| Justmeandmysmile a întrebat:

Buna,as dori ajutor in mare din partea baietilor ca trebuie sa stiu ce e in capul lor :)). Deci nu mai suport. Mi se pare ca sunt mult mai urata decat fetele din jurul meu. Toate, mai ales cele de la filologie zici ca-s fotomodele si scoase din cutie. Eu sunt mai naturala si sunt mai plinuta(am greutate normala) dar am coapsele mai mari( asa e din familie). AM slabit si 11 kg (aveam 68 la inaltimea de 1.61) si degeaba. Ma simt atat de complexata si inferioara.N-am avut nici primul iubit si toata viata mea am dat vina pe greutate. Tot din cauza unui baiat care m-a respins am slabit atat. Si acum vorbesc de cateva luni cu un tip,ne intelegem de milioane,am si iesit si tot astept sa mai iesim a zis ca mai vrea sa iesim,dar tot iese cu baietii in weekend-uri. Ma alinta,imi zice pui,radem ne intelegem atat de bine. Si a zis ca arat bine. Dar pe la inceput cand vorbeam a zis ca daca i-as cere sa fiu cu el,dupa ce am iesi si daca as fi la fel si in realitate(ca a zis ca vrea sa simta ceva nu sa se arunce pur si simplu intr-o relatie)(asta a fost inainte sa iesim) ar accepta,iar eu i-am raspuns la fel. Dar a zis acum ca nu cauta o fata,deci inseamna ca acum n-am sanse,sau trebuie sa astept. Deci ne intelegem zici ca ne cunoastem de o viata.Dar nu cred ca s-ar uita la mine,e popular,finut,amuzant,inconjurat de fete. Nu inteleg,toti baietii vor tipul ala de fete "plastic", care nu-s in stare sa poarte o conversatie amuzanta fara sa intervina barfa, plangerile etc. sau sa mentina relatia placuta. Iar eu am deja 16 ani si n-am avut un iubit(bine practic unul,dar o data m-a sarutat,deci sunt praf la asta cred:-? desi n-am de unde sa stiu),mi-e ca mor singura. Am si o poza cu fata mea,ca mi se zice ca am o fata draguta,desi eu nu vad asta,poza e facuta azi, fara pic de machiaj, dar nu stiu daca o puteti vedea( http://images.girlsaskguys.com/userImages/8a27d1ea92c0f3 d9/profile.jpg? 5132 ). Cand imi vine si mie randul? VAd atatia baieti frumosi, unii foarte dulci si din start stiu ca n-am nicio sansa pe langa toate cunoscutele mele.Ce sa fac? SI n-am chef de chestii de genul"interiorul conteaza" ca stim cu totii ca in ziua de azi pentru baieti conteaza cel mai mult aspectul.

Răspuns Câştigător
| ZambetulNebuniei a răspuns:

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Credeam ca eu-s culmea:)))
Nu vreau sa te jignesc, dar esti culmea.
Nu ma pricep la par sau machiaj (deci nu imi dau cu parerea), dar ai o fata destul de foarte frumoasa.
Chestia aia cu fetele de plastic e pur si simplu, cum e si la voi cu baieti ca el: http://www.google.ro/......tp?/imgres

Nu esti urata si nu ai de ce sa te complexezi singura.
Sunt un om plin de defecte in viziunea mea. Imi tai singur craca. Iti dau un exemplu: vad o fata, imi place, pare draguta etc.; Zic: "Hai sa fac cunostinta cu ea", aici aparea problema...ma gandesc: "Ba da-s prea urat, mai bine stau in banca mea."

E o gandirea foarte nesanatoasa.
Tu incearca sa ai incredere in tine, mai ales ca nu esti urata. Incearca sa te aranjezi putin, suficent cat sa se vada ca te ingrijesti.

Oricum, esti frumoasa, nu ai cosuri, dar nu prea ai nici incredere in tine, asta trebuie dezvoltata.
Nu uita, natural, dar ingrijit.:)

Da, sunt multi baieti care nu cauta decat exterior, genul fetelor care sunt...sunt doar pentru a le etala in fata prietenilor.

Am scris cam mult si nu stiu cat o sa intelegi din ce am scris (explic cam prst). Ideea principala e urmatoarea: Ai incredre in tine, aranjeaza-te sau fi cat se poate de ingrijita (asta atrage si iti creste si stima de sine).

"VAd atatia baieti frumosi, unii foarte dulci si din start stiu ca n-am nicio sansa pe langa toate cunoscutele mele."--- nu iti mai taia singura craca si fi mai relaxata

"SI n-am chef de chestii de genul"interiorul conteaza" ca stim cu totii ca in ziua de azi pentru baieti conteaza cel mai mult aspectul."-- e desul de adevarat, dar nu e chiar adevarat. Aspectul ne atrage prima data la o persoana, dupa e vorba de personalitate.

Ca o ultima idee: Daca iti tot zici ca nu ai sanse e logic sa nu ai...fi optimista si din moment ce toti iti zic ca ai o fata draguta asa e.
Fi cat poti de prietenoasa si fi tu in insuti, nu uita sa te ingrijesti.

Bafta!
P.S. Stiu ca scriu prea mult...:(

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai doar 16 ani, nu iti inteleg panica. Fetele au in general pe la aceasta varsta prima relatie, primul sarut, poate chiar un pic mai tarziu. Disperarea ta, lipsita de orice motiv, ii alunga pe potentialii pretendenti din jurul tau. Nici un om nu s-ar vrea in preajma unei fete de 16 ani care se comporta ca una de 8 ani si simte ca viata ei s-a terminat la 16 ani fiindca a avut doar o relatie. Maturizeaza-te si ai sa ai si pretendenti.

| anabelisa a răspuns:

Cum poti sa spui ca esti urata?
Eu chiar te consider ca fiind draguta!
In ceea ce priveste faptul ca-ti faci griji de pe-acum ca nu ai un iubit, nu-ti dau dreptate.De ce avem nevoie de un baiat pentru a ne simti bine?
Aici este vorba despre faptul ca te simti oarecum inferioara, din cauza ca nu ai un prieten.
Si eu am 16 ani, dar nu-mi fac griji ca nu am si nici nu am avut vreun iubit.
Pentru mine nu reprezinta un aspect important, pentru ca sunt multe alte lucruri carora trebuie sa le acord prioritate.

| anabelisa a răspuns:

Si inca ceva:atata timp cat tu te dispretuiesti,cum crezi ca altii vor putea sa te admire?
Intotdeauna ceea ce gandim se reflecta si in comportamentul nostru.
In concluzie, invata sa te iubesti pe tine insati, pntru ca dupa ce iti vei constientiza calitatile si nu vei mai fi atat de critica cu propria persoana, ceilalti te vor privi cu alti ochi!
Iti spun din propria experienta:si eu am avut momente cand gandeam ca si tine, dar am constatat ca-mi fac mai mult rau decat bine.

| itscloudyoutside a răspuns:

În primul rând, eşti foarte frumoasă, aşa că nu te mai subestima atât. În al doilea rând, vei găsi până la urmă un băiat care să te aprecieze şi care să te iubească. Ai răbdare, va apărea el la un moment dat. happy Trebuie doar să ai încredere în tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pentru mine nu conteaza aspectul atat timp cat nu stie sa vorbeasca, sa se comporte, sa faca o mancare, ai vazut ca majoritatea fotomodelelor de la noi au familii dezbinate

| BSwwatch a răspuns:

Am ras,pe bune,defelul cum ai spus-o "mai ales cele de la filologie zici ca-s fotomodele si scoase din cutie"parca vad si ividia care te apasalaughing),n-ai nimic fata esti frumoasa,da ce sa faci. daca n-ai loc de bunaciuni! eu unu daca eram in in clasa cu tine ne adunam pe hol in pauze si radeam de ele de ma stricam, ca iti dai seama ca le chinuie talentul, de la mers pina la pozez gen bot de rat, fite da mall,laughing)), esti cool! doar ca na baieti de vata ta se bat si ecare mai decare pe cate o barbye ninaceea!

| Justmeandmysmile explică (pentru BSwwatch):

Normal ca e putina invidie acolo laughing hai ca nu cred ca radeai tu de ele laughing

| BSwwatch a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

E nu, stai linistita ca doar toalele-s de ele, si chiar ma amuz cand ies prin oras si vad pitii de malllaughing), pe cat de frumoas pe-at de prost pegatit sunt, ca sa zic asa!

| Justmeandmysmile explică (pentru BSwwatch):

laughing pai haine tari am si eu laughing doar ca eu nu fac botu faimos de rata, nu fumez si nu imi permit sa vin la 3 dimineata acasa. problema e ca-s multe pitzii laughing zici ca apar cate 10 pe zi. si mai sunt si tari in gura, cred ca-si permit sa se poarte ca superioarele cu oricine. De, n-am ce face laughing

| BSwwatch a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

happy,pai aici ai pierdut,trebuie sa faci si tu bot de rata laughingcand dai de ele pe hol,bagi si-u "cingo" in gura si te opresti in dreptu lor si le spui asalaughing)))'buna fataaaaa,ce face fete e bine? si plecibataind din fund, ma cred as pe jos de rass, eu ma si-o imaginatie bogat si parca vad vaza, pacat ca trebuie sa-ti gasesti un priete o prietena sa va puneti pe cioace, sa va bine dispune-ti si voi!laughing))))

| Justmeandmysmile explică (pentru BSwwatch):

N-o sa fac bot de rata nici de ma impusti rolling on the floor Desi m-as distra pe cinste sa fac ca ele.Of, ce viata grea, cum sa te vada cineva cu toate "bunaciunile", cum zici tu, pe langa mine sa ma eclipseze tot timpu laughing

| BSwwatch a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

laughing),Stai linistita esentele tari sunt in sticute mici,petu tot pet raminelaughing)))),esti neincrezatoare,tie-ti trebuie putina veselie,mama ce meg luate asa peste picior geu asta de fete, femei, eu unu nu halesc, si crede-ma ca tot se vintura pe linga mine, genul asta de "pitipocu de mmolus"din latinalaughing)))

| Justmeandmysmile explică (pentru BSwwatch):

rolling on the floor mi-a placut rau aia cu petu tot pet ramane laughing pai si tu probabil profiti ca se vantura pe langa tine genu asta de fete, asa-i?laughing nu poti sa-mi spui a le faci vant la primul bot de rata rolling on the floor

| ÐỄỄẴ97 a răspuns:

Cum poti sa spui ca esti urata? Esti chiar draguta... fata de mine/...

| Justmeandmysmile explică (pentru ÐỄỄẴ97):

Ce-ai ca esti ma draguta ca mine oh go on. Dar vad ca in ochii baietilor nici macar draguta nu par

| ÐỄỄẴ97 a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

Pai si eu ma cred urata, dar unii zic ca nu sunt.Dar eu tot asta ma credbig grin

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Pai... cred ca ti-ar sta mai bine fara bretonul ala si cu parul intins cu placa. Succes!

| AwakenTheMonster a răspuns:

Bretonul ăla arată al dracului de inestetic. Prinde-l cu o agrafă sau ceva, pe laterală, dacă înţelegi ce vreau să spun. E curbat la rădăcină şi se vede urât.
Ai o faţă drăguţă, n-are ce să mascheze bretonul. Nu ai coşuri sau alte imperfecţiuni. Nici măcar n-ai nas mare.

| Justmeandmysmile explică (pentru AwakenTheMonster):

Nu pot sa raman fara breton ca am fruntea lata, iar breton drept nu-mi place. Se curbeaza ca am eu parul ondulat, n-am ce-i face laughing, n-am placa. Si oricum nu zisesem nimic de nas. Multumesc ^ ^

| AwakenTheMonster a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

Nu ai fruntea lată. Uite aici o frunte lată :
http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/......6698_n.jpg
Fă ce vrei, oricum. Era doar un sfat.
Ştiu că n-ai zis nimic, dar am crezut că vrei să maschezi vreo imperfecţiune cu bretonul ăla.

| Kazumi a răspuns:

Dar sa stii ca tu esti foarte draguta! Ai niste ochi superbi.Crede-ma si eu acum 1 an credeam exact la fel ca si tine despre mine ziceam ca sunt super urata.Si stii de ce? de ce ni se intampla asta? Pentruca celelalte fete ne fac sa ne pierdem increderea in noi.Acum de cand sunt a 7-a nu mam mai imbracat si aranjast cum au zis celelalte fete.Am fiost eu:m-am tuns scurt ceva gen Sore si am stilul meu si stii ce? Am mult mai multa incredere in mine acum.in ultimii 2 ani am fost data la o parte din grupul fetelor deoarece imi place fotbalul iar in viziunea lor eram ceva ce le strica statutul.Acum ma inteleg cu toata lumea, rad glumesc, ba chiar multe fete imi cer sa le invat fotbal tot ce trebuie sa faci e sa fi tu si mereu dar MEREU sa gandesti pozitiv.Credema ca aveam si depresii din cauza chipului meu si chiar nu intelegeam:"Da pai ce naiba am?"Am avut noroc de sustinere morala cu cea mai buna prietena a mea ce e cu mine in clasa. Tiam istorisit povestea mea ca s-o iei ca exemplu si sa ai incredere in tine ca nu merita sa le faci pe plac celorlalti.Ai doar o viata.Traieste-o

| jojojojome546 a răspuns:

Urata nu esti clar! dar dupa parerea mea trebuie sa iti gasesti stilul, indiferent care ar fi:barby, emo, goth, hippy sau altele cine stie sa fii unica in felul tau.asta am crezut si eu acum un an aveam 15 ani si ma credeam urata rau dar nu eram ci nu ma aranjam deloc nu imi pasa cum arat dar acum e altceva m-am chimbat si am pretendenti cum zici tu dar nu i vreau eu pe unii si acum nici nu viseaza la mine ca sunt care chiar nu au sanse.o sa vine si timpul tau si atunci sa vezi cate inimi vei frange! succes! laughing

| octavia1992 a răspuns:

Da,interiorul conteaza cel mai mult,dar in zilele noastre noi iesim cu exteriorul afara,nu? am vazut poza ta si mi se pare ca esti o fata destul de draguta,probabil ca esti la varsta adolescentei si iti spun din propria experienta ca asa eram si eu, ma credeam cea mai urata, cea mai slaba, chiar daca colegele mele aveau deja prieteni, eu abia la 16 ani am avut primul prieten

| Dogaru_Catalin_1988 a răspuns:

Nu te mai preocupa atata am vazut poza ta deci nu ai motive sa te preocupi arati destul de bine si sunt multi baieti care cred ca ar vrea sa te cunoasca.