| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa aflu originea sau insemnatatea numelui de familie "Chișe", site-uri care pot oferi asta am cautat dar n-am gasit, de asemenea a numelui "Adina". Ms, dau funda nu intrebati de ce caut asta.

Răspuns Câştigător
| CatalinB11 a răspuns:

Orginea:
ebraică
Potrivit pentru:
Fata
Numele Adina este menţionat în Vechiul Testament ca nume al căpeteniei neamului Rubeniţilor, fiind unul dintre oştenii importanţi care l-au ajutat pe regele David.

Semnificaţia sa provine din ebraică, reprezentând podoabă, plăcere, om plăcut, gingaş, aducându-ne aminte că cea mai importantă podoabă din lume este omul.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil Chișe, ca multe alte nume ardelenești, este preluarea fonetica a unui nume maghiar, respectiv Kisse (=puțin).
Adina este un nume cu origini ebraice, initial masculin, astăzi exclusiv feminin.

| Xinnicut a răspuns (pentru regis):

Poti sa-mi dai mai multe detalii daca te rog sau sursa de unde sti

| Xinnicut a răspuns (pentru regis):

Si mersi pentru cat mi-ai zis

| regis a răspuns (pentru Xinnicut):

Pentru Adina sursa e Google.
Pentru Chișe nu am o sursa, doar ca sunt multe nume de familie si nume de localitati care isi au radacina in maghiarul kis si derivatele lui.

| Catrice a răspuns:

Pai nu merge așa mă, trebuie' sa zici de ce că în funcție de asta variază si cautareahee hee

| Xinnicut a răspuns (pentru Catrice):

Pentru ce crezi pentru o persoana

| Catrice a răspuns (pentru Xinnicut):

Pai poate îți trebuie la descântec, deochi, vraji de iubire;))
Mai și zici că nu găsești...
https://www.google.com/......ps?/search

| Xinnicut a răspuns (pentru Catrice):

La adina am gasit ma refeream la chise mai mult mersi oricum

| Mihaita32 a răspuns:

Adina e din limba franceza adynamie (cred)
Posibil si din greaca: conform greacă a/dynamis – putere.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/adina.php