| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, de curand am avut o cearta monstruoasa cu mama mea, totul incepand de la faptul ca tatal meu a plecat in strainatate la un job pe care eu il practicasem, i-am spus in ce consta ca trebuie sa stii limba, sa umbli cu gps, sa stii strazile, sa stii sa te duci la posta sa predai un colet care nu a fost ridicat, sa stii sa umbli cu skenarul, sa scoti factura la care el imi raspunde taci dracu din gura ca esti proasta, nu stii tu mai bine ca mine! Ei bine a ajuns in Germania si totul s-a petrecut exact cum i-am zis iar de 1 saptamana ma dispera cu telefoanele ca nu stie numarul lui, ca nu stie sa trimita email, ca nu stie limba, ca nu stie strazile, ca nu stie sa umble cu skenarul, ca a umblat in telefon si a dezinstalat facebookul cu messengerul. Am stat 7 ore sa ii spun acelasi lucru cum sa le descarce si tot degeaba, nu a reusit, 7 ore am stat m-am certat si cu sotul din cauza asta pentru ca taica-meu imi ocupa timpul pe care trebuie sa il ofer bebelusului meu! Acum 2 zile ne-am mutat, ne-am cumparat casa noastra. Haos total, balamuc, cara lucrurile uitate, ce lipseste du-te si cumpara, curatenie generala, bebelusul urla ii era foame, ii era somn de el nu avea cine sa stea ca eu sotul si soacra aranjam lucrurile in mobila ca sa venim cu altele, iar mama mea statea pe canapea cu copilul in brate si se uita la noi, nici ca ii dadea sa manance, nici sa il culce! Bun, nu eram nici pe aproape de terminare, copilul l-am culcat dar trebuia sa stau langa el pentru ca in somn el se rostogoleste peste plapuma si cadea din pat! Dar nu am putut pentru ca a sunat taica-meu am vb cu el o ora, o ora in care ma uitam la copil in camera, scriam pe foaie ce mai trebuie sa mai si mancam asa intre picaturi daca am vazut ca am stat atata timp sa ii explic lui ca intr-un chenar anume trebuia sa isi scrie numele si el nu pricepea, i-am inchis si atunci a inceput stresul. Mama mea a inceput sa se rasteasca ca mai apoi sa urle ca sa il ajut, sa il sun, sa ii spun ce sa faca si asa a inceput cearta, i-am spus ca nu trebuia sa plece ca el nu stie nici sa scrie corect si sa trimita mesaj pe telefon dar in Germania. Apoi maica-mea a inceput sa urle ca m-am folosit de ei dar cu ce, nu stiu! Am stat la ei 1 an pentru ca eram gravida si aveam sarcina toxica cu risc de avort si recunosc ea a stat cu mine si ziua si noaptea pentru ca vomitam excesiv si de foarte multe ori iar el a mers cu mine la controale cu masina dar pentru faptul asta am platit cu varf si indesat, adica zi de zi discutii ca nu fac nimic, ca sotul meu e un prost ca nu sunt ei obligati sa ma intretina pe mine, dar ei nu mi-au dat 100 de lei pentru un ecograf. Sotul vine acasa 1 data la luna in care imi da 3000 4000 de lei ceea ce pentru mine era mai mult ca de ajuns pentru ca imi plateam eu ecograful 200 de lei. Imi luam haine, mancare, medicamentele plus ca pe langa tot ce luam pentru mine luam si pentru mama si tata incepand de la haine, dulciuri, creme, dero, lenor, ace, pasta de dinti, adica mai lucrurile care lipseau in casa! Ajungand ca mama mea sa ma injure zicandu-mi azi ca mananc **** ca sa dea Dumnezeu sa mor sa scape de mine ca sunt o nenorocita, o scursura, toate astea pentru ca m-a enervat foarte tare si i-am strigat ca atunci cand m-am maritat am plecat de acasa intr-o pereche de chiloti pe care ii furasem de la sora mea pentru ca nu aveam chiloti noi si haine care mi le daduse sorumea care se facusera urate de la ea sau care nu ii mai veneau. Plus de asta i-am spus ca eu a trebuit sa imi rup spatele in strainatate cate 13 ore pe zi sa muncesc sa imi cumpar casa mea iar sora mea a primit totul de-a gata de la ei! Adica masina de 17 mii de euro, mobila in apartament, termopane, plus ca pe langa se duc duminica de duminica cu plasele pline de mancare sa ii duca! Eu si sotul am plecat 2 zile in Anglia ca sa scot bani de pe cardul meu sa ne cumparam in tara un apartament. Cand am ajuns acasa am luat-o prin surprindere, maicamea era in curte se pensa iar bebelusul meu era singur in casa cu toate usile si geamurile deschise, doar in body statea atarnat cu picioarele in josul patului am avut noroc ca el nu isi poate ridica caputul, ca altfel il ridica si cadea din pat jos pe parchet de la o inaltime de 80 de cm! Pe deasupra s-a pensat si a plecat la sora mea, intre timp copilul dadea sa rada cand m-a vazut, dar era foarte, foarte ragusit, mai mult se chinuia sa gangureasca, avea si ochisorii umflati si rosii, l-am dus la spital la care doctora sa imi spuna ca e racit foarte rau la plamanul drept! Am stat 15 zile pe cortizon si cefort si tot nu ii trece, nici in ziua de azi! Am tras-o la raspundere pe mama la care ea imi zice ca taci dracu ca asa sunt copii sensibili! Astept sa imi spuneti o parere sincera pentru ca eu nu stiu ce sa mai cred si cum sa gestionez situatia! A si a pus-o si pe sora mea sa nu vorbeasca cu mine, sa nu imi mai raspunda la telefon, sora are 27 de ani eu 22 iar bebelusul meu are 5 lunite.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Eu i-aș fi arătat ușa în secunda doi și plus numerele lor le-aș fi pus la blocare automată pe telefon.
Să se spele pe cap cu al ei și cu cealaltă fiică, mult mai bună ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Am ajuns sa cred ca nu cumva sa fie problema la mine sa fiu eu mult prea rea dar fupa stau si ma gandesc si mai discut chestia asta cu sotul soacra prietena cumnata mamei si ei zic acelasi lucru, ca sa inchei cu parinti ca nu e corect ce fac fata de mine, acum vreo 2 luni si ceva surorii mele i-a murit bebelusul la nastere asta cred eu din prostia ei pentru ca ea toata sarcina a baut cafea iar mancare un corn pe zi sau banana
. a dus fata la gradinita pe care o are de 2 anisori (explicatia ca nu mai rezista cu ea ca face multe prostii ca vrea sa aiba timpul ei liber) iar fata a luat varicela. Doctora i-a spus ca daca ea va lua varicela va lua si fatul nenascut si va face malformatii! A luat si ea varicela pentru ca nu a vrut sa duca fata la soacrasa ca cica nu vrea sa o streseze dar vroia sa o aduca la mama mea eu pe timpul acela stand cu ea! Am refuzat categoric pentru ca bebelusul meu avea 2 luni si nu avea vaccinurile facute si risca sa o ia si el. scandal monstru si pe tema asta ca acum mama mea sa imi strige ca am facut eu galagie ca sa nu vina sora si nepoata la noi, acum punando pe sora mea sa nu mai vorbeasca cu mine, sora hotarand ca acum la pomana de 6 saptamani a copilului sa imi dea un pat si masa cu scaune mie dar maicamea zicandu-i ca sa nu imi dea nimic ca eu si sotul meu suntem prosti!

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeie, ascultă colea la moșu, că nu-ți mai zic încă odată: dă-i încolo de stupizi și încheie orice legătură cu ei. Îți faci rău și ție, și copilului, și soțului.
Familia ta, de când te-ai măritat e compusă numai din soțul tău și copiii voștri. Restul sunt doar lipitori!

| AliGab a răspuns:

De ce nu apelezi la soacra sa stea cu bebele daca este mai responsabila decat mama ta? Eu zic sa te detasezi de ai tai, fara cearta si scandal, iar cand mai pleci undeva ia cu tine/voi si bebele. Eu îl car cu mine/noi peste tot, numai sa stiu ca este bine copilul meu, avand in vedere ca nu am nicio problema sa il las cu nici una din bunici

| FaraNume1245 a răspuns:

Ai o relația foarte toxică cu părinții. Mai exact, ei sunt foarte toxici. De ce păstrezi legătura cu ei? Ai familia ta, ea ar trebui să fie pe primul loc (copilul și soțul).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar nu vad de ce ai rade? ce este amuzant? in ziua de azi necazurile unora sunt suboecte amuzante pentru alti

| Axinte839501 a răspuns:

Chiar imi pare rau. Nu stiu ce sa zic. Incearca sa vorbesti cu mama ta, spune-i sa nu mai tipe, ca daca mai tipa o sa dispari din viata ei, iar ea o sa regrete mai tarziu. Ati putea de asemenea sa incercati terapie