| evelinadiana a întrebat:

As vrea sa stiu cam cat dureaza un proces ca tatal meu sa imi obtina custodia si actul acela care imi permite sa ies din tara cu o singura semnatura?/ tin cont ca mama mea nu m.a mai cautat de 3 ani si parintii nu au bunuri de impartit. Si stiu ca daca ai peste 10 ani si parerea ta conteaza! Eu il aleg pe tata si ei nu sunt divorţati. Dau funda

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate dura foarte mult. Daca ei nu sunt divortati va trebui ca si ea sa isi dea acceptul, cu acte, pentru custodie.Ca sa conteze parerea ta trebuie sa ai 18 ani.Impliniti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Poate dura mult. Am patit si eu canva.Si 2 ani. Numai daca trebuie sa faci dovezile si deja este o problema. Daca insa parintii nu sunt divortati, presupun ca nu-ti cere nimeni altceva decat acceptul tatalui. Mai ales ca mama nu te-a cautat de 3 ani.Totul e sa nu complici situatia amintind acest fapt nu te complica cu avocati, nici cu precizari. Nu e nici o opreliste! Pe loc se poate rezolva.
Daca nici nu poti lua legatura cu mama. Daca vine tatal in tara, e cel mai bine.Nu-ti pot spune mai multe.

| evelinadiana explică:

Eu am auzit ca poate dura si 4 luni happy pentru ca Tata vrea sa bage divorţul si in acelasi timp sa imi obtina si custodia happy. Deci poate dura 4 luni?