| Jack99 a întrebat:

Cand esti mai mare iti mai poti face prieteni adevarati?

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prieteni iti poti face la orice varsta. Mai cu atentie.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, prietenii adevarati ti-i faci doar cand esti mare, cand iti alegi singur prietenii dupa criteriile stabilite de tine si iti tii langa tine, pe cei care iti merita prietenia.
Cand esti copilas legii zilnic prietenii cu alti copii, dar nu-s adevarate si trainice, doar copilaresti.

| danay72 a răspuns:

Faptul de ati face prieteni adevărați, nu are limita de vârstă. Pe parcursul vieții vei intalni persoane care vor deveni prieteni pentru totdeauna. Vei vedea ca prietenul adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.

| Clorox a răspuns:

Ii gasesti greu, dar ii gasesti, asta conteaza!

| BlackRose03 a răspuns:

Pai la fiecare varsta exista tipuri diferite de prieteni.In colpilarie, prietenia e ceva neserios, o joaca mai mult si totusi ceva ce nu vei uita toata viata. Apoi adolescenta.Prietenii cu care vorbesti deja de sentimente si faci glume proaste, prieteni care sunt mai mult un mijloc pentru popularitate, dar nu te vor lasa la greu.E perioada in care incepi sa iti dezvolti adevaratele sentimente. Apoi majoratul, varsta la care incepi sa te gandesti la acele persoane cu care vorbeai candva si puteai sa te bazezi pe ei, persoane care cu timpul au plecat.De obicei, dupa terminarea liceului incepi sa iti faci adevaratii prieteni.Cei la care ai tinut si cu care te-ai sfatuit au fost mai mult o experienta, o incercare de a descoperi sentimentul de iubire si un obstacol la despartire.Cei pe care ii intalnesti dupa sunt cei ce vor face sacrificii pentru tine si iti vor fi alaturi chiar daca tu nu ii observi.Vor fi mult mai greu de gasit, dar nu imposibil.Pe parcursul vietii vei avea parte de prieteni adevarati, mai ales cand ajungi matur.De obicei prietenii adevarati se intalnesc cand esti matur, ai responsabilitati, puterea de a lua decizii, a fi constient de propriile fapte si cel mai important...in aceasta perioada iti vei fi dezvoltat sentimentele si atasamentul pentru cei din jur, chiar daca probabil ca o vei arata mai putin ca inainte.Atunci poti spune ca prietenia e adevarata.Deci,dupa mine,in copilarie ai multi prieteni care vor pleca cu timpul definitiv si te vor transforma intr-o fiinta sociabila, putini ramanand langa tine, si doar la maturitate vei avea parte de prieteni adevarati, dar putini.Cel mai probabil, prietenii adevarati sunt in numar mai mare cand cresti si ai o experienta de viata si sentimente adevarate.

| reihiuke a răspuns:

Doar cand esti mare iti poti face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenii adevarati sunt aceea care stau cu tine toata viata si in mod normal va stiti de la varste fragede sau pe o perioada indelungata de timp.
deci,raspunsul la intrebarea ta este un DA, la orice varsta iti poti face prieteni, doar ca, de unii te vei atasa mai tare si iti vor ajunge la suflet, iar altii mai putin

| Iunix a răspuns:

Prieteni adevărați îți poți face tot timpul, dar pentru asta, acel prieten trebuie să fie sincer, de încredere, să țină la tine etc., o să găsești foarte greu un prieten adevărat, mulți sunt doar amici, adică persoane pe care le cunoști cât de cât și cu care mai vorbești din când în când ca să nu stai sigur și să te uiți pe pereți.

| Fumiko a răspuns:

Da,cum sa nu.Dar ii gasesti mai greu in ziua de azi.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Nu este nimic general valabil. Asta e o idee preconceputa ca doar în copilărie îți poți face prieteni. Legătura dintre oamenii o face felul în care gandesti si te comporti. Oamenii se schimba așa ca vin și pleacă în/din viețile noastre. Încearcă sa nu iti ghidezi viața după stereotipii.

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Poti sa iti faci la orice varsta.
Dar eu nu cred in "prietenii adevarati".

| anapatrascu a răspuns:

Am o prietena de cand eram mica si m-a tradat.In concluzie ni iti poti face prieteni adevarati niciodata☺

| BlackRose03 a răspuns (pentru anapatrascu):

Daca te-a tradat prietena nu inseamna ca toate persoanele sunt la fel...stiu multe persoane care au parte de sprijin si sfaturi din partea prietenilor, oameni care se cunosc de mici pana la batranete si desi au avut parte de certuri s-au impacat de fiecare data.Imi pare rau ca zic, dar daca nu ai stiut sa iti alegi prietenii si sa ii faci sa te respecte si sa te iubeasca cu adevarat e vina ta, nu a lor.Prietena aia a ta poate nu ti-a fost niciodata prietena. Daca ar fi fost te-ar fi lasat de un milion de ori, dar s-ar fi intors mereu in genunchi la tine cu parere de rau. straight face

| anapatrascu a răspuns (pentru BlackRose03):

Acea prietena m-a lasat pentru. alta pritena.
Dar din fericire mi-am gasit adevarata prietena.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anapatrascu):

Atunci ai grija sa nu o pierzi...prietenia e mai presus de orice. happy

| Tig22 a răspuns:

Salut, totul tine de tine. De obicei, tinzi sa iti faci prieteni de varsta cu tine, asta insemnand ca prieteniile din copilarie raman, din punctul meu de vedere, cele mai loiale. Deoarece in acea perioada copiii cresc, se schimba si cauta sa consolideze legaturi cu cei din jurul lor. Atunci, singura invidie pe care o poti revarsa asupra prietenului tau poate fi datorata faptului ca are o acadea in plus, sau o rochita mai frumoasa. happy Dar da, iti poti face prieteni adevarati si cand esti mai mare, oameni adevarati sunt peste tot, conteaza doar sa stii sa i cauti. Nu uita, pune pret pe calitate, nu cantitate!

| Angelostietot a răspuns:

Normal ca da.

| Mustața32 a răspuns:

Normal, nu contează varsta, etnia, sau alte chestii, contează cum esti tu.