| vera_8045 a întrebat:

stie careva daca se pot casatori un romano catolic cu o ortodoxa daca fata e divortata?

Răspuns Câştigător
| anonim_5778 a răspuns:

Buna
Da se poate, doar daca va casatoriti la biserica ortodoxa.La biserica catolica nu se poate daca ai mai fost casatorit.
p.s.proprie expwinking

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista vreun impediment pentru casatoria civila, daca vor si casatorie religioasa va trebui ca amandoi sa ai aiba aceeasi religie si in cazul prezentat cea ortodoxa, religia romano-catolica interzice divortul. Numai bine!

| Buttercup30 a răspuns:

Da, doar daca au aceeasi religie.

| ale a răspuns:

Da se poate la biserica ortodoxa pentru ca ceea catolica nu accepta divortul dar nu trebuie sa va schimbati religia puteti face cununie mixta

| Laura_6128 a răspuns:

Femeia trebuie sa treaca de religia barbatului!