| CarameleCuLapte a întrebat:

deci am ceva de povestit, si dau si fundita! Deci eu am 12 ani, si sora mea are 10 ani, si sora mea de la varsta de 6 ani este plecata cu matusa in Franta si acolo ea se duce la scoala, iar eu stau cu parintii in tara, si sora mea cu matusa vine de 2-3 ori pe an in tara si sta mereu 2 saptamani, si acum 2 ani cand a venit in tara i-am spus ceva de niste ponei mari de hartie si ii astepta, ii asteapta si acum, si in Franta matusa a fost ajutata de un barbat pentru un loc de munca, si barbatul acela are o fata de vreo 12-13 ani, si sora mea mi-a spus ca fata aceea este cam enervanta, in fine, si mama vorbeste cu matusa des pe viber, si a trimis niste poze cu ea, sora mea si prietena ei, pozele erau facute la un hotel, ca s-au dus matusa cu sora mea cu treaba sa ia pe cineva de la aeroport, si au luat-o si pe prietena ei, si eu sunt cam geloasa pe prietena ei, niciodata nu am plecat cu sora mea in vacanta, si de acum sora mea vine oeste vreo 4 luni (de sarbatori) si pana atunci eu fac poneii aia mari din hartie, ce spuneti? P.S. sora mea anul trecut si-a cam dorit sa stea in tara, si credeti ca o conving daca o sa fac acei ponei de hartie? Mentionez ca ei ii plac poneii foarte foarte mult, si chiar abia asteapta sa ii vada si sa se joace cu ei, va fi super bucuroasa...o conving deci?

9 răspunsuri:
| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Daca iti plac asa mult, ii poti face singura. Dar nu prea inteleg de ce vrei sa o convingi sa ramana cu tine, inteleg ca-ti este dor de ea, dar Franta e mult mai frumoasa decat Romania din toate punctele de vedere. Acum nu intelegi, dar cand o sa mai cresti vei intelege asta.
Cat despre vacanta, convinge-ti parintii sa te duca la ea in Franta sau sa te intalnesti cumva cu sora ta si, impreuna cu parintii sau matusa ta, mergeti undeva, in vacanta.
Pa!

| Gabi1999 a răspuns:

Depinde de ea, poate o convingi.

| Bmth_Emi_1996 a răspuns:

Draga mea, te inteleg perfect... Sfatul meu este sa pui niste banuti de oparte si pana sa vina ea, sa ii cumperi cel mai frumos ponei de jucarie (intr-un buget limita)...
Cand va veni, ea se va juca cu el si il va indragi mult... Spun toate astea, fiindca mama este medic psiholog...
Nu trebuie sa fi trista, inteleg ca ti-e dor de ea...
Dar daca vrei sa o faci sa ramana in tara, spune-i ca o sa va jucati impreuna, daca o sa mai ai posibilitatea o sa ii mai cumperi un ponei....insa nu ii promite marea cu sarea
Incearca sa iti convingi familia ca si opiinile tale trebuie ascultate si fa-i pe toti sa inteleaga ca iti este dor de ea si ca o vrei macar pentru putina vreme langa tine....Succes, asculta-ma si o sa fie ok.

Răspuns utilizator avertizat
| Bmth_Emi_1996 a răspuns (pentru CarameleCuLapte):

Pana in 150 gasesti ponei mari de astia de calarit de 1metru jumate. (de jucarie)

Răspuns utilizator avertizat
| Wwwonderlanddd a răspuns:

Ce sa faci si cum sa faci niste ponei de 1 m din hârtie? straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Selciuc_Omer_2000 a răspuns:

O poti convinge daca arati ca nu esti geloasa. Fao sa se simta foarte bine si indeplinestei dorintele si mofturile daca vrei sa nu mai plece.