| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.ma confrunt cu o situatie dificila.Mama mea e plecata de 12 ani in Italia, tatal meu a fost si el 4 ani acolo. si eu cu soramea de 19 ani (eu am 15) am fost in italia.in 2010 parintii mei au decis ca eu si cu tatal meu sa ne intoarcem acasa, iar mama si cu sora sa ramana acolo pentru ca soramea invata acolo. Ne-am intors.a fost o perioada pina pina la sfarsitul lui 2012 cand eram toti ok,ne intelegeam, era vorba ca mama sa vina acasa, sa fim fericiti, iar sora de 19 ani sa ramana acolo sa-si vada de cariera. Tatal meu e o fire mai severa, nu ma lasa sa es din casa dupa ora 19 cand se intuneca afara, nu ma lasa sa am prietene sau iubiti ceva (ma si lovit de multe ori) bea extrem de mult, din 2009 nu mai munceste deloc, traim doar din banii care ii face mama in Italia. Incepand cu 2013 parintii mei sau schimbata,mama deja vrea sa mai stea acolo,ca sa iasa la pensie,sa mai stee cu sora mea etc. ii tot scoate ochii tatalui ca nu munceste,ca bea,acum sunt certati,mama vrea sa divorseze daca tata nu se apuca de muncit,tata nu vrea sa se apuce de lucru pentru ca mama nu vine acasa, si e satul de singuratate, eu in continui sunt maltratata, fac toate treburile case.merg si la scoala. acolo invat extrem de bine, iau mereu premiul 1 etc. Acum sun certati de vreo 15 zile. tata tot o numeste pe mama in toate felurile, chiar si de fata cu mine :'( ma numeste si pe mine, ca de ce vb cu ea la telefon ca nu stiu ce.eu pe mami cand o intreb cand vone acasa, schimba subiectul etc. Nu stiu ce sa fac.ma simt foarte prost, simt ca numai rezist, uneori am si ganduri de sinucidere.dar ma calmez si treiesc cu speranta ca o sa fie mai bn.Mama spune ca ma iubeste,si simt asta, tata la fel chiiar daca mai da in mine si e seve, imi demonstreaza intr-un fel.ce sa fac? cum sa procedez? please sad ajutati-ma, indrumatima sorry de categorie

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca mama ta s-a saturat sa-l intretina pe tatal tau care, bea si nu-si cauta de lucru. Daca te bate, cred ca este de vina bautura si acest lucru ar trebui sa i-l spui mamei tale care, cred ca nu stie cu ce te confrunti tu acasa, in Romania. Imi pare bine ca esti o fata serioasa ca, inveti bine si esti harnica dar trebuie sa-ti intaresti sufletul si sa nu mai aud ca, ai ganduri de sinucidere pentru ca, este un mare pacat sa gandesti asa.
Tatal tau posibil sa fie gelos, gandeste ca, mama ta poate are pe altcineva in Italia si isi face ganduri negere dar acest lucru nu-i da dreptul sa nu munceasca si sa traiasca demn, asa cum traiesc multi oameni care au pe cineva apropiat la munca in strainatate, dar nu se bazeaza doar pe castigul aceluia placat.
Incearca sa comunici cu mama ta, daca ii stii adresa scrie-i detaliat despre ce este vorba, ce simti si asa isi va da seama si poate te va duce si pe tine in strainatate, sa inveti acolo, impreuna cu sora ta.
Ai grija de tine, nu te adanci in ganduri negre deoarece acestea iti fac doar rau, spera ca, in viitor, se va gasi o cale si pentru linistea ta.
Un gand bun si multa sanatate.

4 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Se spune ca cei mici nu trebuie sa se bage niciodata in treburile celor mari,dar oare cei mici nu au sentimente si nu sufera?
Sunt atat de incapatinati,sperand sa-si rezolve ei problemele si din cate vad uita de tine! imi pare bine ca iti dai seama ca cei doi te iubesc,tatal tau sufera enorm pentru lipsa mamei tale,sufera enorm pentru ca dupa o casnicie de atatia ani sa fie singur, sa nu aiba cu cine se indruma noaptea cand se pune in pat, sa nu aiba cine sa-i stearga lacrima si sa-i spuna ca va fi bine!
Eu daca as fi in locul tau, i-as trimite un mesaj mamei mele, in care i-as explica ca tatal meu bea de singuratate si ca isi varsa amarul pe mine! i-as explica sa se gandeasca si la mine ca sufar enorm si sa nu fie numai pentru surioara mea pentru ca si eu am nevoie de ea.as ruga-o sa lupte pentru familia noastra, sa se intoarca sau daca vrea sa ramana cu surioara mea sa mergem cu totii in Italia si sa fim o familie!
Incearca faza cu mesajul sigur mama ta se va gandi mai bine la situatie si in curand totul va fi bine!
O zi minunata iti doresc!

| sconosciuto a răspuns (pentru IloveME):

Multumesc mult de sustinere si de sfaturi, am inceput a plange la vb tale. :* iti multumesc laughing)

| Anuttzzik a răspuns:

Sincer esti destul de micuta sa te infrunti cu astfel de probleme, dar scumpa mea viata merge inainte, astea sunt probleme parintilor tai si nu ai cum sa-i impaci pe nici unul dintre ei, incearca totusi sa vorbesti cu mama ta poate te ia la ea si se schimba lucrurile, tatal tau se infunda in bautura din cauza singuritatii si poate uneori te maltrateaza pentru ca vede in tine :''imaginea mamei tale '' ...incearca sa fii linistita, nu sta prea mult in preajma lui cand e beat, nu incerca sa intri prea mult in discutii fate ca ai treaba, de invatat, etc.Chiar imi pare foarte rau pentru tine, exact in acceiasi situatie am fost si eu, am trecut greu peste momentele astea dar nu ai incotro ...cum spuneam si mai devreme vorbeste cu mama ta sa mergi la ea kiss

| Sara2133 a răspuns:

Buna! Incearca sa nu mai fii stresata, mama ta te iubeste la fel si tatal tau. Crede-ma si eu sunt intr-o situatie dificila dar rezist. Te rog, fii cat se poate de calma ca sa nu se intample si mai rau. Sfat: Trimite-i prin posta o scrisoare mamei tale unde scrie-i ca o iubesti si din astea! Iar, tatalui spune-i-o in fata! Sper ca te-am ajutat. Mult succes! Pa, pa!