| HappySadness a întrebat:

Cum pot sa-mi aflu originea si semnificatia numelui de familie? Am gasit un site dar e naspa... Si la primarie nu ma duc doar pentru atat ca oricum nimeni nu ma baga in seama. Funda!winking

14 răspunsuri:
| Bulina_4880 a răspuns:

Iti las link-ul unui site, sper sa te ajute: http://semnificatia-numelui.visele.ro/. :-)

| HappySadness explică:

Http://www.namepedia.org/ro/lastname/
E chiar naspa... am scris Finis si zicea ca provine de la "f" cu sufixul "-inis" :)) si nu explica la toate

| thechristine a răspuns:

Uite si aici cateva posibile raspunsuri pentru originea numelui de familie. In articol e si o aplicatie unde poti intra sa vezi in ce zona a tarii e mai raspandit numele de familie respectiv https://www.libertatea.ro/......dit-814873

| Darkmind a răspuns:

Nu stiu sigur da cauta undeva la primarie despre arhiva, sau intreabai pe parinti sau bunici sau chiar strabunici daca mai traiesc ca eu unu de la strabunica am aflat multe despre familie.Bafta

| Simona_8640 a răspuns:

Da-mi si mie acel site te rog frumos, si eu sunt interesata de asa ceva...happy

| Diaconu_Gheorghe_1989 a răspuns:

Oinac

| Stefan_Oglan_1954 a răspuns:

Originea si semnificatia numelui OGLAN

| Orasanu_Aurel_1961 a răspuns:

Orasanu

| Okolisan_Jonel_1957 a răspuns:

Ocolisan

| Tudosie_Gabriela_1965 a răspuns:

Tudosie

| Constantinescu_Alexandru_1988 a răspuns:

Bungarzeanu

Alte răspunsuri
| Cebotarean_Tatiana_1966 a răspuns:

Cebotarean