| Utilizatoare123 a întrebat:

Eu si prietenul meu vrem sa ne cumparam o masina. Nu suntem casatoriti. Vrem sa contribuim impreuna pentru acest bun. Din cate stiu, masina poate avea inscris un singur proprietar. In cazul unei despartiri, ce se poate face? As vrea sa fiu sigura ca in acte apar si eu ca proprietar si la momentul potrivit, sa mi retrag banii. Am nevoie de raspusuri serioase. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, masina poate avea 2 proprietari, daca ambii sunt trecuti in contractul de vanzare-cumparare in calitate de cumparatori.
La fel si pe certificatul de inmatriculare puteti fi trecuti amandoi, conform Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor,
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3
  (1) Înmatricularea, înregistrarea şi autorizarea provizorie sau pentru probe se efectuează pe numele proprietarului de vehicul.
  (2) La cererea scrisă a proprietarului unui vehicul, în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se poate înscrie şi o altă persoană decât proprietarul, specificându-se calitatea în care aceasta poate utiliza vehiculul."

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu la masini nu se pot trece doua persoane, la imobile da, se trece cota parte!
Sfatul cel mai bun nu cumperi impreuna cu el nimic! De ce? pentru ca nu se stie niciodata!

| Violleta2022 a răspuns:

Masina poate avea in acte 2 propietari!

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa cumperi masina cu nimeni, fiindca o va lovii si vei ramane cu buzele umflate.
Strange bani si cumpara-ti singura masina, ca impartitul ata, a unui lucru pe care tu nu vei putea pune mana, nu face sens.

Masina, nevasta si credit cardul NU se imprumuta niciodata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista niste artificii, sa fii trecuta undeva in certificatul de inmatriculare la niste mentiuni si sa faceti contractul de v-c pe numele ambilor.

sau faceti un act la notar in care el se ogliga sa plateasca jumatate din valoarea masinii in caz ca tu doresti asta daca o trece doar pe numele lui

sau si mai simplu, nu faceti asta daca nu aveti incredere unul in altul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La despărțire, tai mașina în două.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate mentiona o a doua persoana in certificatul de inmatriculare.
Dar cred ca ar fi mai usor sa faceti un act de imprumut, si sa il lasi in acte doar pe el.

| sabin89 a răspuns:

Ai văzut ce răspuns (ne)serios ai primit?

| Celestina003 a răspuns:

De ce cumperi o mașină cu cineva cu care nu ești căsătorită? ( Mai ales că nici nu ești sigură de relație) Te legi la cap fără să te doara? Dacă cumva va despărți și rămâne masina lui, îti ceri bani înapoi.

| Utilizatoare123 explică (pentru Celestina003):

Niciodata nu putem fi siguri de absolut nimic. Nici macar in casnicie.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Proasta idee

| Solann a răspuns:

Te gandesti dinainte la despartire dar vrei raspunsuri serioase.
In cazul acesta, serios vorbesc cand va sfatuiesc sa folositi transportul in comun. E mai sigur financiar.

| Utilizatoare123 explică (pentru Solann):

Despartirea se intampla in orice cuplu, la un moment dat, indiferent ca au 3 luni impreuna sau 10 ani. Sa ne calmam.