| nuta a întrebat:

Hey
cer ajutorul vostru
spuneti-mi si mie va rog tot ce stiti despre o logodna
se poate face si pe ascuns nu?
adica doar cu 2 martori sau nasi
nu este necesara schimbarea numelui nu? e doar declararea dragostei in fata lui dumnezeu nu?
multumesc mult, ofer fundita

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Logodna nu are nici o valoare in fata legii. Ea conteaza doar pentru cei doi implicati, care isi promit unul altuia ca se vor casatori candva, mai devreme sau mai tarziu. Acest lucru se poate intampla sau nu, fara nici o repercusiune legala. Poti sa te logodesti unde vrei cu, sau fara martori! Numele in nici un caz nu se schimba. Daca tu te referi la casatoria civila, cea de la primarie, este altceva.Aceasta este casatorie adevarata, chiar daca dupa aceea nu se mai merge si la biserica.Numele se poate pastra cel pe care l-ai avut de fata, de comun acord cu viitorul sot, sau se poate adauga la cel de fata si cel al sotului sau se schimba complet cu cel al sotului.Toate astea depind de voi, cum hotarati! Casatoria legala se poate face si fara nasi.Se aduc martori din personalul primariei!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Adevarata logodna (nu cea simbolica! in categoria asta intra si cea facuta pe ascuns! )presupune mersul la biserica, nasi, slujba religioasa, schimb
de verighete. Iata ce trebuie sa stii:

* Din punct de vedere religios, logodna este o slujba premergatoare cununiei religioase. De obicei se face o data cu cununia, dar poate fi facuta si separat.
* Trebuie sa aveti doi martori, considerati si nasi. E bine daca sunt viitorii nasi de cununie, dar, daca nu se poate, pot fi prieteni de-ai vostri apropiati.
* Verighetele sunt foarte importante la logodna. Acestea pot fi de argint sau pot fi chiar verighetele de cununie. Preotul vi le va pune pe mana dreapta, acesta fiind semnul distinctiv al persoanelor logodite.
* Tu trebuie sa ai un buchet de flori
, iar nasii cate o lumanare, nu neaparat asa mare ca acelea pentru cununie.
* Intre momentul logodnei si cel al casatoriei poate trece destul timp, insa, chiar daca nu exista nici un termen limita, preotii sfatuiesc sa nu fie prea lunga aceasta perioada.
Logodna nu presupune schimbarea numelui!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Logodnă sau cununie civilă?
Tu ce vrei?
Logodna se face între voi doi, dacă vrei ceva mai oficial dai o mică petrecere cu prietenii. Nu este nevoie de documentaţie, schimbarea numelui, etc.
Pa, pa.

| EUSIATIT a răspuns:

Este doar o formalitate o poti face pe ascuns daca consideri tu. si nici nu te afecteaza daca renunti la relatie [in timp] nu te forteaza nimeni si nimic sa mergi mai departe daca te razgindesti [ ma refer la casatorie civila]

| IsabelaBianca a răspuns:

Cred ca trebuie sa te gandesti foarte bine inainte. Slujba care se face pentru logodna este de fapt jumatate de cununie. Cealalta jumatate se face in momentul cununiei propriu-zise, atunci cand verighetele se schimba de pe mana dreapta pe cea stanga. Intr-adevar, nu este necesara schimbarea numelui sau alte formalitati dar trebuie sa te gandesti bine ce vrei deoarece logodna este o promisiune, in primul rand, in fata Domnului. Acum intervine partea nasoala: daca la un moment dat te desparti de iubitul tau (rupi logodna) in momentul in care vei decide sa te casatoresti in Biserica tu ai obligatia sa spui ca ai fost logodita pentru ca preotul sa faca doar jumatate de cununie (destinata sotului). Nemarturisirea logodnei este un pacat destul de grav. Acum...eu cred ca e bine sa faci asta doar daca esti sigur 1000 % ca el este cel cu care te vei casatorii. Daca nu, mai bine va luati de mana, va duceti in Biserica si va faceti o declaratie frumoasa unul altuia, fara slujba speciala. Cu drag.