| fritzz a întrebat:

Buna

as vrea sa stiu daca este vreo persoana catolic care nu a mai fost casatorit si s-a casatorit cu o persoana ortodoxa divortata, cum a procedat, a vorbit cu vreun preot, ce indumari a dat, sau ce a spus

3 răspunsuri:
| niknip a răspuns:

In mod normal ar trebui sa fit amandoi de aceeasi religie, se face o slujba pentru cel catolic prin care vine la ortodoxi. Apoi se oficiaza taina nuntii, copii ii ve-ti boteza la ortodoxi.
Putei lua legatura cu un preot ortodox de la orice biserica, el o sa va dea mai multe detalii.

| monique a răspuns:

Depinde daca conteaza pentru voi religia, sau vreti doar spectacol de nunta. Daca conteaza gasiti destule informatii pe internet. Pe scurt casatoria e permisa doar daca oficiati slujba la ortodocsi si botezati copii ortodocsi. Daca va pasa de religie, asta se poate face doar dupa o perioada de proba. Daca vreti doar show pentru rude atunci platiti bine un popa si se rezolva urgent. Totul depinde de voi, ce vreti de fapt. Incercati sa fiti sinceri cu voi insiva.

| enchanted a răspuns:

Vrei sa faci nunta la catolici? daca o faci la ortodocsi nu este nici o probleme doar la catolici trebuie sa mergi la biserica si sa vb cu un preot catolic