| Leonardy2002 a întrebat:

Buna

Am 13 ani, parintii mei sunt divortati si mama vrea sa ma duca in Germania si eu si tata nu vrei ma inteleg cu tata si nu ma lasa nu semneaza, custodia copilului sau imputernicirea este la mami conteaza sau o sa ma puna pe mine sa aleg?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cand au divortat, respectiv inainte sau dupa 1.10. 2011.
Daca au divortat inainte este sigur ca, prin hotararea de divort, ai fost incredintat mamei (custodia mamei) si atunci nu mai este nevoie de declaratia tatalui.
Daca au divortat dupa aceasta data atunci custodia este comuna si numai domiciliul este la mama, astfel ca este nevoie si de declaratia tatalui.
Daca tu nu vrei sa mergi atunci nu te poate obliga, respectiv sa te duca cu forta. De asemenea tatal poate solicita, prin actiune judecatoreasca, stabilirea domiciliului la el.

4 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Ce scrie in sentinta civila de divort? Mama are custodia ta exclusivă sau ti s-a stabilit doar domiciliul la ea?

In orice caz, fara acordul tatalui (exprimat printr-o declarație, nu procura), nu poti iesi din tara.

| Leonardy2002 explică (pentru raluk27):

Dar la tribunal nu o sa ma puna pe mine sa aleg cu ce parinte vreau sa raman?
sau castiga mama automat pentru ca are custodia?

| raluk27 a răspuns (pentru Leonardy2002):

Pai ce sa mai castige si tu ce sa mai alegi, daca ai tai deja sunt divortati?

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

Exista deja o hotărâre de divort. Important e ce scrie in ea.
Daca mama ta are custodia exclusivă, da, te poate lua unde doreste.
Daca doar domiciliul este stabilit la mama, autoritatea parinteasca se exercită in comun de ambii părinți. Adica, in ce te privește decid amandoi. Si nu poti parasi tara, fara acordul tatalui.