| Daiana0258 a întrebat:

Ce sa aleg intre bataie la fundul gol( cu palma, papucul, cureaua...) si 2 luni fara sa ies, fara tel, fara TV? Tata m-a prins ca am iesit in oras fara ca el sa stie si a sosit acasa inainte de ora la care ma asteptam! Ce ati alege in locul meu?

19 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Trebuie sa-ti ceri iertare si sa-i promiti ca nu mai iesi in oras, fara sa-ti ceri voie. Nu stiu cati ani ai dar pentru linistea casei, copii trebuie sa asculte de parinti si sa fie responsabili ca, atunci cand nu-i asculta, suporta consecintele. Eu, n-as opta pentru bataie, pentru ca aceasta nu este "rupta din rai", cum se spune.
As prefera o pedeapsa in limita greselii facute. Mi se pare ca, a prelungi o pedeapsa pe asa o perioada mare de timp, pentru simplu fapt ca ai iesit in oras fara permisiune, este o sanctiune prea mare.
Discuta cu tatal tau si sunt convinsa ca te va intelege, a fi batuta la fundul gol, nu este o solutie, mai ales ca tu esti fata, iar tatal tau nu ar trebui sa te puna intr-o asemenea postura.
Un gand bun si ai curajul si abordeaza cu diplomatie si respect problema si cere-i si mamei tale concursul pentru a te proteja.

| mona a răspuns:

As alege orice in afara de bataie

| butterflyy a răspuns:

Parerea mea este ca si daca alegi bataia oricum vei fi pedepsit. Asa spun parintii te lasa sa alegi si in final le ai pe amandoua.

| anonimg a răspuns:

Eu in locul tau m-as ruga lui Dumnezeu. El ne iubeste -chiar daca parintii nostri trupesti nu ne iubesc.

| milan9 a răspuns:

Stii, este o vorba, ca unde da mama si tata creste... happy
Luand insa lucrurile in serios, e bine sa asculti sfaturile intelepte ale parintior tai
Sigur nu-ti doresti sa invati ce cont propriu ceea ce ai putea invata din greselile altora...

De la neascultarea parintilor (asa batuti in cap cum sunt sau ni se pare uneori a fi) vin cele mai crunte experiente de viata! Cu efecte ireversibile!
Lasa-ţi orgoliul la o parte. Ar fi cam printre singurele persoane fata de care nu se merita sa-ti manifesti orgoliul!

Si tu vei ajunge intr-o zi o mama care poate nu va fi foarte inspirata in comunicarea cu fiica sa.

| milan9 a răspuns:

Pretuieste experienta lor de viata la maxim (invatand inclusiv din greseli) sau altfel, viata te va forta sa regreti ca nu ai facut-o!

Nu intotdeauna sfaturile parintilor sunt stralucite, dar cele care indeamna la precautie, la siguranţa, la o viaţă morala sunt intotdeuna 100% valabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai? fiindca bataia la fundul gol, e alta chestie, care da de gandit, la unii anume, de dorit.deci?

Răspuns utilizator avertizat
| Kamiichu a răspuns:

Tu esti fata Marei?batting eyelashes (a postat o mama o intrebare legata de ce pedeapsa sa-i dea fiicei ei ) Pai ar trebui sa-ti ceri scuze si daca nu merge, alege "bataia", nu sunt de acord cu bataia in familie, dar in cazul asta merg cateva palme, sa zic asa, decat 2 luni fara sa iesi, tv, telefon...pff

| Lolităăăă a răspuns:

O.O 2 luni fara sa iesi. Poti sta in casa pe telefon, calcu.

| Deliric95115 a răspuns:

Sunt sigur 100% ca tatal tau te-a pus sa alegi intre aceste doua lucruri, find sigur ca tu alegi bataia ca sa vada si el ceva, nu vad altceva.

| CodrinV a răspuns:

Doua luni fara telefon di tv e de neimaginat.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Eu știi ce aleg bataie la fund cu palma prin pantaloni de piele timp de jumate de ora îmi ajunge.

| Datcu_Mihaela_1973 a răspuns:

Bataie la fundul gol cu cureaua

| Capata_Viorica_1977 a răspuns (pentru Datcu_Mihaela_1973):

Corect

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru Datcu_Mihaela_1973):

Și eu vreau tot sa ma bata la fund dar cu palma prin pantaloni de piele sau cu lingura de lemn și cred ca ar merge sa ma bata și cu cureaua la fund prin pantaloni de piele Dar asta ar merge câte jumate de ora timp de o săptămână în fiecare zi. Daca vrea sa ma bata la fund mai mult de jumate de ora prin pantaloni de piele e ok.Sau mai poate sa ma bata cu coada de la matura prin pantaloni de piele pana ii zic eu sa se oprească. Dupa o sa îmi placa sa primesc bataie la fund prin pantaloni de piele și o sa o implor chiar eu sa îmi tragă bataie la fund.

| Barjoveanu_Alexandru_1989 a răspuns:

Eu aleg Bataie La Fundul Gol.