| irinutsaa a întrebat:

Buna!
As vrea sa va explic putin din povestea mea trista pe care o traiesc zi de zi! am 14 ani si sunt in clasa a 7-a, am avut multi prieteni dar se pare ca toti m`au lasat atunci cand am avut mai mare nevoie de ei.Ma simt atat de singura, trista...plang zi de zi si ma gandesc cu ce am gresit? parintii mei s-au despartit si acum stau cu tatal meu.Mama ar vrea sa ma ia cu ea in Germania la vara asa poate imi voi face niste prieteni adevarati, desi imi va fi greu putin cu limba.
Cu prietenul ma cert destul de des, incerc sa fac bine, sa nu ne mai certam dar nu se poate!
La scoala merg singura si dimineata inloc sa ma gandesc la ale mele. scris, invatat. stau si ma gaandesc ca ajung la scoala si fiecare cu prietena ei. cand salut nimeni nu raspunde.ma gandesc, ca in anii trecuti cand ma vedeau toti sareau pe mine sa ma salute si sa ma pupe acum sunt un nimeni pentru toti. Cu tata ma cert mereu. o mai am pe sora mea mai mare care ma mai intelege.
Nu mai pot nici sa plang sad
Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog din inima, eu sunt distrusa complet!
Multumesc mult! :*

Răspuns Câştigător
| usernamealy a răspuns:

Stiu cum te simti si eu mai trec prin astfel de momente si parca abia astept sa treaca anul asta sa merg la liceu in speranta ca acolo voi avea mai multe prietene. mergeam trista la scoala dar am observat ca nimeni nu ma baga in seama daca sunt prost dispusa asa ca am inceput sa zambesc fara motiv si parca au mai inceput sa ma observe si pe mine si asa ca acum rad cu toti si parca nu imi mai e asa de urat sa merg la scoala ca mi/am mai facut prietene.
poti sa iesi undeva cu sora ta chiar daca e mai mare, poate asa o sa cunosti mai multa lume si o sa te imprietenesti cu ei.
Succes! si nu uita ZAMBESTE ORICE AR FI!
daca vrei lasa/mi id si mai vb pe messkiss

7 răspunsuri:
| lolly_3072 a răspuns:

Toata lumea are momente in care poate e deprimat pentru ca are N motive si crede-ma nu esti singura.Totul este sa treci peste toate pentru ca viata nu e usoara si
1. daca prietenii te vad deprimata pur si simplu nu mai sar pe tine pentru ca nu vor sa te ingreuneze( asa fac eu si multe cunostinte)
2.crede-ma si eu ma certam cu mama destul de des si acum chiar am invatat regula. o las sa comenteze ea pe acolo si stiu ca peste 10-20 de min ii trece. e mai greu la inceput dar merge.
3.incearca sa gasesti chestii care sa te binedispuna ca si comediile, iesitul la un suc cu niste prietene.etc.
4.trebuie sa te felicit pentru ca te intelegi bine cu sora ta
5.si dc nu? viziteaz-o si pe mama ta in germania sigur iti faci noi cunostinte vezi cum e pe acolo.
in rest nu mai fi suparata incearac sa te binedispui. tine minte ca viata e in toate culorile.tongue

| constantyna a răspuns:

Nu trebuie sa disperi niciodata, tu ai un ajutor divin, doar ca trebuie sa vezi, sa deschizi bine ochii:ce prieteni/e sunt aceia care te lasa la greu? Aceia nu sunt prieteni, ci amatori de distractii.Las-o cu "prieteniile" astea interesate! Fii mai profunda si nu cere omului ceea ce nu are! Selecteaza si tu! Cu rabdare vei gasi pe cineva care sa fie alaturi de tine, si incearca sa te calmezi, sa nu-i raspunzi cu nervi tatalui tau. Sa nu ai sperante prea mari in straini, incearca sa fii tu insati puternica, si aproape de sora ta, care te intelege.(Distrugerea sufleteasca e foarte periculoasa, ai grija, opreste-te din lamentari si fa-ti un plan cu ceea ce ai de facut-prioritati- si tine-te de el, ca sa mai uiti de gandurile "negre"). Take care of you! Love you! Te iubim!

| adi4ever a răspuns:

Cand te mai simnti singura si vrei vorbim pe mess imi dai un mesaj pe privat daca vrei id meu sa ti-l dauhappyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericit-o in timp ce altii se chinuie sa aiba parte de linistea asta tu te plingi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm asta e trist intru in scoala si salut, nimeni nu intoarce capul, aud " a venit aia si totusi nu stiu cum dar inca vad partea buna a lucrurilor...cu parintii ma cert din ce in ce mai des tipa la mine din orice si prieteni nu am chiar daca fac tot posibilul. mi-am propus sa o ajut pe o fata care mi-a cerut ajutorul... avea o cearta cu alte fete din cauza unui baiat. au venit 4 fete sa se ia de ea. eu am ramas acolo. ele s-au oferit sa ma primeasca in grupul lor dar nu am primit nu vroiam prietenia lor cea pentru care ramasesem chiar era vinovata dar simteam ca doream s-o ajut. fusesem in situatia ei si nu primisem ajutor in final uita ca eram acolo si spuse:" daca macar ati incerca sa vorbiti cu mine sa ma bagati in seama cu cine sa stau? cu X? x eram eu asa a fost mereu dar inca sper caci ma gandesc la cei ca tine, cei cu situatii asemanatoare

| miruna_6654 a răspuns:

Toti avem astfel de momente, imi pare rau pentru tine dar daca zici ca inainte sareau toti pe tine si acum numai este asa inseamna ca tu esti cea care te-ai schimbat nu mai esti cea din inainte, eu zic sa vorbesti cu sora ta mai mare sa va duceti intr-o zi la coafor sa te coafezi altfel sa zambesti mai des si sa intri in discutii cu colegi tai si cu prietenii si daca ai prieten si zici ca nici el nu te intelege atunci paraseste-l inseamna ca nu-i pasa de tine si te tine asa cand nu are ce face si se plictiseste. Fa-ti alt iubit incearca sa te bagi in alt anturaj eu zic ca asta ti-ar shimba viata mult mai mult

| irinutsaa explică:

Imi cer scuze pentru greseli :-s.

Astept raspunsuri. Multumesc! :*