| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Ce a -ti face in locul meu daca a-ti fi?
Sintem casatoriti de 3 ani,marog de la inceput iubire,stima s-a.m,acum cand il rog ceva sa faca (ex:haide la magazin impreuna,haide la spital cu copilul,haide la plimbari de seara etc.)in ruptul capul nu vrea intotdeauna e obosit, nu are timp, copilului o sa ii treaca nu este nimic grav.
Dar cand vine vorba de copilul unui prieten sau treburile unui cunoscut ne lasa si se duce, si mereu are motive si scuze pentru a iesi curat.
Deja nu mai am putere sa vorbesc cu el,sa ii sps ca iata asta nu mi place sau bla bla,toate metodele am incercat si cu bine si cu rau.
Vreau un sfat ce as putea sa ii spun sau sa fac? Ca deja cam nimic nu il deranjeaza,nici replicile, datul in obraz nimic, este gol.
Cum sa procedez?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Discuta sincer și deschis cu el, dar intr-un moment când e bine dispus. Nu îl acuză de ceva, ci spune-i ce simți când el actioneaza intr-un anume fel. Încearcă și petreceți mai mult timp doar voi doi și faceți lucruri care inainte va plăcea să le faceți. Nu uita ca iubirea este îndelung răbdătoare și buna. Nu e ușor, dar merita sa te lupți pentru căsnicia ta. Evita sa va certați și răspunde cu blândețe. Un raspuns blând îndepărtează furia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prioritară nu mai ești tu și copilul. A fost o perioadă în care tu ai contat (până și-a îndeplinit visul de a avea o familie). Nu-ți mai acordă atenție. Probabil consideră că dacă aveți o familie el merită tot (crede că poate face ce vrea crezând că tu vei accepta și nu-l vei părăsi). Își acordă 'importantă' prin intermediu prietenilor. Este mult mai 'interesant' pentru el când este solicitat de un prieten/ cunoștință. Nu-ți irosi viața pe compromisuri. Este clar că nu mai prezinți interes pentru el. Este neglijent și se substrage de la lucrurile pe care trebuie să le facă într-o familie. Îi place ideea de familie, dar nu și ce înseamnă familie. Nu-și asumă responsabilitatea. Îi place statutul, dar nu și îndatoririle. Face ce simte, el simte să nu facă nimic în relație. Dacă nu-l mai iubești și te simți nefericită divorțați. Nu-și asumă rolul de tată (n-are grijă de copil). Copilul are nevoie să crească într-un mediu armonios și fericit (să vadă înțelegere în familie). Oamenii nu se schimbă, ei își arată adevărata față. Nu toți bărbați sunt la fel. Un om nu este în mai multe exemplare. Îți ești datoare ție să fii fericită. Alegerile pe care le iei te vor duce la finalul dorit. Nu-ți irosi timpul cu gândul că mai poți remedia ceva. Vorbește cu el, spune-i tot ce simți, dar nu fi cu cineva pentru că se comportă corespunzător cerințelor și nevoilor tale.

| Ralukafay a răspuns:

Te inseala sau poate are altceva, dar astea sunt semne sigure ca te inseala.

| Robi673547 a răspuns (pentru Ralukafay):

Te ai dus prea departe

| MorganaM a răspuns:

Ma tem ca multi barbati se transforma in asa ceva dupa casnicie si copil pentru ca au impresia ca sotiile le suporta orice dupa ce au un copil pentru ca daca e sa pleci, tu te ingrijesti mai mult de copil decat el. cred ca ar trebui sa porti o discutie serioasa cu el si daca vezi ca nu merge, te muti undeva cu tot cu copil o perioada. daca nu se schimba sau te mai si cearta, e clar ca nu e omul potrivit. mai bine sa fi despartita si poate iti gasesti alesul, decat sa traiesti in infern. vorbesc serios si te rog sa te gandesti bine la ce am zis, pentru ca nu merita sa fi nefericita cu el, mai bine fericita fara el. vor fi la inceput probleme si complicatii, dar cum nu ii pasa de nimic, vei ramane tu cu copilul. nu te poti muta la parintii tai, macar o perioada?

| MedionTcO a răspuns:

Iarta-ma ca nu sunt indeajuns de mare pentru a putea sa iti spun din experienta, dar eu unul as cere ajutorul unui psiholog. Si cel mai bine, cu tot cu sotul tau sa te duci. O seara frumoasa!

| JustMeForever3 a răspuns:

Daca as fi în locul tau as pune mâna pe o carte de gramatică

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Iata mii interesant ce greseli ai observat in gramatica de ti-a sarit sare in ochi cand ai citit mesajul meu?

| JustMeForever3 a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Nu am cum sa iti răspund la intrebare deoarece nu o inteleg.Cand o sa vorbesti într-o limba pamanteana sa ma anunti

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Pai cred ca nimeni nici nu are nevoie de sfatul tau ce esti de rau la suflet, daca taceai filozov ramineai stii asta?
Data viitoare daca nu -ti place vreo postare fii desteapt sau desteapta si treci cu vederea

| JustMeForever3 a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Tu chiar nu ai de gand sa pui mana pe o carte si sa înveți odată limba română? Ca daca citesti a doua oară nici tu nu mai înțelegi ce ai scris

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Si care ar fi de fapt problema ta?
Sa critici sau sa ajuti?
Cred ca are fi timpul sa incepi sa devii om, si data viitoare treci pe alaturi.

| JustMeForever3 a răspuns (pentru Anonim075162839401):

In primul rand, esti o proasta penală si sotul tau face bine ce face.In aceeasi ordine de idei ati se scrie împreună nu "a-ti", faci niste prescurtari pe care nici Dumnezo'nu le intelege, topica din frazele tale este gresita etc.Si astea sunt doar greselile din intrebare ca sa nu ma iau si de cele din răspunsurile pe care le-ai dat.Asa ca taci drecu'din gura si suge o ceapă

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Iti doresc sa ti de a Dumnezeu de 100 de ori ce mi doresti tu

| JustMeForever3 a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Pai mie nu are cum sa-mi dea ca eu nu sunt prost ca tine si stiu pe cine sa îmi aleg. Daca tu ai fost proasta si ai pus botul la vrajelile sotului tau, va chiar mai mult ai facut si un copil cu el este treaba ta.Acum suferă si raci sau desparte-te de el si gata

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Marş de pe pagina ca nu vreau sa discut cu o persoana proasta ca tine, la tine mintea e odihnita

| NanaTuna a răspuns:

Stii ce se intampla? nu ii mai pasa, sau cel putin asa reiese din cum relatezi tu. Adevarul este intodeauna la mijloc, adica, amandoi v-ati influentat unul pe altul. Modul in care te comporti tu il face pe el sa-ti dea un anumit raspuns, si invers! Daca el te refuza mereu, la un momentdat tu te saturi sa fii draguta si ii raspunzi intr-un mod nu tocmai placut.
In aceasta relatie intampinati mai multe probleme de comunicare. incearca sa iti dai seama ce faci gresit, ce face el gresit. discutati despre problemele pe care tu crezi ca le aveti, dar incearca sa o faci pe un ton prietenos, fara reprosuri. incearca sa-ti imaginezi ca nu e relatia voastra despre care vorbiti, ci e situatia vecinilor de langa. Obiectivitatea pare sa fie solutia in cazul acesta. Din modul in care ai scris, tu esti foarte implicata si nu vezi decat ce simti tu, te lasi acaparata de emotii. in situatia asta trebuie sa fii rationala si sa discuti intr-un mod detasat, chiar daca te doare. incearca sa fii ma stapana pe tine si sa-i arati ca esti foarte serioasa in ceea ce spui, fara sa te plangi, si ca relatia si copilul vostru depind de cum decurge discutia. Ca sa puteti avea o discutie eficienta, amandoi trebuie sa va raportati la aceasta ca si cum de ea depinde intreaga lume.

Imi doresc sa iti poti rezolva problema, dar cu atentie, trebuie sa-ti iei viata in propriile maini! Good Luck ^^

| AnneCavendish a răspuns:

Buna. Inainte sa ai o conversatie cu el, ar trebui sa ai o conversatie cu tine, sa vezi unde ai ajuns, unde voiai sa ajungi si unde vrei sa ajungi in continuare. Alege un moment al zilei/noptii in care nimeni nu te poate deranja, cred ca iti poti aloca cateva minute de lisnite, dupa ce ai gasit coltisorul linistit al casei, pune pe o foaie (serios vorbind, psihicul reactioneaza mult mai repede cand vede ce are in fata si de asemenea va fi un bun exercitiu de vizualizare pentru tine) ce iti doresti de la viata, ce esti dispua sa faci si de asemenea ce nu esti dispusa sa faci, ce iti doresti de la copilul tau, ce iti doresti si ce nu iti doresti de la partenerul tau, sa stii
care este momentul in care spui stop. Mai apoi urmeaza conversatia cu sotul tau( la fel, cand ei doar tu cu el, fara alte distrageri) unde tu ii explici situatia din punctul tau de vedere, ii spui ce iti doresti de la viitorul apropiat si cel indepartat, unde va vedeti impreuna. Nu astepta vreun raspuns in acel moment, nu il stresa, si nu aduce vorba despre aceasta discutie pentru 2-3 zile. Daca intre timp nu a spus nimic, poti sa il intrebi daca s-a gandit la ce i-ai spus tu. Iar atunci vei vedea ce isi doreste si el si vei stii cum sa procedezi in continuare. Mult succes! Si multe ganduri pozitive!

| NanaTuna a răspuns (pentru AnneCavendish):

Anne, good job! imi place raspunsul tau. sunt de acord cu ce ai propus. asta ar trebui sa faca prima si prima oara happy

| AnneCavendish a răspuns (pentru NanaTuna):

Mersi si raspunsul tau este foarte bun! happy Cam la fel va proceda si un psiholog in primele ore de terapie de cuplu, de asemenea raspunsul tau vine in completarea raspunsului meu. Daca le-ar pune in practica in acelasi timp ar putea iesi ceva bun. big grin

| CosminGRG a răspuns:

Inca nu am ajuns in ipostaza ta, fiind mai mic, dar as aduce un psiholog acasa(in cazul in care sotul nu vrea sa mearga), iar daca lucrurile tot nu se rezolva, cu rau o spun, dar ori ramai cu acel sot pentru copil, ori divortezi si incerci sa incepi o noua viata alaturi de cineva care te.ar iubi.
Eu as zice sa incerci sa rezolvi casnicia asta, sotul o fi morocanos mereu probabil din cauza locului de munca(este posibil).
Sper ca te.am ajutat. Funda?