| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca parintii sunt atat de nepasatori( cel putin in cazul meu)?
Adica lor le pasa doar cand au nevoie de mine. Nu fac nimic fara ajutorul meu, nici macar nu muta un vas.
Cand mai fac curat in casa cu mama, ea incepe sa tipe la mine ca e dezordine si ca vasele sunt nespalate, desi singurul care nu isi spala vasele e tata. Lui nu ii spune nimic doar de mine se ia.
Nu observa aproape niciodata cand imi apar vanatai sau cand imi apar cicatrici.
De exemplu am un tic, acela de a ma zgaria singura cu unghiile, de obicei pe picioare pana incep sa imi apara cicatrici, asta e unul dintre ticuri. Am facut asta si ieri si azi cand am fost pana afara sa ii intreb ceva am vazut ca a inceput sa imi curga sange, ei nu au vazut.
Nu pot sa spun ca nu ma lasa sa ies afara sau sa merg la concerte. Cel putin cand vine cantareata mea preferata prin apropiere mergem la concert.
Doar parintii mei sunt asa?
P.S. Abia trec in clasa a 11-a deci nu pot pleca de la ei.

Răspuns Câştigător
| PIPER23 a răspuns:

Buna. Trebuie sa stii ca rareori parintii sunt asa, cel putin din cate cazuri cunosc eu. In general parintii de adolescente sunt foarte stricti. Atat de impunatori si de stricti inca copilul se simte inchis intr'o colivie. Vreau sa spun ca sunt cazuri in care fetele nu au voie sa intarzie acasa dupa scoala, nu au voie sa iasa in oras, nu au voie pe internet si lista poate continua. Probalema nu este ca exista strictete, ci ca exista prea multa strictete, iar asta va duce la esec. De ce? Pai pentru ca la un moment dat fatele in caz vor scapa din colivie, iar o pasare care nu'i invatata singura in "natura", e pierduta. Pe scurt se alege praful. Bine este sa existe o balanţă, si anume, educatie si stricteţe protectoare, cu masura. Copilul trebuie sa aiba si libertate ca sa invete societatea din ziua de azi.

Tu insa, esti cazul acela rar, in care parintii sunt nepasatori, fapt ce duce la maturizarea ta brusca. Tu trebuie sa constientizezi totul, si sa ai grija de tine, caci asta e cel mai important. Ca si sfat referitor la relatia voastra; incearca! Incearca sa te apropi de ei, si lasa timpul sa decida ce si cum. Pana atunci fii tare, cu fruntea sus!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, automutilarea nu este un tic, este o boala mentala grava!
Mergi la medic acum, cand inca esti la stadiul de inceput si se poate trata, ca mai tarziu, s-ar putea sa fie prea tarziu!

| Bondarel99 a răspuns:

Unele persoane sunt mai reci, nu știu sa își exprime afecțiunea, dar asta nu înseamnă ca nu le pasa de tine și ca nu te iubesc, ci doar ca nu arată lucrul asta. Mai sunt unii părinți care cred ca dacă ai făcut un copil, copilul ala e dator sa le fie sluga sau sa fie recunoscători pentru ca i-au dat viața.
Părinții mei nu sunt așa, dar și ei își fac foarte multe griji pentru mine, e normal, oricine își face doar ca îmi oferă și libertate. Dacă ții copilul închis in casa și îl menajezi nu se va putea descurca in viața pe cont propriu, poate de asta te și pun la treaba.

| CleanHeart a răspuns:

Poate nu ai cei mai buni parinti din lume happy
Dar sunt ai tai si trebuie sa ii iubesti happy
In curand o sa implinesti 18 ani iti iei un job si faci ce doresti cu viata ta
o zi frumoasa! happy