| DoarOSimplaIndragostita a întrebat:

Încerc sa înțeleg cum gândesc bărbații dar nu reușesc…îmi place de un coleg de vreo 3 ani și el știe acest lucru. De când știe, intre noi e un fel de du-te-Vino. Nici nu ma ia gen sa fim împreuna intr-o relație dar nici nu ma lasă in pace definitiv. Zice ca suntem prieteni și atât, însă apoi când rămânem singuri in diverse contexte treaba se schimba. Începe sa imi spună ca e atras de mine și ca ma vrea și începe sa ma sărute și sa ma ia in brațe. A zis de mai multe ori ca vrea sa încerce sa fie cu mine însă mereu s-a răzgândit ulterior și spunea ca nu e pregatit de o relație. In urma cu 5 luni a încheiat o relație de 6 luni, timp in care nu prea am vorbit, decât când venea la mine si se plângea de iubita lui ca nu îl înțelege si ca are niște pretentii stupide de la el si in plus spunea tot felul de lucruri aiurea despre ea. După ce a încheiat relația am început sa iesim ca prieteni si eu ținând la el nu l-am putut lasa singur si am vrut sa ii fiu alături pentru a trece peste despărțire. Am crezut ca e doar prietenie intre noi si acceptasem situația însă iar a început cu apropierile. Mă simt aiurea ca pare ca se apropie de mine si apoi nu mă contactează cu zilele. In plus, cand vorbește de relații spune ca nu mai vrea sa mai fie cu nicio fata si ca sa caute relație cine are rabdare. Ca fetele sunt nașpa si el depune efort degeaba., dar de aici se plânge ca e singur. Mă simt aiurea ca vorbește ca si cum eu n-as fi fata pentru ca atunci cand zic ceva de mine, zice ca nu mă încadrez eu in categoria fetelor de care vorbește. De ce face asta? Ce vrea de la mine ca nu mai înțeleg? De ce nu mă lasa in pace dacă nu mă vrea cu adevărat si dacă mie nu e dispus sa îmi dea o șansa reala de a fi cu el? Ma face sa fiu confuza si sa nu înțeleg ce simte de fapt pentru mine

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sincer?
Vezi c-o sa te doara,dar esti mantaua lui de vreme rea,vesnica rezerva si fata care-l va astepta pentru totdeauna-din punctul lui de vedere.
Pentru el,relatia dintre voi nu are nici o valoare,pentru ca nu a depus nici cel mai mic efort sa te cucereasca,l-ai lasat sa inteleaga ca ii apartii si se comporta ca atare. Daca macar ti-ar fi prieten,te-ar indemna sa-ti gasesti pe altcineva,dar nu o face pentru ca se simte foarte bine sa-i fii disponibila in orice clipa!
Iesi din relatia asta bolnavicioasa,scoate-l categoric din viata ta,indiferent daca suferi sau nu!
Pentru ca atat timp cat il pastezi,fie si ca "prieten",sufletul si aura ta striga tuturor din jur "nu te apropia,imi place un altul!".
Iti faci rau singura si, cel mai posibil, nici macar nu intelegi asta.
Fa-ti un bine si cauta-ti un prieten, un alt baiat care macar sa fie sincer cu tine. Abia atunci vei intelege ca tot ce-ti scriu aici este real...
Meriti mai mult, nu crezi?
Gandeste-te.
Si An Nou fericit!

| stef87 a răspuns:

Probabil totul a inceput de la un refuz al tau receptionat de el ca " nu, doar prieteni", asa ca te respecta si incearca sa nu depaseasca zona, chiar daca tinde uneori si si-ar dori.
Acceptul tau de a vorbi toate suferintele sale, la fel, ii intaresc aceasta idee, ca ii esti prietena si doar atat, ca nu poate incerca mai mult. teama ta, incertitudinea ta il face sa dea inapoi.

Daca te simti aiurea, spune-i si rupeti pisica. Cel mai probabil va veni cu scuze si sa incerce sa lege din nou ceva intre voi, dar va trebui sa te hotarasti ( banuiesc ca cel mai sigur ar fi sa-l refuzi definitiv).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu știm. 2. Nici el nu știe ce vrea. Să îl intrebi deschis ce vrea.

| mihai69 a răspuns:

Ești din păcate în friend-zone.

| Hyperion7 a răspuns:

Cu părere de rău, băiatul te folosește și te păstrează pe post de rezerva ca in caz de orice eventualitate sa se întoarcă la tine.Relatiile de gen sunt toxice,pentru că simți enșpe mii de senzații pe minut și nu mai știi de tine,in primul rand și în al doilea rând,nu ai o bază,nici nu poți să-ti faci altă relație, dar nici sa fii cu el nu poți, se potrivește mănușă vorba "Nici nu te lasă să mori, nici să trăiești", din păcate.
Am mai auzit o situație de gen la o prietena, dar am zis sa nu mă bag prea mult doar i-am dat un sfat prietenesc...și ea, s-a încăpățânat..la nici o lună distanta de când i-am zis ce se va întâmpla...îmi dă mesaj zilele astea sa-mi spună că am dreptate și că i-o dat block
Morala...
Nu lasa oamenii să te folosească, pentru că îți faci ție rău, mai ales.
De asemenea, daca vrei sau daca simți sa vorbești cu cineva, îmi poți scrie pe insta la Mihai. 0121 și poate te pot ajuta cu un sfat,părere,ceva.Mi-ar face plăcere?
Înainte de toate
Never give up, fiecare pai are umbra sa și dacă eu credeam că nu am, Dumnezeu mi-a arătat că am și eu o umbră și după mult timp de suferințe, umilințe în relația trecută, m-am ales cu o relație unde nu sunt judecat, umilit ș.a.m.d
Sper ca aceste cuvinte să-ți arate că ești mai mult decât crezi și că nu meriți nici tu, dar nici nimeni altcineva sa fie folosit mai ceva ca o jucărie.
Numai bine! Sărbători fericite!

| VoidEternal a răspuns:

Te vede ca pe o prietenă și atât. Eventual te-ar folosi pentru o relație pur fizica. Mă gândesc că de asta se apropie de tine doar când sunteți în privat.

Din păcate astea nu sunt semne pozitive pentru tine daca tu vrei o relație cu el. Și nici prietenia cu el nu îți este benefica. Cred că ar trebui sa ii dai un ultimatum, ori se hotărăște să aveți o relație normală cu tot ce presupune ea, ori își găsește alta amica. Mi se pare că doar profita de simpatia ta pentru el.

| blackann a răspuns:

Esti doar o prietena pentru el. A vazut ca ai o slabiciune pentru el si cand are nevoie isi permite si alte chestii. Taie-i craca si gata.

| haileewatson a răspuns:

Se foloseste de tine fix asa cum vrea, azi te saruta si isi satisface nevoia, maine te ignora si nu te mai contacteaza, iar tu IL LASI sa faca chestiile astea de fiecare data. laughing vezi-ti de treaba ta si lasa-l in pace... baiatul nu stie ce vrea iar tu iti pierzi timpul degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu e cu adevarat atras de tine, poate ca te vede ca pe o pretena, iti faci tu filme in cap, eu am dat de fete care isi faceau filme in cap daca te gaseau ca stateai la ele la banca la scara sau mai stiu eu ce.

| DjSannan a răspuns:

Este greu să înțelegem exact ce gândește un alt om și de ce acționează într-un anumit fel. Fiecare persoană are propriile motive și gânduri, iar uneori acestea pot fi dificil de înțeles chiar și pentru noi înșine.

Cu toate acestea, este posibil ca colegul tău să fie confuz în legătură cu sentimentele sale pentru tine și să nu fie sigur dacă dorește o relație sau nu. Poate că a fost rănit în trecut și acum este reticent să se angajeze într-o relație, sau poate că are alte priorități în acest moment care îi fac dificil să se concentreze pe o relație.

Indiferent de motiv, este important să îți respecti propriile sentimente și nevoile și să nu te simți obligată să rămâi într-o relație neclară dacă nu te simți confortabilă sau fericită în aceasta. Dacă vrei să discuți cu colegul tău despre sentimentele tale și despre ceea ce vrei de la relația voastră, poți încerca să ai o conversație sinceră cu el. Însă, dacă el nu este dispus să discute sau nu este interesat de o relație cu tine, este important să îți respecti propriile sentimente și să te concentrezi pe ceea ce este cel mai bun pentru tine

| Iepuroi a răspuns:

Faptul că alternează între a fi foarte apropiat cu tine este posibil sa fie un semn că are anxious attachment. Cel mai bine îl întrebi ce ești tu pentru el și îți va da un răspuns fie el onest sau nu ( daca încearcă să mintă dar te vede că un posibil interes romantic o sa se vadă cel mai probabil că minte )
Pare destul de negativ totuși.