| 1lady2smiles a întrebat:

Bunabig grin
Bunicul meu a murit acum 7 ani, la 57 de anisad din cauza stresului, oboselii(a facut accident vascular).
Tati e seful politiei si e la fel ca tatal lui(bunicul meu). E stresat, obosit, se enerveaza usor si des, nu are chef sa se joace cu mine etc. Nu fumeaza si nu bea! Are 43 de ani.
E crescut sau scazut riscul de a muri ca bunicul, la 60 de ani?
Nu a avut probleme cu inima, dar a fost dus de cateva ori la spital din cauza stresului.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Accidentele vasculare nu sunt ereditare, nici nu prea pot fi prevenite. poate printr un stil sanatos de viata (sport, nu fumat, nu alcool, nu cafea)

stai linistit(a) nu e obligatoriu sa pateasca la fel

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pai sa aiba grija de sanatatea lui si daca bunicul tau a murit din cauza la un accident vascular nu inseamna ca tatal tau va pati la fel

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

As zice ca in functie de el trece mai bine sau mai rau peste stres. Dar daca ai zis ca si el a avut pribleme, mai bine ar incepe un tratament sau macar sa se mai relaxeze putin...

| RainboyDash a răspuns:

Accidentele vasculare nu se transmit de la tata la fiu. Totusi ar fi bine ca tatal tau sa ia o pauza si sa mearga intr-o vacanta sau sa se relaxzeze acasa.