| anonim_4396 a întrebat:

cer ajutorul vostru
spuneti-mi si mie va rog tot ce stiti despre o logodna
se poate face si pe ascuns nu?
adica doar cu 2 martori sau nasi
nu este necesara schimbarea numelui nu? e doar declararea dragostei in fata lui dumnezeu nu?
multumesc mult, ofer fundita

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Logodna nu are relevanta juridica, in afara faptului ca ea constituie o promisiune de casatorie si daca tu esti minora si logodnicul major si s-a facut doar pentru a te convinge sa intretii relatii sexuale, atunci ar putea fi acuzat de infractiunea de seductie, prevazuta si pedepsita de art. 199 Cod penal cu inchisoare de la 1 la 5 ani.
Logodna are doar relevanta religioasa, respectiv o promisiune luata in fata Domnului si se poate face in orice conditii. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Pentru logodna iti trebuie certificat de la casatoria civila. Ambele se pot face doar cu prezenta a martorilor la civila respectiv nasilor la logodna. Dar, de ce vreti sa faceti asta, de cine va ascundeti, care este povestea voastra?
Domnul fie cu voi.

| enchanted a răspuns:

Logodna sau cununia civila? sunt doua lucruri diferite

| Buttercup30 a răspuns:

Se poate face pe ascuns, si nu e nevoie sa-ti schimbi numele.
uite
http://www.kudika.ro/......godna.html

| anelisia a răspuns:

O logodna este facuta de preot.Este un fel de consimtire a dragostei voastre si poate un legamint de fidelitate.Nu este nimic legal decat in fata lui Dumnezeu.