| Ioanaamaliaa452112 a întrebat:

As vrea sa ma ajutați cu câteva sfaturi prietenești.
Iubitul meu m-a înșelat in urma cu 7 luni. Am fost despărțiți,eu am suferit foarte mult, el a venit după mine și cu sute de rugăminti din partea lui și păreri de rău, am lăsat de la mine și am hotărât sa-i mai dau o șansa, el promitand ca nu se va mai întâmpla.
In aceste 7 luni totul a decurs și decurge bine, la el văd o schimbare,însă eu nu pot trece peste. In fiecare zi,in sufletul meu se petrece o lupta in care incerc sa nu ma mai gândesc, am momente când îmi aduc aminte și plâng,nu mai am încredere in el. Nu mai am încredere nici când se duce la munca,am impresia mereu ca sigur ma inșală și acolo. Stau asa pierdută și involuntar îmi curg lacrimi și ma gândesc cum el ma inșală.Nu am încredere in el nici când iese in oraș. Nici când îmi spune orice.
Nu îl mai cred nici când îmi spune ca are o treaba. Simt ca minte și la cea mai mica banalitate,chiar dacă nu e asa,eu am chestia asta in cap. Nu mai am încredere in el și simt ca niciodată nu voi putea trece peste. M-a marcat foarte tare situația și am fost dărâmată când s-a întâmplat ce s-a întâmplat și mi-am pierdut toată încrederea in el. Eu incerc sa nu-i arat neîncrederea mea,pentru ca nu mai vreau sa creez tensiune, dar eu cu mine duc o lupta grea. Ce ma sfătuiți sa fac? V-as ruga înainte de a-mi da un răspuns, sa va puneți in locul meu. Sa nu ma judecați, iar dacă aveți nelămuriri ma puteți intreba.Nu as vrea sa închei relația, a fost decizia mea sa incerc sa trec peste, dar nu reușesc.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am avut 13 ani in viata de cand m-a inselat fosta si abia anul asta dupa anii aia mentionati am reusit sa ma impac cu ideea ca a ramas in trecut, ea a incercat sa vina la mine cu iertare si impacari dar i-am intorso de fiecare data si a vazut ca nu reuseste. Cel mai bine il lasi nu merita iertarea ta

| Adry05 a răspuns:

Eu zic să vorbești cu el și să-i spui ce simți și să ajungeți împreună la o concluzie. așa ceva nu rezolvi cu străinii pe net

| Ioanaamaliaa452112 explică (pentru Adry05):

Știu,ai dreptate. Am vorbit de nenumărate ori cu el. El îmi spune ca ma iubește și s-a schimbat, însă problema e la mine in cap..nu mai știu cum sa trec peste, m-a marcat

| Adry05 a răspuns (pentru Ioanaamaliaa452112):

Na păi încearcă să-ți fixezi ideea că poate chiar l-a schimbat acea greșeală, dar fii atentă la semne și dacă se mai întâmplă adios. sau dacă chiar n-ai încredere lasă-l și gata

| Freya1 a răspuns:

Am avut si eu problema asta.Si eu am trecut acum multi ani peste faptul că fostul ma înșelat, doar ca eu am trecut peste pentru ca nu am stiut in întregime ce sa intamplat.Cand venea la mine tot vedeam pe telefon apeluri de la si către un număr, am văzut si niste mesaje dar nu-mi dădeam seama cine putea fi asa ca am luat numărul ala de telefon si l-am salvat la mine.A trecut o saptamana in care am uitat complet de chestia asta până intr-o seara cand a spus ca trebuie să plece cu munca nu stiu unde si mi s-a parut cusută cu ață albă ca sa nu mai vorbim ca o dată ajuns acolo a si gresit destinatarul si mi-a trimis mie mesaj (scuzanduse ca era pentru șeful lui) Dacă vine o dată.Am stat ca pe ace o oră si m-am hotarat sa sun la numărul ala si a raspuns o femeie.I-am cerut frumos sa mi-l dea pe el la telefon iar ea era surprinsă de unde am stiut ca e cu ea si de acolo a fost nasol.Eu nu stiam daca doar s-au întâlnit sau au facut si sex de aceia îndrăgostită fiind si bla bla am iertat.Dar nu am mai avut incredere in el chiar daca in următori ani nu mi-a dat nici cel mai mic semn ca m-ar înșela si am mai si fost cu el in multe locuri si cu munca si cand ieșea, dar nu am putut trece peste si recunosc ca am vrut să mă răzbun.
Ideea e ca de la faza aia, plus altele adunate ca se adună în timp ne-am despărțit.Deci,cert e ca nu prea ti merita sa stai sa plângi in perne zilnic de teama ca te va înșela iar pentru ca asta nu e viata. Daca poti trece peste mergi înainte cu incredere, dar daca nu lasă-l ca sa nu va faceti ambi viata un calvar.Eu am pierdut 8 ani.

| Ioanaamaliaa452112 explică (pentru Freya1):

Parca nu pot trece peste. Îl iubesc și mi ar părea rău sa l las știind ca ma iubește și s-a schimbat. Dar in același timp simt ca ma termin psihic. Îți dai seama ca ma uitam la tv și a făcut cineva o gluma despre înșelat, iar mie îmi curgeau lacrimi involuntar. Nu simteam ca mi vine sa plâng nu aveam nimic, lăcrimam in continuu... dacă as spune cuiva ce simt, mi ar spune ca dramatizez și ca asa sunt bărbații, dar eu chiar am suferit și m-a marcat situația

| lorix a răspuns (pentru Ioanaamaliaa452112):

Te iubeste o laie laughing. Lui ii pare rau ca a fost prins nu ca te-a inselat pe tine si increderea ta. Ca de nu era prins, iti garantez eu ca inca o continua. Acum el asteapta doar sa se mai linisteasca apele si dupa sa revina la vechiile obiceiuri. Pentru ca un om nu se schimba asa usor, in doar cateva luni. Fii serioasa. Si inca ceva, tie iti este frica ca daca te desparti de el ca nu iti vei mai gasi pe altul, in niciun caz daca aveai o portita de scapare la altul nu mai acceptai tu sa ramai impreuna cu actualul acum in urma cu 7 luni cand s-a intamplat fapta.
Istoria se repeta.

| Ioanaamaliaa452112 explică (pentru lorix):

Greșești. De fapt cel mai frica îmi e sa nu ma însele iar și eu sa nu aflu și sa traiesc in minciuna. Pentru ca mangadesc ca dacă m ar înșela iar, ar avea grija sa se ferească și mai mult. Nu îmi e frica de singurătate. Momentan nu prea gândesc limpede. Am impresia ca orice fac e greșit. Ce ma sfătuiești sa fac? Cum am spus și mai sus, sentimente am pentru el și de asta mi ar părea rău de anii din spate și de ce a fost între noi.

| lorix a răspuns (pentru Ioanaamaliaa452112):

Trebuie sa intelegi ca tu acum astepti sa se mai intample ceva rau ca dupa sai ai si mai multe motive sa te plangi ca al tau iti greseste.
Bati pasul pe loc, si daca se intampla sa te insele din nou, vorba ta, poate nici nu vei mai afla si oricum te vei gandi in mod obsesiv la asta. Iar in cazul in care se intampla si afli, ce ai de gand atunci? Mai ramai sau nu? Dupa a cata oara vei ajunge si tu la concluzia ca nu se mai merita?
Nu vezi si tu ca ceea ce ti-ai impus singura, adica sa ramai impreuna cu acest om in ciuda faptului ca nu te mai simti deloc bine in relatie si mereu stai ca pe ace ori de cate ori el pleaca cu treaba pe undeva, mai mult te distruge psihic in timp?
Nu vei mai fi niciodata linistita langa el pentru ca mereu vei sta cu grija asta. Ca ceea ce s-a intampla in trecut se poate oricand repeta.
Mai bine sa o iei de la capat in alta parte, cu altcineva. Doar o parere.
Tu faci ce vrei si te taie capul dar nu vei mai fi fericita aici unde te afli acum.

| Freya1 a răspuns (pentru Ioanaamaliaa452112):

Nu sunt asa bărbații. Daca asa ar fi atunci ar trebui să fim toate niște tute, niște slugi si proaste ce stau si mănâncă bătaie si accepta sa fie înșelate la tot pasul si nu asta e menirea noastră.
Stiu sentimentul ala, te gândesti ca poate nu a fost nu stiu ce, sau si daca a fost poate era doar o scăpare de moment și acum sa schimbat.Se prea poate sa nu te mai înșele de loc, sau o perioadă dar ce ai tu in sufletul tau nu se mai schimba nici daca ar deveni un sfânt.
Eu dupa faza aia am început treptat sa analizez comportamentul lui, sa il trag de limba pe anumite chestii, sa vad daca eu am fost tiparul lui de femeie și ma ales pentru asta si dupa 8 ani de zile am tras o concluzie dureroasa.Am realizat ca nu eram alegerea potrivita pentru el,adică el nu ma iubea pe mine ca persoana si poate nici ca fizic,dar iubea la mine faptul că i-am fost alături,ca il slugaream prin casa,ca făceam anumite chestii pentru el si chiar daca uni ar zice ca trebuia sa fiu mulțumită era deranjant sa stii ca poate el fizic visa la altceva, sau ca personalitate, fel de a fi etc voia altceva.Iar după ce ne-am despărțit cand si-a refăcut viața și am vazut-o pe cea cu care e mi-am dat seama ca el chiar avea alt tipar, voia altceva ceva ce era cat pe ce sa aleaga înainte de a ne cupla noi.
De aceia mai ales cand se intampla lucuri din astea fi atenta cu cine si de ce te înșală, chestia asta te poate face sa economisește mult timp.Ori sa te schimbi tu pentru ca nu ai ce ii place lui (ceia ce e o prostie pentru ca asa nu ai mai fi tu), ori sa constientizezi ca mai devreme sau mai tarziu oricum se va destrăma tot pentru ca el vrea altceva.

| Sofer a răspuns:

Obișnuiește cu ideea. Doar tu ai puterea sa treci peste.

| Panamax a răspuns:

Ar trebui s- o faci si tu ca sa fiti chit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poți să detaliezi "înșelatul"? Sa întâmplat o data, de mai multe ori, în ce contexte? Așa pot să știu cum te vede el pe tine și să-mi dau seama dacă tu ești rațională sau ești îndrăgostită și vezi lucrurile prin filtrul ăsta.

| Ioanaamaliaa452112 explică (pentru anonim_4396):

S a întâmplat o data. Acum nu mai gândesc nici limpede. La câta neîncredere am in suflet ți as fi scris"de o data știu eu, poate s-a întâmplat de mai multe ori".
M a înșelat in adevăratul sens al cuvântului. Cred ca ai înțeles. Cu tipa. După care eu m-am despărțit de el, m-am mutat, și a venit după mine, s-a ținut după mine o grămada plângând și jurand ca nu a fost ceva serios și ca el cu mine vrea familie. De atunci e altfel. Nu simt ca îmi calca strâmb. Dar eu nu mai știu ce sa mai fac, nu mai am încredere deloc in el. Mâine pleacă la munca in alt oraș. Deși știu ca nu face nimic ca nu are când și cum, ma gândesc numai ca ma Înșeală. Simt ca înnebunesc. Am devenit asa de când m-a înșelat. Înainte nu ma gândeam la asa ceva. Nu știu ce sa mai fac sa ma simt iar la fel. Nu pot sa mai am încredere in el

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanaamaliaa452112):

Îmi pare rău pentru situația pe care o trăiești, te-am întrebat pentru că și înșelatul are mai multe nuanțe.
Dacă te-a înșelat cu ultima zdreanță și mai ales chestia asta a durat mult, luni întregi, el nu te respectă și nu te prea consideră.
Dacă se întâmpla o dată nu știu unde era mai diferită treaba, dar oricum eu nu aș accepta așa ceva.
Dacă a făcut-o o dată posibil s-o mai facă.
Ar trebui să-l înșeli și tu, să vadă cum e, și să vezi și tu cum e, ca să poți să-ți faci o părere despre el.
Îndrăgostitul face rele...

| Rihhana1 a răspuns:

Draga mea, ti-ai asumat un risc in momentul in care ai reluat legatura cu el si ai decis sa ii mai acorzi o sansa insa nu te gandi ca lucrurile vor fii la fel ca inainte.
Fii rationala gandeste-te ca orice este posibil sa te insele sau nu, oarecum o particica din tine se teme de acest lucru si este ceva perfect normal din experienta anterioara.
Gandeste-te asa daca te inseala din nou inseamna ca nu te iubeste deloc si ca nu valorezi prea mult pentru el si ar trebui sa ai puterea de a merge mai departe.
Nu lasa nici-un barbat sa te calce in picioare si sa nu te respecte, chiar nu merita.
Insa daca te iubeste si iti demonstreaza ca nu te va mai insela, merita sa ii mai acorzi o sansa.
Daca il vezi ca te inseala sa nu ramai surprinsa, fiindca te-a inselat in trecut si oamenii nu se schimba peste noapte. Daca a avut o aventura doar si pe tine te iubeste zic sa treci peste.
Asuma-ti decizia finala.
Fii o femeie puternica si numai plange, daca simt ca nu esti in relatia potrivita este cazul sa te opresti.
O relatie trebuie sa iti aduca fericire nu tristete.

| Ioanaamaliaa452112 explică (pentru Rihhana1):

Știi de fapt de ce îmi e teama? Mi e teama sa nu o facă din nou, dar de data asta sa se ascundă mai bine in asa fel încât sa nu aflu. Mi e frica sa nu traiesc in minciuna. Am o teama...

| lorix a răspuns:

Tocmai, ca nu reusesti sa treci peste. Inchei-o si gata.
Oricum, cine inseala nu merita iertat nici de prima data. Chiar daca o mai face sau nu si in viitor.

| Umbra666 a răspuns:

Ce rost mai are sa te chinui asa?
Termnin-o cu el si gata