| euanonim16 a întrebat:

As vrea câteva sfaturi daca se poate. Eu cu soțul meu o sa avem un copilaș si abia asteptam sa il ținem in brate. Dar din pacate el are o oferta la muncă sa plece in Germania chiar in perioada cand o sa nasc. Socrii mei si prietenii noștri sunt de părere că nu are încotro si trebuie sa plece ca altfel daca nu pleacă s-ar putea sa nu il mai trimita in strainatate. Eu nu am zis nimic de fata cu ei,nici soțul meu dar in sufletul meu nu as vrea sa plece ci as vrea sa fie langa mine, sa ma astepte cand ies din maternitate, sa avem grija amândoi de copilaș. Nu stiu ce va alege sa faca. Dacă pleacă ne asigurăm un viitor putin mai bun dar sufletul meu o sa fie trist pentru ca el nu e langa mine in aceea perioada.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca o sa stati acasa unul langa celallata, fund in fund, si aveti grija amandoi de copilasi, pe cine trimiteti la munca, ca sa va dea de mancare la toti 3?
Nu crezi ca esti cam egoista sa gandesti asa?

Sotul, este capul familiei, iar acum. cand se mareste familia, aveti nevoie mai mult ca oricand de un venit subtantial, fara de care, nu puteti trai.
Nu stiu daca tu realizezi, dar mie mi se pare ca nu esti matura deloc, daca vrei ca barbatul sa te tina de cot pe tine, in timp ce-ti alaptezi sau schimbi prunctul. Chiar nu esti in stare sa ai grija de un copilas mic?
Pentru ce ai vrea raul familiei tale, doar ca sa-ti tii barbatul acasa?
Fii cerebrala femeie, ca oferta asta poate fii odata in viata, ca sa puteti trai decent de pe urma ei!
Mai bine fa copilasul si cand te intremezi, la 6-12 luni dupa nastere, pleci si tu in Germania, dupa sot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi cu el, nasti acolo

| Freya1 a răspuns:

E bine sa ai un viitor sigur dar nu cred ca nu va mai putea pleca dupa ce nasti tu ca locuri de munca pe dincolo sunt suficiente iar el trebuia sa plece inainte sa nasti tu nu acum cand trebuie sa fie langa tine.
El trebuie sa fie acolo cand tu vei naste si dupa cand o sa ai nevoie de ajutor cu copilul ca nu la-ai facut singura.Trebuie sa te ajute sa il schimbi, sa il hranesti, sa mergi cu el la medic, sa ii faceti o baie ca nu ai facut copii cu mama sau socrii macar cat te obisnuiesti cu el si vezi ca te descurci etc.
Am avut si eu niste cunostinte de genul ea era insarcinata mai avea un pic pana nastea si el a plecat pe dincolo.Ea a nascut singura si sa descurcat cu copilul cat si cum a putut alaturi de mama ei ca dupa ce a venit el a stat un pic a facut botezul a plecat iar si tot asa pana cand ea a lasat copilul cu el si dusa a fost in strainatate cu pretextul ca si ea are un viitor de facut nu numai el si poate sa ingrijasca si el copilul cum a facut-o ea pana atunci si evident ca pana la urma s-au si despartit.

| LoveSleep a răspuns:

Sufletul tău o să fie bine, stai calmă.

| Bondarel99 a răspuns:

Poți sa mergi cu el, bănuiesc ca unde sta unul pot sta 2, in plus copilul va avea și cetățenie germana. Iar el oricum dacă pleacă după naștere tot îți va fi greu singura cu un copil.

| AliGab a răspuns:

Simplu! Spune-i ce simti si afla ce are de spus...asta intre 4 ochi. Comunicati! Degeaba tu vrei ceva daca nu ii spui ce simti sotului tau. Prin tacerea ta el poate crede ca esti de acord cu plecarea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soarta. Nu poti sa le ai pe toate. Si pe el langa tine si un viitor bun. Nu traim in basme.

| sweetys a răspuns:

Fa o lista cu avantaje si dezavantaje. Pune in balanta si gandeste.te daca merita sa plece sau nu. Un copil in primul an de viata e destul de scump, nu trebuie multe, dar costa. Daca va ajuta parintii si va descurcati nu are rost sa plece. Dar nici sa ramana si sa va ganditi peste ceva ani ca era mai bine sa plece. Voi va stiti cheltuielile mai bine. Desi ti se rupe sufletul ca el nu e acasa si nu o sa prea faca parte din viata copilului o sa va asigure un venit suplimentar.

| bmkpha a răspuns:

Buna. Oferetele vin si pleaca, vor nai fi si altele. Sa ramana acasa. Pentru ca este mai importanta viata, fericirea, iubirea decat cele pamantesti. Este mai frumos sa fi langa copilul tau nou nascut sa il vezi de prima data. E mai frumos, si e bine sa ne ascultam si inimile noastre.