atunci ti se si incarcereaza si stranguleaza.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru Weitzer):

Ramane valabil ce am scris acolo indiferent daca prin hernie trece intestin, stomac sau doar epiplon (inlocuieste doar cuvantul "intestin" din raspuns cu "stomac" si e ce ai tu), ideea era sa nu lasi sa apara complicatii, adica daca ai indicatie de operatie sa o faci, daca nu, sa urmezi tratamentul, ai mai sus o explicatie foarte buna si de la Silvia. Pune intrebari mai tintite daca vrei sa stii ceva mai in amanunt, asa cum ti-am spus, TOT nu putem sa-ti spunem.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

TPU - pune o intrebare!
Tu vrei sa stii mai multe? Daca puneai asta sub forma de intrebari era perfect.

Răspuns utilizator avertizat
| SilviaPunct a răspuns:

Salut! Intai iti voi explica un pic anatomie in termeni ca sa intelegi. Toracele este despartit de abdomen prin muschiul diafragm. Esofagul trece din torace in abdomen printr-o 'gaura' in diafragm numita "hiatus esofagian" apoi in abdomen se continua cu stomacul. Hernia hiatala (a se remarca "hiatus esofagian" de mai sus) reprezinta oarecum 'slabirea' acestui orificiu (desi nu neaparat) si trecerea unei portiuni a stomacului in torace. Datorita acestui lucru, apare BRGE. In evolutie stomacul poate trece mai mult in torace si apar semne de insuficienta respiratorie (stomacul ocupa locul plamanilor si nu mai poti respira ok), BRGE se agraveaza si fara medicatie evolueaza catre Esofagita de Reflux-> metaplazie Barett->displazie-> Adenocarcinom pe esofag Barett.
Acum, ca sa discutam de lucruri mai vesele, daca hernia este de mici dimensiuni, se recomanda scadere in greutate, sa dormi cu o perna, evitarea meselor voluminoase, sa nu mananci inainte de culcare, dieta: fara prajeli, grasimi, sucuri acidulate, alcool, tigari, ciocolata, condimente; si tratament: aici depinde de terapia step-up sau step-down pe care o alege medicul (noi mergem pe step down- dam de la inceput IPP-Controloc-pantoprazol). Vorbeste cu medicul tau pentru tratament.
Cat despre operatie, nu asculta ce spun oamenii aici; interventia are indicatiile ei; acum chirurgii foarte buni o fac laparoscopic. Gastroenterologul ar trebui sa te sfatuiasca referitor la ea.
In fine, atasez o poza pe care sigur ai vazut-o si tu dar sper ca acum sa intelegi mai bine.

https://www.google.ro/......ps?/search