| barbaramaya a întrebat:

asi dori sa ma ajutati cu un sfat,,,, Cum pot sa aflu daca sotul eu a divortat de mine? eu sant in Romania si el in Anglia,, neam casatorit in Timisoara,, dar el s-a recasatorit in Anglia fara sa stiu de un divorti de al nostru.
Va rog dati un sfat de unde pot afla ca is divortata sau nu?

Răspuns Câştigător
| Brotacelul a răspuns:

Practic pentru divort sunt doua variante:
1. la tribunal - caz in care ambele parti sunt citate, daca nu te prezinti la tribunal, iti mai trimite si o a doua si o a treia citatie, apoi se pronunta divortul in lipsa.
2. la notar, dar asta doar cu acordul partilor.
Eventual te poti adresa tribunalului din Oradea, ca sa vezi exact daca cererea de divort trebuie depusa pe raza judetului in care s-a efectuat casatoria (probabil ca da, dar e bine sa verifici). Din moment ce v-ati casatorit aici, eu ma gandesc ca tot aici ar fi trebui sa depuna si cererea de divort. Iar apoi, daca e necesar, mergi pana la Timisoara.

| roxy585 a răspuns (pentru Brotacelul):

1.Nu poate divorta fara acordul tau!
2.Trebuia sa primesti o scrisoare!

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Parerea mea este ca nici tu nu stii clar. Poate numai banuiesti din gura lumii dar uiti ca s-ar putea sa fii sotia lui iar respectiva sa nu fie decit concubina.

| barbaramaya explică (pentru harciog):

Nu, eu stiu concret ca s-a recasatorit in Anglia tot cu o romanca,,, a da uitasem sa spun nu am primit nici o foaie de la judecatorie,,, si el este cetatan indian si neam casatoritin in Timisoara am stat impreuna dupa 3 anii el a plecat in U.K. SI AM AFLAT DUPA UN AN DE ZILE CA SA RECASATORIT ACOLO CU TOT O ROMANCA,,, cum se poate asta? fara sa fiu anuntata eu de divorti?

| cuvant a răspuns:

Poti afla daca te duci la primarie sau judecatorie. Daca nu poti suna la Timisoara si sa iti spuna. Daca nu ai primit nimic de la ei inseamna ca el s-a recasatorit ilegal si ar putea intra la puscarie.
Daca afli in ce oras locuiesti poti trimite un email si sa te interesezi si sa le explici ca nu ai divortat de el. E posibil ca el sa fii mintit ca este casatorit ca altfel trebuia ceva acte sa le completezi in engleza sau in romana.

| barbaramaya explică (pentru cuvant):

Multumesc pentru raspuns

| cuvant a răspuns (pentru barbaramaya):

Sper sa reusesti sa treci peste birocratie usor si sa nu cumva sa fii falsificat el actele.

| barbaramaya explică (pentru cuvant):

Mersi mult, dar daca aflu ca a falsificat actu ce pot face?

| onasis1961 a răspuns:

Nu putea să divorţeze fără acordul tău! Poate sa recăsătorit fără acte.Sau dacă nu ave-ţi copii prin notar, dar este tot ilegal fără acordul tău!

| mona a răspuns:

Eu stiam ca e nevoie de acordul amandurora pentru a divorta, banuiesc ca daca s a pronuntat divortul un act sa dovedeasca asta tot trebuie sa existe la tribunalul unde s-au depus actele de divort

| barbaramaya explică (pentru mona):

Mersi. dar trebuie oare sa merg in Timisoara sa vad acolo sau pot si in oradea?

| mona a răspuns (pentru barbaramaya):

Incearca prima data unde e mai aproape, poate ai noroc si nu mai trebuie sa mergi in alta parte dar eu tot la parerea asta am ramas ca fara acordul tau nu cred ca putea sa divorteze

| Smiley97bla a răspuns:

Poate a mințit în legătură cu o altă căsătorie..sau poate e bigam.
Ca să divorțezi trebuie să semneze ambii parteneri, asta doar dacă nu ți-a falsificat el semnătura.
Nu știu ce să zic. orice e posibil în ziua de azi.

| PetruM a răspuns:

Primăria la care ați oficiat cununia civilă vă poate răspunde la această întrebare. În caz de divorț, notarul, mediatorul, judecătorul sau ofiterul stării civile care oficiază căsătoria sunt obligați să notifice și primăria unde a fost efectuată căsătoria despre divorț. Dacă veți constata că nu sunteți divorțată și vreți să divorțați apeleați la: :http://academiademediere.ro/......nglia-u-k/

| PetruM a răspuns:

Primăria la care ați oficiat cununia civilă vă poate răspunde la această întrebare. În caz de divorț, notarul, mediatorul, judecătorul sau ofiterul stării civile care oficiază căsătoria sunt obligați să notifice și primăria unde a fost efectuată căsătoria despre divorț. Dacă veți constata că nu sunteți divorțată și vreți să divorțați apeleați la:http://academiademediere.ro/......nglia-u-k/

| barbaramaya explică:

Multumesc pentru raspuns,,,,,,, mam casatorit in Timisoara si dupa 1 an m-am mutat in oradea si tot in oradea stau si nu am primit nici o foaie de la judecatorie,,,,, CUM A PUTUT DIVORTA EL SI SA SE RECASATOREASCA FARA SA STIU EU? ce pot face eu?

| barbaramaya explică:

Si oare ar trebuie sa im scimb buletinu? dar nu pot fara sentinta de divorti,,, nu stiu ce sa fac