| gabriielaaa a întrebat:

Bună.
De ce la bărbați e atât de usor sa spună "faci avort" ca soluție atunci când ea rămâne gravidă?
Nu zic ca nu sunt bărbați care zic nu la avort dar metionez ca sunt mulți care dau vina pe fată ca n-a vrut sa facă avort.
A si pentru cei ce o sa se supere, avortul e o procedură dureroasă fizic si mental, si e decizia femeiei/fetei sa îl facă.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Cum e cum nu e, nu trebuie sa se ajunga aici.
Acum fiecare e responsabil de fapte si decizii.
Daca ar fi dupa mine, as recomanda eductia sexuala in scoli.
Asta ar diminua cazurile de avort...

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Barbati sunt o specie rara de prosti care se dau inteligenti majoritatea, de asta spun niste tampeni mai mari mult ca laudatatul penis de a lor din vise

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu ii afectează în mod direct, nici fizic nici psihic

| Freya1 a răspuns:

Daca un barbat spune asa simplu si nonsalat avorteaza, e clar ca nu ii pasa.
Daca este o relatie de scurta durata, daca el este tanar si mai vrea sa "copilarieasca", daca nu are o situatie financiara ok, sau pur si simplu nu o vrea pe fata respectiva poate sa spuna simplu "fa avort".
Doar ca ce nu stiu multi barbati e ultima parte spusa de tine plus impactul emotional pe care poti sa il ai in urma unui avort.Iar daca vreodata un barbat nu este pregatit sa fie tata, sau situatia financiara nu le permite asta cred ca e normal si corect sa o intrebe pe ea ce are de gand sa faca, apoi sa se sfatuiasca impreuna ca nu la facut singura si trebuie sa isi asume si el.

| OldSoul a răspuns:

In general asta se intampla cand relatiile sunt pe interes, sau barbatii nu sunt suficienti de maturi sa-si asume aceste lucruri.
Prin urmare e normal sa-si doreasca sa scape de eventualele responsabilitati.

| minrest a răspuns:

Pentru ca nu il face el. Cred ca daca zice usor asa ceva, e clar ca nu s-a atasat sentimental de loc de fata. In mod normal, fata nu poate sa ramana gravida fara intentie. Daca ia anticonceptionale si foloseste prezervativ, cum mai ramane gravida? Dar sunt cretini care conving cate o gasca sa faca sex fara protectie, ca sa simta el mai bine, sau dau de inteles ca in caz de sarcina, si-ar asuma raspunderea. Cum barbatii nu vor deveni mai corecti si mai putin curvari, ar trebui ca fetele sa nu mai fie asa credule.

| Lioana a răspuns:

Un barbat care spune asta e egoist si nu iubeste femeia pe care a lasat-o gravida. Nu-i pasa de ea. Vrea doar ca el sa scape de problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca le este greu sa-si puna un prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce femeilor le e asa de usor sa isi gaseasca cate-un bou si se mai incurca si la copii cand nu e rostul, chiar si de pe la 15 - 20 de ani si in felul asta si-au fu7u7 in gura si viata lor, si a copiilor? Zici ca avortul e dureros fizic si mental? Dar o viata traita-n saracie si mizerie nu e dureroasa fizic si mental? O viata din care mai mult ca sigur nu mai ai posibilitatea poate sa iesi om? De ce sa te joci asa usor cu viitorul unor copii care si-au blestemat in felul asta poate viata din fasa din cauza ca pe mamica si taticu' i-a durut in sfecla cand i-au conceput? Aaa, zici ca a fost DECIZIE? MAI RAU ATUNCI! Asta denota prostie, ignoranta, indiferenta, narcisism. De ce sa alegi si voit sa strici viata unor viitori oameni? De ce gandesc femeile doar in prezent? De ce gandesc numai cu p1zd@, astea care faceti copii aiurea-n tramvai? Faci copii in **** MEA cand stii ca ai o garantie pentru ei, pentru viitorul lor! Pune asta in balanta, viitorul de c@c@t al coppilor tai cu cea procedura dureroasa... fizic si mental. Zici ca sunt barbatii nu stiu cum si ca-i doare-n **** de tine, de voi ca gen, ca prefera avortul in detrimentul unor copii consemnati la o viata chinuita? Sa-mi bag ***a-n ea de ironie!

| gabriielaaa explică (pentru anonim_4396):

Atunci daca ele îs incostiete ca nu se poate măcar ei sa facă in asa fel sa nu rămână gravide. Toți spuneți ca asta e datoria fetei/femei sa nu rămână dar va grăbiți repede sa spuneți fă avort. Ar trebui sa fiti si voi implicați si sa nu rămână gravidă. Fără bărbat femeia nu rămână singură gravidă.
Trebuie implicați amadoi mai ales când ea nu prea are prea multe în cap.
Suntem in secolu 21 ar trebui sa nu se mai sa fie cat mai rare avorturilor.

| Alfred0703 a răspuns:

Ce-i asa de mare lucru, ai facut avort si gata.

| gabriielaaa explică:

Hei eu una nu mă refeream la mine ok.
Cu numi pleca ce vad recunosc ca si dreptate ca un "bou" nu are cum sa-o pese încă de la generală am văzut persoane ce sau laser copii in spital avorturi si cine stie mai cate toți se ascund dar e o problema si nu stiu dar trebuie facut ceva avortu nu i o solutie nici orfelinat plin cu copii si nici mame minore care abar mai sa crească copii. Si de esti asa inteligent spune tu ce se poate face sa mai diminuom cazuri din astea cum sa trezim fetele aformite întru-n bean ce se termină rău petru ele sau mai rău petru cei mici.

| gabriielaaa explică:

Nu am zis ca esti prost si ai dreptate noi suntem proaste ca dăm sansa unui bou sa profite. Dar sa stii ca uneori e greu sa-ți dai seama ca e un bou si când îți dai seama e târzii deja.

| relativsausigur a răspuns:

Pentru ca nu sunt educati corespunzator si nici nu au experiente de viata necesare prin care sa invete sa le pese si de alti oameni, sa se puna in locul lor.

| wolfves a răspuns:

Pentru ca lor nu le pasa, logic. Nu e corpul lor, viata lor, de ce le-ar pasa, mai ales din moment ce nu sunt asa apropiati de fata aia si nu o iubesc, ca daca era asa atunci nu ii spuneau sa faca avort. Tuturor le pasa doar de propria persoana...

| HugeHulk a răspuns:

Pentru ca nu vor copilul? De ce va e voua femeilor mai usor sa ramaneti uneori gravide fara acordul nostru? O sarcina e ceva ce trebuie sa caute amandoi, nu doar ea.

Da, sunt de acord ca avortul e o procedura dureroasa, dar uneori necesara.

| gabriielaaa explică (pentru HugeHulk):

Eu nu ma refer la cele ce is mature si stiu cum sa se feresca. La cele până in 20 care nu stiu prea multe cum se fii o fata de 15 ani care culmea situatia la noi in țara e foarte întâlnită. Sa întrebat cineva cate fete de 14-15 ani au făcut avort nu dar multe cazuri se află când e de nastere. Si o care cine?

| HugeHulk a răspuns (pentru gabriielaaa):

Pai stai ca nu inteleg, vrei ca o fata de 15 ani care ramane accidental gravida sa nasca copilul? Practic sa-si faca praf viata doar pentru ca nu e moral sa faci avort? In cazul lor, e cam singura solutie, asta daca visul lor in viata nu e sa fie casnica.

| gabriielaaa explică (pentru HugeHulk):

Nu zic asta ci ma refer ca nici voi bărbați nu încercați sa va feriți ca ea sa nu rămână si sunt de acord cu Rob ca trebuie facut ceva ca asfel de cauze sa nu se întâmple.
Iar tu stii măcar in ce consta un avort se taie pruncu in bucăți mici pe lângă faptul ca e o experiență naspa o fata/femeie poate să rămână cu rană pe ulter sa facă chist sau mai rău sa dea in hemoragie. Practic îsi pune viața in pericol.

| HugeHulk a răspuns (pentru gabriielaaa):

Aberezi acum. Tot ce poate sa faca el e sa foloseasca prezervativ, ceea ce tu ca femeie poti sa-i certi partenerului tau. Daca tu esti ok sa fie fara, inseamna ca iti asumi riscul.

Avortul nu inseamna chiuretaj mereu, asta doar daca te duci deja cu o sarcina avansata. In primele saptamani, se face expulzia fatului prin metode medicamentoase, nu e nevoie de chiuretaj. Daca mergi la un medic bun, nu ramai cu chisturi, e totul ok. Intreaba femeiele de peste 40 ani ce au trait pe perioada lui Ceausescu, toate au avorturi la activ si uite ca au si copii si nu au murit de hemoragii, chiar daca erau proceduri ilegale facute pe acasa.

| gabriielaaa explică (pentru HugeHulk):

Da poate mai mult am vazut bărbat care si-a loat acasă o fata de 15 ani si el avea aproape 30 putea sa o duca la doctor sa-ia pastile sau sa o roage pe sora lui sa facă asta ca ea era o copilă după cea rămas gravidă a alugato fără bani de vreo metodă casa avorteze a născut. Si femeile de pe timpul lu Ceausescu erau mai tezistete acum suntem mai fragile iar daca nu se întâmplă frevect nu înseamnă că nu se va întâmplă.

| MrAlex98 a răspuns:

Poate ca e prea devreme decât și-au propus ei.