| Alexiaaa16 a întrebat:

Abia am intrat la liceu, si am problema asta cu timiditatea, sunt foarte, foarte timida, vin baietii din clase mari si incearca sa se bage in seama cu mine, iar eu la cat de timida sunt normal ca ma prefac ca nu i-am auzit, am reusit cat de cat sa vb cu unii, dar nu destul, daca incerc sa vb cu o persoana, baiat/fata parca sunt inconstienta dintr-o data, nu stiu ce se intampla cu mine iar mintea mea e goala. Mi-am facut o prietena care ma ia cu ea peste tot si chiar ma ajuta cat de cat, dar e profitoare, cand am ma baga in seama cand nu am nu ma cunoaste, sincer nu as vrea sa raman fara ea pentru ca o sa fiu singura. Daca imi vorbeste cineva pe un ton mai tare imi vine sa plang, nici eu nu inteleg ce se intampla cu mine. Nu mai vreau sa merg nici la scoala ca ma simt naspa sa stau in banca si sa nu fiu bagata in seama, parinti nu ma inteleg si am impresia ca nu ma poate intelege nimeni, n-am curaj sa povestesc cuiva ce am povestit aici, mi-e sa nu ma ia drept nebuna happy
Sfaturi?

8 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

În primul rând, eu zic să scapi de prietena aia; nu te ajută cu nimic să stai cu ea. E o lingușitoare, stă cu tine doar când are ce câștigă de pe urma ta, iar asta nu este o prietenă.
În rest... ți-aș putea da câteva sfaturi pur teoretice, dar deoarece n-am trecut prin situația ta, nu pot să îți dau sfaturi eficiente. Am avut mai demult timiditatea de a vorbi cu o fată... Dacă vrei, putem vorbi în privat mai în detaliu.

| Alexiaaa16 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Sigur, las wapp-ul aici (vreau sa vad daca pot sterge dupa)

| Cehoslovacia a răspuns:

Psiholog

| Alexiaaa16 explică (pentru Cehoslovacia):

Am fost, nu m-a ajutat cu nimic

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si curaj. Incearca sa vorbesti cu cineva de treaba despre problemele tale ca sa le rezolvi cumva.

| Alexiaaa16 explică (pentru UnOmOarecare3000):

N-am cu cine, n-am incredere in nimeni.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru Alexiaaa16):

Imi pare rau pentru tine. Poate pe viitor iti vei face prieteni de treaba.

| marrryya a răspuns:

Sincera sa fiu sunt in aceeasi situatie (Anul acesta am inceput si eu liceul). Cel mai bine ar fi sa nu ii mai dai atata importanta acelei prietene. Nu spun sa te certi cu ea sau sa nu mai vorbiti deloc, ci doar sa nu o pui pe un piedestal. Daca nu iti doresti sa o ajuti cu ceva (spuneai ca profita) atunci nu face asta doar ca sa ramana prietena ta. Imi pare rau ca te afli in situatia asta naspa, stiu prin ce treci si te inteleg. Si nu esti nebuna daca ii povestesti cuiva asta, stai linistita, e in regula.
Daca vrei putem sa mai vorbim pe privat.