| IooMar a întrebat:

as vrea sa va pun 2 intrebari, va rog cand raspundeti sa scrieti "1"si"2"!happy
1)Intr'o seara cand eram pe o banca din parc...cu prietena mea a venti la noi un baiat...sa ne intrebe cum ne cheama si asa eu m-am last greu si i-am zis in ultima clipa numele meu, prietena mea i-a zis din prima si de atunci cand mergem in parc pe banca nu ne mai lasa in pace, adica ma mult pe mine ma tachineaza si ma dispera si nu stiu cum sa scap de el.Va rog frumos sa imi spune'ti cum sa scap de acest baiat care ma enerveaza!
2)De 2 saptamani in parc a aparut un baiat de 18-19 ani pe care nu il mai vazusem pana acum...si e dragut si am vazut ca nu prea are prieteni, adica se plimba asa prin parc singur de colo pana colo si se tot uita la mine, dar cand eu ma uit la el mai mult de 5 secunde intoarce privirea de fiecare data si nu inteleg de ce.Cand se plimba asa sigur as vrea sa ii zic ceva, dar sunt prea timida si nici nu stiu cum sa incep sa vb cu el si oricum nu stiu daca s-ar intampla ceva pentru ca eu am 14 ani si el 18-19.Nu vreau neaparat o relatie cu el...as vrea sa vad ce sa intampla si sa vb macar o data cu el.Va rog sa imi spuneti ce sa fac! Multumesc mult:*

Răspuns Câştigător
| Pixel2009 a răspuns:

1. Explică`i frumos că nu vrei să vorbeşti cu el. Poţi să îi spui şi o minciună : că ai prieten. Cel mai probabil acest băiat vrea să te ia la mişto dacă spui că te tachinează. Spune`i că nu`ţi convine să îşi bată cineva joc de tine şi că dacă vrea puteţi vorbi dar să nu exagereze, să vorbiţi mai rar. Nu cred că ar fi aşa greu pentru tine să îi dai atenţie din când în când. Fii cât mai caldă cu el, dar nu într`atât încât să creadă că îl placi. El deja crede că eşti fiţoasă dacă spui că i`ai spus greu numele tău şi te tachinează, dacă o să continui să îl tratezi cu răceală o să aibă o părere proastă despre tine şi s`ar putea să se comporte astfel întocmai din cauza comportamentului tău.

2. Abordează`l direct. Spune`i " hey! " când îl vezi prin preajma ta şi spune`i " aş vrea să facem cunoştinţă. Eu sunt... îi spui numele tău. Şi îi spui că l`ai văzut de ceva vreme că se plimbă singur şi ai vrea să ştii ce e cu el. Însă ai mare grijă să nu fie un drogat sau ceva asemănător. De asemenea, nu îl aborda prea des ca să nu creadă că îl placi sau să devină stresant pentru el. Vorbeşte cu el o dată şi apoi aşteaptă să vezi dacă te salută el următoarea dată. Dacă nu o face şi vrei să mai vorbeşti cu el, salută`l din când în când dar nu tot timpul.
În acest caz mai poţi folosi un truc : îi spui că prietena ta te-a provocat să intrii în vorbă cu el şi să petreceţi 20 min împreună. [ poţi s`o faci înainte sau după ce faceţi cunoştinţă ]

Eu ţi-am spus cam cum aş proceda eu.

11 răspunsuri:
| Dema a răspuns:

1. Din prima ii lamureti linistita ca te enerveaza si ca nu mai vrei sa-l vezi pe linga tine, iar daca nu va intelege poti chiar sa-i zici vreo doua cuvinte necenzurate si sa pleci iar in urmatoarea zi vei vedea ca nu se va mai apropiade tine
2.Nici nu stiu ce sa-ti spun poate pur si simplu ii pari draguta si n-are curaj sa-ti vorbeasca ceva. Incearca tu sa vorbesti cu el si daca el va fi interesat de discutia voastra sau iti va cere nr de tel. sau iti va propune sa va mai vedeti in alta zi atunci 100% te place.

| RaVuL a răspuns:

Hey ai zis ca are 18 19 ani sigur nu trebuie sa ai o relatie cu el acum dar poti sa il chemi pe banca si sa il intrebi de ce tot te uiti asa ciudat la mine s-a intamplat ceva?

| Reiatsunami a răspuns:

Poti face urmatorul lucru: torni benzina in forma de cerc, te pui in centru si strigi in timp ce bati cu palma peste gura ca la indieni. AUGA UGA UGA

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Trage-i una in testicole. Nu o sa va mai deranjeze. laughing
2. Zambeste cand se uita la tine si ai rezolvat problema. O sa vina el la tine daca nu e tolomac.

| Bellatris a răspuns:

1. Incearca sa eviti pentru un timp parcul. Data viitoare sa fiti mai atente cu cine intrati in vorba, pentru ca din tachinari se poate ajunge la violenta.

2. Daca se plimba singur, prinde-l din urma pana ajungi in dreptul lui( ca si cum v-ati plimba amandoi), zambeste si asteapta-i reactia.

| CookieMonsterRawr a răspuns:

1. Daca baiatul ala te enerveaza, incearca sa il tachinezi si tu, si sa' disperi, si daca nu merge nici asa, spune-i verde-n fata ca te enerveaza si ca vreai sa te lase in pace.

2.Pai thinking nu e greu sa te bagi in seama cu el. Daca fumezi, opreste-l asa din drum si intreba-l daca are sa iti dea un foc, si peurma spune-i ca nu te-am mai vazut pe aici, de unde esti. si incepi sa porti o conversatie cu el, si daca nu fumezi, poti la fel sa il intrebi cat e ceasul thinking sau daca are sa iti dea un minut in Vodafone/cosmote. si intrii in vorba cu el :*. Poate o sa iasa ceva. nu conteaza ca el are 18 si tu 14:-J. oricum, daca nu o sa va placeti, macar o sa fiti amici buni ^^.

P.S. : Cand termini de incheiat discutia cu ell, ca tu tree sa pleci sau alte motive, cere-i id`u de mess sa mai voriti :*. Succes >big grin

| z0z0x a răspuns:

1). Nu-l mai baga in seama pe acel baiat, prefata ca nul vezi si da din cap, daca tot nu te lasa in pace, adu-ti cativa prieteni si discutati cu el inr-un mod mai placut sau nuhee hee
2). Fa-ti curaj! Incearca sa treci pe langa el, si sa il lovesti cu umarul "din greseala, si sa-i zici apoi cum te cheama, sa intrati in discutii. (Gen in filme laughing ) Daca nu merge nu stiu ce sa zic thinking Bafta :*

| Crazy_2020 a răspuns:

1-spune-i ca " iarta'ma dar nu sunt genull tau" si daca o sa zic nu are nimic ii spui verde "copilule, ma disperi, lasa-ma in pace si du-te la maikta;;-)"

| cineva_3888 a răspuns:

Ori eviti parcul ori te duci si u cu un amic si zici ca este prietenul tau tongue

| gabiburlea a răspuns:

1.Evident te place. Zicandui ca nu vrei sa se aprpie de tine nu il va opri.Incearca sa ii zici mai "ascuns"

2.A intoarce ochi cand te uite tu la el daca s-a uitat el primul inseamna ca e timid.Dar totusi rar vezi baieti de 18 ani sa se indragosteasca de o fata de 14 ani

| JamaicA_7855 a răspuns:

1. Cand mai vine la tine acel baiat spune-i in fata sa te lase in pace.ca nu esti interesata de el si te enerveaza...si daca nu se lasa cu chestia asta atunci tacchineaza-l si tu.
2.Incearca sa faci cumva sa poti intra in vorba cu el...ca daca se uita la tine de mai multe ori.sigur are ceva cu tine (in sens bun spun) si poate chiar timiditatea asta a ta. poate sa faca sa nu ajungi unde vrei tu. Bafta multa!