| Andreea_2629 a întrebat:

as dori sa stiu ce parere aveti voi.eu si prietenul meu avem 6 luni impreuna. avand in vedere ca se aproapie sarbatorile, i-am propus sa cumparam o camera foto, sa contribuim impreuna jumatate. a cumparat-o, bun.insa mamei mele nu-i se pare ok faptul ca prietenul m-a lasat sa contribui la aparatul foto deoarece el are serviciu si eu sunt studenta.si cica ar fi trebuit sa plateasca el tot.inca nu i-am dat banii prietenului. voi cum priviti asta? sarbatori fericite!

12 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu faptul ca vreti sa platiti jumate-jumate pentru ca nu sunteti casatoriti. La ccine ramane aparatul daca va despartiti? Il vindeti si impartiti banii? Il plateste ori el ori tu si ramane la cine l-a platit si il folositi amandoi. De abia dupa casatorie poti spune ca "televizorul e al nostru, farfuriile sunt ale noastre". Pana nu va casatoriti cu acte, practic nu aveti nimic "al vostru", un lucru de care sa va folositi amandoi cu drepturi egale pentru ca intervine oricand posibilitatea despartirii si atunci ce se intampla cu lucrurile "voastre"? La gunoi? Sau la vindeti si impartiti banii?

| eliaclodia a răspuns (pentru Minnie):

Daca ceri, nu e acelasi lucru cu a ti-se face un cadou. Daca e cadou, nu se imparte. Sau in unele cazuri se arunca in fata daruitorului, la suparare. Ce departe s-a mers de la un banal aparat foto, aproape ca se inventeaza contractele de dinainte de contractele prenuptiale.

| carpediem a răspuns:

Facta non verba. Toti aveti dreptate, insa eu daca promit ceva si ma razgandesc, fac ce am promis, chiar daca nu-mi face placere. Atentie la cum arunci cuvintele. Sarbatori fericite.

| kittyshor a răspuns:

Tu esti fata.chestiile astea deja sunt aiurea. daca el are servici si nu mai depinde de parinti, mama ta are dreptate.si eu sunt studenta, si sunt de aceeasi parere.sunt unele chestii care doar un baiat ar trebui sa le faca, dar cand e vorba de bani, mai ales ca tu nu ai servici.frumos ar fi sa plateasca el aparatul.acum tu stii care este stuatia dintre voi.dar gandeste-te la cine va ramane aparatul daca relatia voastra va fi un esec.si atunci ia o hotarare daca sa contribui sau nu happy succes mult

| eliaclodia a răspuns (pentru kittyshor):

Eu sunt de principiu jumate-jumate. Cum ramane cu emanciparea feminina, iubire nu materialism, libertate de alegere, nu intretinere?

| Karelia123 a răspuns:

Pai,sincera sa fiu nu sunt de acord cu mama ta deoarece intr-un cuplu fiecare contribuie la anumite lucruri pe care si le doresc.E ca si intr-un colectiv. Daca 2 elevi vor sa aduca decoratiuni pentru clasa ca sunt mai bogati, e aiurea sa aduca ei si ceilalti nu.
Eu iti propun sa vorbesti cu mama ta si prietenul tau pentru a clarifica situatia in scurt timp cu putinta. Sper sa reusesti!
Sarbatori fericite.
Fundita?

| callie2 a răspuns:

daca ati hotarat sa puneti amandoi, atunci puneti amandoi. mai ales ca din cate am inteles tu ai propus.

| username_5501 a răspuns:

Asta este ca in bancu:Ce are femeia 1 data pe luna si o tine 3-4 zile? R:Salarul barbatului.Inteleg ca te duci cu o fata sa bei ceva si faci cinste sa mananci si faci cinste da asta nu inseamna ca trebuie sa platesti tot. Daca prietenul tau are servici si nu mai depinde de parinti inseamna ca are si el cheltuieli trebuie sa manance si el ceva.Si din moment ce ai zis ca faceti jumate jumate el ce sa mai zica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! As fi platit eu (tot).Are dreptate mama ta! (asta-i doar punctul meu de vedere). Sarbatori fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mama ta nu e de acord, discuta cu ea. Dar I-as da dreptate si ei si tie. Adica un cuplu contribuie in caz ca isi doresc ceva, dar poate voi va veti desparti la un moment dat si atunci ati cumparat aparatul, cum sa spun...Asa deci, mai bine discuta cu ea. Poate ajunge-ti la o intelegere. In caz ca nu se ajunge nici unde, invita-l pe prietenul tau la o cina sa il cunoasca familia ta mai bine. Atunci poate mama ta isi va da seama ca meriti sa contribui.

| eliaclodia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se ajunge cam departe de la un banal aparat foto? De ce baietii nu te duc sa le cunosti parintii decat daca sunt siguri ca vor o relatie stabila? Iar fetele, de ce se grabesc si doar daca au o educatie rigida si incalca regulile ascund atunci?