| lavalin a întrebat:

As dori si eu un sfat.Am 18 ani si sunt din provincie, urmand ca in octombrie sa plec la facultate in Bucuresti, insa am probleme cu parintii mei.Eu vreau sa ma mut cu prietenul meu si inca o prietena insa ei nu sunt de acord in privinta prietenului meu.Am incercat sa ii conving si nimic nu a mers.Inca incerc, dar nu stiu cum sa ii fac sa inteleaga ca daca nu ma lasa sa stau cu el va trebui sa ne despartim, pentru ca el e din alt oras si nu are unde sa stea la Bucuresti(viitor student si el). Spuneti-mi cum sa fac? Ce sa fac? Il iubesc enorm si nu vreau sa ma despart de elcrying

8 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Cu rabdare faci totul. dar nu am inteles el e din alt oras si sa inteleg ca e inca la liceu daca sp ca e viitor student nu? ok sa merg pe intelesul frazei tale 1, tu trebuie sa mergi la facultate ...2 el va merge la studiile lui respectiv LIceu in orasul lui 3 va intilniti la sfirsit de saptamana 4 O sa ti treaca aceasta dragoste cind ve i ajunge la BUCURESTI si vei intilni,, baieti,,, destui si apoi o sa ti schimbi viziunile...ca o sa vrei un baiat cu masina fite etc,, mai vb si o sa mi dai dreptate

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cred ca iti iei cam multe responsabilitati... De ce esti responsabila tu pentru unde va locui prietenul tau? Sunteti de mult timp impreuna? V-ati vazut? Cat timp ati stat efectiv impreuna? Crezi ca va veti intelege? Gandeste-te la toata aspectele astea inainte sa iei o decizie de genul asta... Parintii tai de ce nu sunt de acord?

| dy a răspuns:

In primul rand cred ca trebuie sa afli de ce nu sunt de acord. apoi, va trebui sa-i convingi ca argumentele lor pot fi combatute. Parerea mea este ca nu au incredere in voi, deci va trebui sa gasesti metoda prin care sa-i faci sa aiba incredere atat in tine, dar mai ales in el! Deci, poate ar fi bine sa-l inviti pe prietenul tau acasa la tine pentru a le spori increderea si-n el! Daca nu reusesti, eu m-as muta cu prietena mea intr-un apartament si el sa se mute cu un prieten de-al lui in imediata apropiere pentru un timp, exista apartamente chiar in acelesi bloc... Dar oare-i linisteste pe parintii tai faptul ca va desparte o usa de apartament? Ai rabdare, totul se va rezolva...Succes!

| kayan a răspuns:

Solutia, cred eu, este ca prietenul tau sa stea de vorba cu parintii tai. Asa, el ii poate asigura ca esti pe maini bune, ca aveti o relatie serioasa si ca, la urma urmei, este si o solutie profitabila dpv financiar sa va mutati impreuna.

Poti sa le spui si ca va mutati in acelasi apartament dar in camere diferite laughing

| Cosmin a răspuns:

Interesant! In viziunea mea, singura solutie ar fi ca tu sa vii odata cu prietenul tau la parintii tai si sa aveti o discutie foarte serioasa in ceea ce va priveste, sa stati sa va ganditi cum este cel my bine pentru toti si atunci sunt sigur ca ai tai vor intelege! Nuj cat este de bun sfatul lui kayan...solutia lui/ei este destul de infantila! De ce? Pt k pana la urma, in viata asta, nu numy bani conteaza, ci cu totul altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce spui ca el nu are alta posibilitate de a sta in Bucuresti, decat doar daca va mutati impreuna, inseamna ca prietenul tau are si o mica problema financiara. Mai exact nu-si permite sa inchirieze o camera singur sau nu are colegi/prieteni cu care sa se mute. Cred ca parintii tai se gandesc si la asta dar si la faptul ca sunteti prea mici ca sa traiti impreuna. Intelege-i si tu pe ei, esti tanara, prima data plecata de acasa probabil, trebuie sa iti vezi de scoala si nu de "prostii". Propune-le o perioada de proba de sase luni in care sa demonstrati amandoi ca sunteti seriosi. Nu vor fi de acord dar ii vei pune pe ganduri. Pana la urma de voi doi depinde, de cat de seriosi veti fi, ca parintii sa accepte pana la urma.

| maria91r a răspuns:

Daca il iubesti mai mult ca pe parintii tai, muta-te cu el! Dar nu as stii ce sfat sa iti dau, pentru ca asta depinde doar de tine, iar daca esti o fire mai rebela, muta-te cu el, fara ca parintii tai sa stie,, parerea mea:*

| lavalin explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.Ca sa mai clarific situatia, el nu e la liceu, e viitor student ca si mine, adica din octombrie.Parintii mei sunt dificili, le-am spus ca o sa stam in camere diferite si tot nu au fost de acord.Nu stim ce sa facem, ne-am gandit ca sa nu le spunem, ei fiind departe nu au cum sa vina sa vada unde stam si cu cine.Insa nu e bine sa mintitm, dar pare singura solutie...