| Frrramboise a întrebat:

Buna happy. Cum pot sa scap de timiditate? Ma simt ciudat cand sunt in preajma unor persoane pe care nu le cunosc, pur si simplu ma blochez..nu stiu ce sa le zic, ma simt "incoltita"daca sunt intr-un grup mai mare de persoane pe care nu le cunosc. Ce as putea face? Dau funda :*.

36 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încolțită? Cine te constrânge?
Crede în tine și poartă discuții care te fac să te simți bine și să capeți și experiență, nu da înapoi, învinge-ți teama!
Succes pe mai departe.
Pa, pa.

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Cateodata sunt si eu asa dar nu ma duc undeva unde nu prea cunosc oameni ca m-as simti ciudat.Nu cred ca exista leac pentru timiditate, la fel cum nu exista nici pentru gelozie sau lene happy

| Flaviius87 a răspuns:

Incearca pe cat se poate, incepand cu grupuri restranse, sa vorbesti, sa iti expui parerile; apoi usor usor te extinzi si incepi sa iti invingi timiditatea!

Mult succes!

| Dismally a răspuns:

Primul pas l-ai facut deja odata ce ai scris aici happy Incearca sa cunosti persoane noi, sa vorbesti cu cat mai multa lume; poti incepe pe messenger, este mai usor sa te exprimi in scris daca esti timida. Pe urma poti vorbi la telefon si in final fata in fata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune in interiorul tau asa...
,,Sunt curajoasa,pot vorbi cu persoana X,sunt ffoarte curajoasa,sunt curajoasa,,
Nu te mai speria! Nu mai fi timida,caci nu vei pati nimic,daca esti timida in ziua de azi e foarte bine, dar sa nu incalci limita! Prinde curaj si vorbeste, saluta oamenii si imprietenestete cu toata lumea(nu chiar cu toata) si nu fi stinghera, e foarte rau daca nu o sa ai un prieten, prietena! Azi fii curajoasa si maine vei fi si mai curajoasa! Noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei,apropo... cum a spus si TheLaw pregateste-ti cuvintele din inainte si fii glumeata, multa lume e timida si cand aud o gluma nu mai sunt asa de timizi! Razi, glumeste nu mai fi timida! Curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 beri va rezolva problema laughing

| 21ndstillachild a răspuns:

Si eu sunt usor rusinos cand mi e foame rau, dupa ce mananc nu mai am nkk

| Mooonsure a răspuns (pentru 21ndstillachild):

laughing))))) Bravo ma.

| 21ndstillachild a răspuns (pentru Mooonsure):

Sa stii ca e adevarat

| Mooonsure a răspuns (pentru 21ndstillachild):

Ciudat! Scuze atunci!

| 21ndstillachild a răspuns (pentru Mooonsure):

Nu e ciudat deloc, cand mi e foame, automat n am energie si sunt mai cu capu in nori, cand nu mi e foame am energie, e logic

| Ozdogan a răspuns:

Ok.Pentru inceput, timiditatea e un lucru normal.Si eu sunt timida in preajma necunoscutilor mai ales daca sunt "golanasi"...Trebuie sa fii tu! Fii glumeata,de asemenea razi si tu la glumele celorlalti, prezinta-te, fii sociabila cu ceilalti din "gasca".Dar nu fii prea buna la suflet, pentru ca vei fii luata de proasta si sigur nu vrei asta. Daca cineva intrece masura, fii indrazneata.Nu-ti fie teama, nu ai de ce.Bafta! Fundita?puppy dog eyes

| Mooonsure a răspuns:

Stii ce? Sa te doara in c*r de ce zic altii,fi tu si gata! Ai incredere, totul e OK, nu te omoara nimeni. asa eram si eu, fi dezinvolta, traieste-ti viata!

| TheLaw a răspuns (pentru Mooonsure):

Traim viata, o traim... Da nici chiar asa.
De exemplu, persoanele de genul tau cred ca nu-mi prea plac.
Daca esti si tu asa...

cool

| Mooonsure a răspuns (pentru TheLaw):

Asa sunt,imi traiesc viata,sunt tanara! Acum cand pot, cand inca sunt copil. Chiar nu ma intereseaza ce zic altii, pe buneee! Adica nu ma afecteaza o vorba aruncata in vant la nervi! Stii care e motto-ul meu:Carpe diem! caci imi placi sa traiesc si sa savurez orice clipa, pe care nimeni nu mi-o poate da inapoi, niciodata!

| Mooonsure a răspuns (pentru TheLaw):

Si nu vad de ce mi-ar pasa parerea ta, nu pe tine vreau sa te ajut! Anyway, nu trebuie sa ma placa toata lumea. just sayin´. :*

| TheLaw a răspuns (pentru Mooonsure):

blushing Esti pe TPU. Savurezi viata din plin. wave

| Mooonsure a răspuns (pentru TheLaw):

Mai am si eu problemele mele dude. Vreau sa si ajut in acelasi timp! LOOOl, nu-s din piatra!

| TheLaw a răspuns (pentru Mooonsure):

Da, si eu te iubesc.batting eyelashes

| Mooonsure a răspuns (pentru TheLaw):

Mai iesi si tu pe afara. just sayin´ straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mooonsure):

Asa da!

| Mooonsure a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc!

| Frrramboise explică (pentru TheLaw):

Stii..nici mie nu imi plac happy. Deci chiar nu ma deranjeaza, ma bucur ca ai fost sincer/a. Am pus intrebarea ca sa ma ajutati sa ma schimb, nu ca sa ma laud, bine? big grin
Persoanele de genul meu? Sper ca e referi STRICT la timiditate ca in rest nu ai ce sa imi reprosezi, nu am judeca :*

| TheLaw a răspuns (pentru Frrramboise):

In orice caz, sper sa-ti pierzi timiditatea cat mai repede.
love struck

| Frrramboise explică (pentru TheLaw):

Multumesc mult, o sa tin cont de sfatul tau :X Ms si de sprijin, inseamna mult

| TheLaw a răspuns:

Ai incredere in tine si daca te simti chiar foarte timida, atunci pregateste-ti cuvintele inainte de a vorbi cu acele persoane, nu ai nimic de pierdut.
Renunta la timiditate. Curaj!

smug

| EugeNNio a răspuns:

Sal,ar putea fi simptomele unei anxietati care se declanseaza in situatii sociale.Se rezolva prin psihoteratie.happy

| Isabella15951 a răspuns:

Incearca sa te porti natural. poate la incep nu esti foarte vorbareata, dar cu cat cunosti o persoana mai bine cu atat te "deschizi".
Si eu faceam asa, apoi am descoperit ca este ok chiar sa fiu si putin ironica/aroganta cu cine merita si am capatat mai multa incredere in mine.

| DenDenisa a răspuns:

Eu.fac cam asa..de obicei cineva vorbeste, nu? un subiect o sa-ti placa si tie trebuie doar sa crezi ca esti printre prieteni sa te deschizi

| LaryDani a răspuns:

Cati ani ai? ca sa stiu cum sa ma adresez

| Frrramboise explică (pentru LaryDani):

Am 15 big grin

Răspuns utilizator avertizat
| SpecialKH a răspuns:

Cum am mai zis, Trage ceva pe nas, bea 5 bidoane de bere si sa vezi ce curaj iti faci.

| Chocolatee a răspuns:

Si eu patesc cam la feel, DizZii! Dar incerc sa-mi inving timiditateaa; incerc sa intru si eu in discitie. Poate cateodata mai scot cate o perla, dar imediat schimb subiectul laughing. Ai incredere in tine, totul va fi OKwinking.

| Andrette a răspuns:

Daca in acel grup exista si prieteni de ai tai ii poti ruga sa te prezinte..si apoi sa deschizi un subiect..si o sa vezi ca nu o sa te mai simti asa de timidawinking