| Lorennn a întrebat:

Buna, as vrea cateva sfaturi cu privire la familie. Deci parintii mei sunt impreuna de 21 ani, mama face peste doua zile 44 ani, au impreuna de toate si in acesti ani au realizat multe impreuna. Insa ideea este ca in acesti ai eu si sora mea, eu majora acum, mai tot timpul sau certat ba chiar mama a fost batuta de atatea ori. I-am spus sa divorteze si ei si lui daca nu se mai intelege ca mi-e frica doamne fereste azi maine se cearta mai tare si poate-i da una de nu se mai ridica. Insa mama tot spera la zile mai bune in care el poate se schimba, insa nu cred daca pana acum nu a facut-o! El este un tata de la care multa afectiune de cand ma stiu nu am primit, iar pe sora mea care locuieste cu ei a maltratato, eu acum nu locuiesc cu ei insa m-am saturat sa o tot vad pe mama asa, mi-e si frica sa-l denunt sau ceva de "gura lumii"...nu stiu ce as putea face sincer...acum nu suntem in tara si nu cunosc sa merg nicaieri sa fac ceva in aceasta privinta care oricat ar incerca mama tot nu se schimba si este o persoana fara compasiune si fara nicio frica. La cat a muncit mama la viata ei sa realizez tot ce au impreuna nu are pic de respect din partea lui, ba mai mult si cand gateste si mancarea e prea calda o arunca pe jos si ii place scandalul. Stiu ca poate suna iesit din comun insa mi-e greu sa ma exprim si totusi as vrea sa nu fiu judecata, nici mama si nici soramea.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta este o femeie matura, nu un copilas si este capabila sa decida singura ce vrea de la viata asta si de la barbatul cu care locuieste.
Daca s-ar fi saturat de bataie si de certuri, putea sa divorteze, dar faptul ca nu a facut-o, inseamna ca se complace si accepta tacit, aceasta situatie.
Nu este daoria ta sa decizi pentru mama ta sau sa iei soarta ei, in mainile tale.
Mama ta este femeie adulta si capabila sa-si aleaga viata pe care o traieste, decizand pentru ea.
Vezi-ti de viata ta si de viitorul tau! daca vrei, poti sa-ti iei sora sub tutela legala sis a ai grija de ea, dar nu ai nici un drept sa te bagi in deciziile parintilor tai, ca nu sunt copii mici.

| anonimg a răspuns:

Mama ta își merită soarta. De ce? Pentru că ea singură își da cu piciorul la munca și viața ei rămânând cu animalul în casă.
Eu am mai zis că animalele se țin în curte și legate cu lanțul, nu în casă; dar cine mă ia în serios? Unele animale de companie -cum sunt câinii de rasă periculoasa- ajung la o anumită vârstă să nu te mai înțelegi cu ei dezvoltând o personalitate mai mare decât a ta, și astfel trebuiesc împușcați.
Trimite-i mamei tale o poză cu un copac vârstnic și crescut strâmb; iar sub el scrii: "Se mai poate trage nădejde că se mai îndreaptă?"

| Nemessys a răspuns:

Mama ta sufera de asta
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sindromul_Stockholm

Efectiv s-a obisnuit atat de tare cu viata pe care o are cu el, incat ea in adancul ei stie ca nu este bine ceea ce face, dar o tin captiva: gura lumii, gandurile de frica de ce ar putea urma dupa, singuratatea, lipsa unui barbat in casa.
Din moment ce s-a obisnuit atatia ani cu asa ceva, iti dai seama ca la varsta ei o sa-i fie foarte greu sa o ia de la 0 si sa faca o schimbare in viata.

Sfatul meu ar fi ca daca esti majora, sa incerci cumva sa-i asiguri o locuinta mamei si surorii tale. Poate sa va mutati toate 3 impreuna fara ca tatal sa stie. Divortul nu este obligatoriu, nu o foaie de hartie o tine captiva langa acel dezastru, asadar poate sa plece in orice moment de langa el, fara ca macar sa-si dea seama.
De preferat daca alegi sa faci acest pas, faceti-o intr-un loc unde ala sa nu va poata gasi. Incearca pe cat de mult posibil ca el sa nu mai intre in contact cu mama ta sa se roage de ea si sa profite de slabiciunea ei ca sa se reintoarca la el. Multe victime cad iar in plasa si bineinteles ca mereu istoria ajunge sa se repete.
De asemenea, ca vrea ca nu vrea, du-o la un psiholog incat sa realizeze ceea ce s-a intamplat deoarece poate ajunge in depresie, sa sufere sau sa se si reintoarca la el. Lucru care nu ti-ar conveni. Deci. cat ai fost mica ea a avut grija de tine iar acum cred ca este randul tau. Daca o sa mergi la ea si o s-o tot bati la cap sa faca nu stiu ce, crede-ma ca nu o sa functioneze.

| aimullah123 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu are treaba cu Stockholm man. Scrie clar acolo "Sindromul Stockholm descrie comportamentul unei victime răpite sau captive..."
Mama ei nu e nici rapita, nici captiva.

| Elelei a răspuns (pentru Nemessys):

"sa incerci cumva sa-i asiguri o locuinta mamei si surorii tale. Poate sa va mutati toate 3 impreuna fara ca tatal sa stie."
Cu asta, sotul o va acuza de parasire de domiciliu si va putea divorta obtinand absolut totul.

| Nemessys a răspuns (pentru Elelei):

Obținând totul... Mai exact ce?

| Nemessys a răspuns (pentru aimullah123):

Nu fizic happy
Și totuși nu vezi cât de mult se aseamănă? Faptul ca,, iubește " o persoana care o agresează zi de zi.

| Elelei a răspuns (pentru Nemessys):

Locuinta, tutela surorii, bunurile din casa, tot.

| aimullah123 a răspuns (pentru Nemessys):

De unde stii ca il iubeste?
Mai degraba cred ca ii e frica de o schimbare atat de importanta, de aceea nu il paraseste. Sau ii e frica de el. Poate se gandeste ca va incerca sa se razbune dupa.

| Nemessys a răspuns (pentru aimullah123):

Tu crezi ca ghilimelele alea sunt doar de forma acolo? Sau sunt invizibile?

| aimullah123 a răspuns (pentru Nemessys):

Le-am vazut. Nu are nici cea mai mica logica sa pui iubeste intre ghilimele in acel context. Nici macar nu stii ce scrii.

| Nemessys a răspuns (pentru aimullah123):

Ok. eu ti-am explicat o data, daca nu intelegi, nu-mi mai bat capul. Eu stiu foarte bine ce scriu, daca tu nu intelegi sensul lor, asta nu este treaba mea.

| aimullah123 a răspuns (pentru Nemessys):

Poftim si ultima dovada ca habar nu ai ce scrii, nu te poti apara.
In lipsa de argumente ai bagat-o pe asta cu "eu ti-am explicat dar nu intelegi tu"

| aimullah123 a răspuns:

Mama ta ar fi trebuit sa se desparta de el de la prima palma.
Nu cred ca o poti convinge tu. Ar trebui sa vorbeasca cu un psiholog.
Dar nu te apuca acum sa iti faci tu griji pentru ca nu iti face bine.
Daca tot continua sa se poarte asa, pana la urma va trebui sa iei legatura cu politia. Dar atentie, sub nici o forma sa nu il ameninti pe el ca il reclami pentru ca e posibil sa scape de sub control si ai putea fi in pericol

| Elelei a răspuns:

Daca tatal pana acum nu s-a schimbat, nu se va schimba in veci! Si daca mama a stat 21 de ani cul el (numai ea stie din ce motive), nu cred ca il mai paraseste acum. Daca il denunti tu si nu mama, se va razbuna pe mama ta si va fi si mai rau.
Cati ani are sora ta minora? Presupun ca nu 9-10 ani ci mai mult. Rabdare pana la majorat. Va pleca si ea. Apoi mama ta va decide ce vrea sa faca.